Pożyczka dla zadłużonych, czyli czy można wziąć pożyczkę, gdy ma się komornika?

Przeglądając oferty różnych firm pożyczkowych wielokrotnie spotykamy się z hasłami „pożyczka dla zadłużonych” czy też „pożyczka z komornikiem”. Rozwiązania tego typu cieszą się dość dużym zainteresowaniem, jednak są ryzykowne zarówno dla pożyczkodawcy, który może mieć problem z odzyskaniem pieniędzy, jak i pożyczkobiorcy, który może mieć kłopoty ze spłatą długu, a przez to wpaść w spiralę zadłużenia. Czy „pożyczka z komornikiem” jest w ogóle możliwa? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Pożyczka dla zadłużonych – czyli dla kogo?

Osobami zadłużonymi nazywa się wszystkie te osoby, które posiadają jakiś dług lub zobowiązanie. Zadłużenie mogą stanowić zarówno małe pożyczki, jak i te większe (np. kredyt hipoteczny). Jeżeli takie osoby spłacają swoje zobowiązania zgodnie z planem i bez jakichkolwiek opóźnień, to może to zwiększyć ich szansę na otrzymanie pożyczki lub kredytu w przyszłości. Jest to spowodowane budowaniem przez nich pozytywnej historii kredytowej, dzięki której tacy klienci są wiarygodni dla banków i firm pożyczkowych. Są jednak osoby, które próbują zaciągać kolejne zobowiązania pomimo tego, że mają już problemy ze spłatą dotychczasowych długów. Ostatecznie sprawa ich zadłużenia może trafić do komornika, który zajmuje się ściągnięciem należności. Odpowiedzialni pożyczkodawcy nie udzielają takim osobom kredytów czy też pożyczek. Nie chcą również pogarszać ich – już i tak złej – sytuacji finansowej. To właśnie takie osoby poszukują ofert pożyczek dla zadłużonych.

Kiedy komornik ściga dłużnika

Jeżeli wierzyciel lub firma windykacyjna nie są w stanie odzyskać należności od dłużnika, wtedy sprawa jego długu trafia na drogę postępowania sądowego. Sąd bada sprawę i w momencie kiedy stwierdza istnienie długu, nakazuje jego spłatę poprzez wydanie tzw. tytułu wykonawczego. W tym momencie to wierzyciel podejmuje decyzję czy daną sprawę skierować do komornika, który to uruchamia komornicze postępowanie egzekucyjne. Wierzyciel decyduje również o tym, w jaki sposób komornik ma przeprowadzić egzekucję. Podczas jej trwania komornik ściąga należność z majątku dłużnika. Może to zrobić poprzez zajęcie komornicze: wynagrodzenia (także emerytury/renty), ruchomości (np. telewizor, samochód), a nawet nieruchomości osoby zadłużonej, a także poprzez blokadę jej rachunku bankowego. Egzekutor blokując konto dłużnika może zabrać niektóre ze zgromadzonych tam środków, w tym np. uzyskane kredyty czy też pożyczki. Pojawia się więc pytanie – czy pożyczki z komornikiem rzeczywiście są możliwe? 

Pożyczka z komornikiem – kiedy i czy w ogóle osoba z długiem komorniczym może otrzymać pożyczkę

Istnieje możliwość wzięcia pożyczki z komornikiem, warunkiem jest jednak to, że nie wpłynie ona na konto dłużnika. Rozwiązaniem są tu pożyczki domowe, w których gotówka jest przekazywana do rąk klienta. Należy jednak pamiętać, że pożyczki dla zadłużonych są oferowane przez firmy, które nie weryfikują swoich potencjalnych klientów w bazach dłużników (m.in. BIK, KRD) lub przeprowadzają taką weryfikację, ale akceptują długi osoby wnioskującej o pożyczkę. Ich oferty są dużo droższe, a także wymagają zabezpieczenia w postaci zastawu (np. samochodu) lub poręczyciela. Zastaw ten, w przypadku problemów ze spłatą zadłużenia zostaje przez nich przejęty. W związku z tym, pożyczka dla zadłużonych to także dużo ryzyko dla samego dłużnika, dlatego też przed jej wzięciem należy się dobrze zastanowić czy rzeczywiście jest ona potrzebna. Dodatkowe zobowiązanie może znacząco pogorszyć sytuację finansową osoby zadłużonej.

Sierpień 2020