Blog

Przedawnienie długu – co oznacza i po jakim czasie dług się przedawnia?

Część dłużników jest przekonana, że jeśli wierzyciel przez odpowiednio długi czas nie upomni się o zapłatę, nastąpi przedawnienie długu i tym samym jego unieważnienie. Ale czy na pewno tak jest? Wyjaśniamy, na czym polega instytucja przedawnienia, a także podpowiadamy, po jakim czasie można zgodnie z prawem uchylić się od spełnienia roszczenia.

Decyzja o skorzystaniu z kredytu, pożyczki, czy też innego produktu finansowego lub niefinansowego, jest podejmowana w określonych warunkach ekonomicznych. Niestety z różnych względów sytuacja finansowa może ulec z czasem pogorszeniu, utrudniając terminowe regulowanie rat lub innych opłat. W takim wypadku można spodziewać się, że wierzyciel prędzej czy później zgłosi się po zapłatę. Jeśli jednak ani on, ani firma windykacyjna nie podejmą działań prowadzących do ściągnięcia należności, może w końcu nastąpić przedawnienie długu.

Zajęcie komornicze – na czym polega i jak działa?

Brak spłaty pożyczki, kredytu czy innego zobowiązania może skutkować tak zwanym zajęciem komorniczym. Na czym polega takie rozwiązanie? Kiedy konkretnie trzeba się z nim liczyć? Co może zabrać komornik?

Gdy dłużnik nie spłaca zobowiązania, bank, firma pożyczkowa lub inny wierzyciel, ma prawo wdrożyć procedury umożliwiające ściągnięcie należności. Początkowo są to najczęściej monity, czyli telefoniczne lub pisemne wezwania do zapłaty. Z czasem, jeśli nie przynoszą one rezultatów, nierzetelny płatnik jest zwykle wpisywany do rejestru dłużników, prowadzonego przez biuro informacji gospodarczej. Gdy i to nie zmotywuje go do wykonania płatności, wierzyciel może w końcu skierować sprawę do sądu w celu uzyskania nakazu zapłaty. Brak reakcji na takie pismo sprawia, że dłużnik musi liczyć się z zajęciem komorniczym.

Pożyczka bez BIK, KRD i zaświadczeń – o co w tym chodzi?

W firmach pozabankowych można spotkać takie produkty, jak pożyczka bez zaświadczeń, czy też pożyczka bez BIK i KRD. Takie nazwy sugerują, że pieniądze może pożyczyć dosłownie każdy, niezależnie od swojej sytuacji finansowej czy historii kredytowej. Ale czy aby na pewno tak jest w praktyce?

Wcześniejsza spłata pożyczki, czy to się opłaca?

Wcześniejszej spłaty pożyczki można dokonać na dowolnym etapie trwania umowy z pożyczkodawcą. Wydaje się to opłacalne, bo przecież pozwala zapomnieć o zadłużeniu i obniżyć związane z nim koszty. Ale czy aby na pewno tak jest? Podpowiadamy, kiedy i czy w ogóle warto uregulować zobowiązanie przed czasem.

Kredyty i pożyczki różnią się okresem kredytowania, maksymalną kwotą kredytu, sposobem wnioskowania. Niezależnie jednak o którym z nich mowa, wszystkie dają możliwość przedterminowego zwrotu całości lub części zadłużenia. Sęk w tym, że taka operacja wbrew pozorom nie zawsze jest opłacalna. Dlatego każdy, kto rozważa wcześniejszą spłatę pożyczki lub kredytu, powinien mieć na uwadze niżej opisane kwestie.

Raport z ilościowego badania certyfikacyjnego dla Wonga

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Wonga przez Experience Institute na przełomie grudnia 2019 – stycznia 2020.

Celem badania była ocena satysfakcji Klientów Wonga na następujących wymiarach: oceny współpracy z firmą, planu ponownego skorzystania z usług Wonga a także ocena firmy i produktów.

Badanie zostało przeprowadzone metodą CATI (wywiadów telefonicznych) i zrealizowane na próbie 605 klientów Wonga. Respondentom zostały zadane pytania, na ile zgadzają się z poszczególnymi stwierdzeniami dotyczącymi Wonga, w skali 1 – 5, gdzie 1 oznacza, że zdecydowanie się nie zgadzam, a 5 - że zdecydowanie się zgadzam z danym stwierdzeniem. Wyniki badania nie uwzględniają odpowiedzi „nie wiem/trudno powiedzieć”.

Wyniki dla poszczególnych stwierdzeń:

Pożyczka przy umowie zlecenie i umowie o dzieło

Studenci, osoby dopiero zdobywające doświadczenie zawodowe, wolni strzelcy – graficy, copywriterzy, tłumacze czy programiści. Co ich łączy? Większość z nich zawiera z pracodawcą umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Taka forma umowy cywilnoprawnej może nieść, wbrew pozorom, korzyści dla obu stron – zatrudniony może zarabiać realnie więcej niż w przypadku tej samej stawki rozliczeniowej w umowie o pracę, a pracodawca nie musi natomiast odprowadzać wszystkich składek za pracownika. Umowy tego rodzaju często są jednak niemile widziane przez kredytodawców.

Pożyczka na rok w wonga.com

Nie chcesz brać pożyczki w banku, ale jednocześnie wolisz spłacić zobowiązanie dopiero po kilku miesiącach lub po roku? W wonga.com jest to możliwe – Klient może wziąć pożyczkę ratalną na okres nawet 60 miesięcy. Kiedy warto zdecydować się na skorzystanie z tej możliwości i jakie są jej zalety?

Pożyczki pozabankowe są zazwyczaj kojarzone z zobowiązaniami krótkoterminowymi. Okazuje się jednak, że wcale nie musi tak być – wonga.com oferuje swoim Klientom możliwość wzięcia pożyczki ratalnej na okres dłuższy niż kilka miesięcy; maksymalny okres spłaty w tym wypadku wynosi 60 miesięcy. Co warto wiedzieć o tej formie zobowiązania?

Historia kredytowa – czym jest i od czego zależy?

Każdy bank i część firm udzielających pożyczek weryfikuje historię kredytową potencjalnego Klienta przed ewentualną decyzją o przyznaniu mu pożyczki. Jednak nie każda osoba taką historię posiada – w tej sytuacji są osoby, które wcześniej nie zaciągały żadnych zobowiązań finansowych. Co to jest historia kredytowa? Od czego zależy i dlaczego warto ją budować?

Pozytywna historia kredytowa to niejednokrotnie przepustka do otrzymania kredytu lub pożyczki. Instytucje finansowe, zajmujące się pożyczaniem pieniędzy są znacznie przychylniej nastawione do osób, które zaciągały już zobowiązania finansowe i spłacały je w wyznaczonym terminie. Oznacza to z kolei, że budowanie historii kredytowej jest uzależnione od korzystania z oferty kredytów i pożyczek.