Miłośnicy jazdy na motocyklach często inwestują oszczędności swojego życia w wymarzony sprzęt. Problemy pojawiają się wtedy, kiedy zebrane środki nie są wystarczające do realizacji swoich motocyklowych marzeń. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji i skąd wziąć pieniądze na nowy pojazd? Możesz wykorzystać pożyczkę na motocykl. Taka forma finansowania to szansa na pokrycie do 100% kosztów związanych z kupnem motocykla. Zobacz, kiedy warto zdecydować się na kredyt na zakup motocykla.
Zakup motocykla na własność za gotówkę to często spory wydatek. Jeśli planujesz kupić fabrycznie nowy motor, postaraj się przygotować swój budżet na wydatek sięgający do kilkudziesięciu tysięcy złotych. To spora kwota, którą nie zawsze da się w 100% pokryć ze swoich oszczędności.
Alternatywną opcją jest kredyt lub pożyczka na motocykl. To rozwiązanie, z którego skorzystasz zarówno w bankach komercyjnych, jak i w firmach pozabankowych. Możesz zdecydować się na pokrycie kosztów kupna motocykla w ramach kredytu, jeśli zależy Ci na zminimalizowaniu kosztów początkowych i rozłożeniu płatności nawet na kilkadziesiąt miesięcznych, równych rat.
Na polskich drogach z roku na rok pojawia się coraz więcej motocykli. Miłośnicy jednośladów coraz chętniej kupują i rejestrują pojazdy przeznaczone zarówno do codziennej, jak i rekreacyjnej jazdy.
Zgodnie z raportem kwartalnym z dnia 05.02.2024 r. Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego w pierwszym kwartale tego roku zarejestrowano ok. 8 tys. nowych motocykli[1]. W porównaniu do 2023 roku to aż o 42% więcej.
Jeśli chcesz ubiegać się o kredyt na motocykl, potrzebujesz kilku dokumentów. Zależnie od wybranej instytucji finansowej wymogi co do gromadzonej dokumentacji mogą się nieznacznie różnić.
Podstawowe dokumenty wymagane podczas wnioskowania o kredyt lub pożyczkę na motocykl to:
W przypadku kredytu na motocykl potrzebujesz też dokumentacji dotyczącej wybranego jednośladu. Trzy podstawowe elementy to:
Po skompletowaniu dokumentacji możesz przystąpić do wypełniania wniosku o kredyt na motocykl. Pamiętaj, że brak jakiegokolwiek z wymaganych dokumentów może skutkować wydaniem negatywnej decyzji kredytowej.
Warto jednak zaznaczyć, że nie w każdym przypadku taka dokumentacja będzie konieczna. Decydując się na pożyczkę, np. w firmach takich jak Wonga, nie trzeba dostarczać dokumentów dotyczących pojazdu. To istotna różnica w porównaniu do kredytu celowego, który wymaga szczegółowej dokumentacji związanej z motocyklem. Dzięki temu dostęp do finansowania jest łatwiejszy.
Zarówno kredyt, jak i pożyczka na motocykl to ogólnodostępne formy finansowania umożliwiające pokrycie do 100% kosztów zakupu jednośladu. Z takiej formy rozłożenia płatności za wymarzony motocykl możesz skorzystać, jeśli spełniasz podstawowe wymogi instytucji finansowej.
Poznaj standardowe warunki umożliwiające otrzymanie pożyczki lub kredytu na motocykl:
Oprócz powyższych instytucja finansowa może wymagać zaakceptowania pośrednich warunków umożliwiających podpisanie umowy kredytu na motocykl. Te dotyczą głównie formy dodatkowego zabezpieczenia zobowiązania.
W ramach oferty kredytu na motocykl pokryjesz również koszty zakupu takich pojazdów, jak:
Oferty finansowania zakupu motocykla to kredyty celowe, a więc pieniądze przyznane przez instytucję finansową muszą zostać spożytkowane na jasno określony cel. W umowie kredytu na motocykl zawsze znajdziesz szczegółowe informacje identyfikujące pojazd np. marka, model, pojemność silnika, numer VIN.
To oznacza, że podczas składania wniosku o kredyt motocyklowy musisz dokładnie wiedzieć, jaki pojazd planujesz zakupić.
Nie dotyczy to natomiast pożyczek. W przeciwieństwie do kredytów celowych, pieniądze z pożyczki można wydać na dowolny cel, bez potrzeby przedstawiania dokumentów dotyczących pojazdu.
Obowiązkiem kredytobiorcy w ramach kredytu na jednoślad jest przede wszystkim cesja polisy AC. Przeniesienie praw z Autocasco na bank udzielający finansowania to podstawowy wymóg. Bez zgody na takie działania prawdopodobnie nie podpiszesz umowy kredytowej.
Dzięki cesji w razie uszkodzenia motocykla bank ma gwarancję, że pieniądze z towarzystwa ubezpieczeniowego trafią na poczet spłaty zaciągniętego zobowiązania.
Alternatywny wymóg to przewłaszczenie na zabezpieczenie. Takie działania są zgodne z Ustawą Prawo bankowe. W takiej sytuacji kredytodawca staje się prawnym właścicielem motocykla aż do czasu spłaty ostatniej raty w ramach zaciągniętego zobowiązania.
Oprócz formalnych kwestii do uzyskania kredytu na motocykl potrzebujesz aktualnego dokumentu tożsamości, odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej, a także szczegółowych informacji dotyczących zakupionego jednośladu.
Środki potrzebne na zakup wymarzonego jednośladu możesz pozyskać zarówno w bankach komercyjnych, jak i w instytucjach pozabankowych np. w ramach pożyczki na motocykl.
Celowy kredyt motocyklowy w banku możesz zaciągnąć w trzech popularnych opcjach:
Na etapie poszukiwania ofert kredytów na zakup motocykla postaraj się oszacować swoje potrzeby i możliwości finansowe. W ten sposób dopasujesz ofertę banku lub firmy pożyczkowej do swoich potrzeb.
Po podpisaniu umowy kredytu na motocykl odczujesz wiele zalet, choć staraj się nie zapominać też o minusach pokrycia kosztów zakupu jednośladu w ramach celowego kredytu bankowego.
Motocykl nie jest pojazdem, który będziesz eksploatować przez cały rok. Umowa kredytu na motocykl mimo to obliguje Cię do comiesięcznych płatności rat, niezależnie od sezonu.
Niemniej jednak pokrycie do 100% kosztów związanych z zakupem motocykla może generować wiele zalet:
Kredyt na motocykl wiąże się też z pewnymi minusami, m.in. wysokimi kosztami całkowitymi lub ograniczeniami co do wieku wybranego pojazdu. Tego typu wymagań nie ma natomiast w przypadku pożyczki, gdzie określenie celu finansowania nie jest konieczne. Zanim zdecydujesz się na kredyt na zakup motocykla, postaraj się przeanalizować wszystkie wady i zalety takiemu rozwiązaniu.
Każda pożyczka na motocykl i kredyt celowy na zakup jednośladu ma określone parametry, które wpływają na wysokość miesięcznej raty oraz całkowite koszty finansowania. Podstawowe czynniki, które możesz przeanalizować w trakcie porównywania ofert to:
Aby lepiej posłużyć się tymi danymi, możesz wykorzystać kalkulator kredytu na motocykl. To proste narzędzie, które pozwoli Ci oszacować wysokość miesięcznej raty, całkowite koszty odsetkowe, a także wymagany pułap zdolności kredytowej.
Jeśli marzysz o kupnie nowego jednośladu, ale brakuje Ci oszczędności, możesz wykorzystać kredyt na motocykl. Kalkulator raty i całkowitych kosztów odsetkowych pomoże Ci ocenić, na jak wysokie koszty pozwoli Ci domowy budżet.
Luty 2025 r.
__________________
[1] https://www.pzpm.org.pl/pl/Rynek-motoryzacyjny/Roczniki-i-raporty/Rapor…