Dlaczego warto spłacać raty pożyczki w terminie?

Wzięcie pożyczki na raty może być bardzo proste i wygodne, szczególnie jeśli korzystamy z usług firm udzielających pożyczek online, takich jak Wonga. Cały proces odbywa się przez Internet, formalności są ograniczone do minimum, a po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej pieniądze mogą pojawić się na koncie nawet w ciągu kilku minut. Tak samo wygodna jest spłata pożyczki – jej również możemy dokonać online, a cały harmonogram spłat otrzymujemy jeszcze przed podpisaniem umowy. Pozwala nam to dokładnie przeanalizować czy będziemy w stanie bez przeszkód oddać kwotę, którą ustaliliśmy z wierzycielem. Zdarza się jednak, że klienci nie spłacają pożyczki w terminie. Jakie czekają na nich konsekwencje? Dlaczego pożyczki na raty warto spłacać w terminie?

Jak działa pożyczka na raty? 

Pożyczka na raty, jak sama nazwa wskazuje, to produkt, który spłacamy w wygodnych, zazwyczaj comiesięcznych ratach. Termin spłaty wynosi w tym przypadku najczęściej od kilku do nawet kilkudziesięciu miesięcy – przy czym im jest on dłuższy, tym niższą ratę przyjdzie nam płacić. Pożyczka na raty charakteryzuje się także tym, że pozwala na wyższe kwoty zobowiązania.

Większość firm pożyczkowych posiada na swoich stronach suwaki lub kalkulatory, dzięki którym wiedząc o jaką kwotę chcemy wnioskować, możemy sprawdzić jaki okres spłaty będzie dla nas odpowiedni – tak, aby wysokość raty pożyczki nie była dla nas zbytnim obciążeniem. Takie rozwiązanie możemy znaleźć m.in. na stronie głównej wonga.com.

Historia spłaty pożyczki 

Pożyczkę najlepiej spłacać zgodnie z harmonogramem jaki ustaliliśmy z pożyczkodawcą. Terminowa spłata pożyczki jest ważna, ponieważ wpływa pozytywnie na naszą historię kredytową. Będzie to miało szczególne znaczenie jeżeli w przyszłości planujemy wzięcie większego kredytu np. hipotecznego. W przypadku tak dużych zobowiązań banki szczegółowo podchodzą do weryfikacji potencjalnego kredytobiorcy, a negatywne wpisy znacznie obniżają jego zdolność kredytową. Nieterminowa spłata pożyczki niesie ze sobą także wiele innych konsekwencji.

Kary i konsekwencje niespłacania rat pożyczki na czas 

Jeżeli nie spłacamy rat pożyczki w terminie, to oprócz negatywnej historii kredytowej, narażamy się także na dodatkowe koszty, czyli odsetki karne. Ich wysokość jest regulowana prawnie i aktualnie wynosi maksymalnie 11,2% w stosunku rocznym. Oprócz tego pożyczkodawca wysyła monity, czyli ponaglenia przypominające o spłacie pożyczki. Jeżeli działania te nie przyniosą skutku, to dług przejmuje firma windykacyjna. W ostateczności zadłużenie może trafić do sądu, a jeśli ten uzna jego istnienie, to może dojść do egzekucji komorniczej.

Pomijając jednak kwestie finansowe, rosnące zadłużenie bez wątpienia może się negatywnie odbić na zdrowiu naszym lub naszej rodziny.

Jeśli masz świadomość tego, że możesz mieć problemy ze spłatą zobowiązania, to warto skontaktować się z pożyczkodawcą i wspólnie rozważyć różne dostępne rozwiązania (np. poprzez wydłużenie czasu spłaty, a tym samym zmniejszenie wysokości raty pożyczki). Przykładowo, Wonga w swojej ofercie pożyczki ratalnej daje klientom możliwość przerwy w spłacie pożyczki. W ramach przygotowanego przez firmę pakietu korzyści, mogą oni skorzystać z 7 dni odroczenia spłaty lub jeśli potrzebują więcej czasu, mogą skorzystać z miesięcznej, bezkosztowej przerwy w spłacaniu pożyczki. Wystarczy, że zgłoszą chęć skorzystania z benefitu za pośrednictwem infolinii lub poprzez chat dostępny na stronie wonga.com (najwcześniej 14 dni przed terminem płatności, a najpóźniej w dniu jej płatności). Dzięki takiemu rozwiązaniu klienci nie poniosą żadnych konsekwencji w związku z opóźnieniem w spłacie pożyczki

(Ta oferta jest aktualna w momencie pisania artykułu. Wejdź na stronę główną wonga.com, aby sprawdzić, co obecnie mogą zaoferować)

Zalety terminowej spłaty pożyczki 

Podsumowując, warto terminowo spłacać swoje zobowiązania. Dzięki temu budujemy pozytywną historię kredytową, tym samym jesteśmy wiarygodnymi pożyczkobiorcami. Nie musimy także ponosić żadnych dodatkowych kosztów związanych z wzięciem pożyczki – spłacamy dokładnie tyle, na ile umawialiśmy się z wierzycielem. Ważną kwestią jest także to, że dzięki terminowej spłacie pożyczki jesteśmy spokojni i możemy bez przeszkód cieszyć się tym, co udało nam się dzięki niej zrealizować.

Czerwiec 2020