Karta kredytowa czy pożyczka? Jak umiejętnie korzystać z produktów finansowych?

Ucząc się zarządzania finansami, mamy w dzisiejszych czasach dostęp do wielu wygodnych produktów. Karta kredytowa czy pożyczka gotówkowa dają wiele możliwości i w wielu przypadkach pozwalają sprawniej zarządzać domowym budżetem. Konieczność uruchomienia dodatkowych środków może nas zaskoczyć w każdym momencie. Dlatego warto zapoznać się zarówno z zasadami użytkowania karty, jak i pożyczki. Sprawdź, jak wybrać rozwiązanie idealne dla Ciebie.

Jak działa karta kredytowa?

Wiele osób zastanawia się, czym jest karta kredytowa? Jest to produkt finansowy, który daje nam możliwość korzystania z dodatkowych środków w dowolnym momencie. Działa podobnie jak limit kredytowy, jedyną różnicą jest tutaj sama forma karty płatniczej. Kwota na karcie przydzielana nam jest z góry i widnieje w warunkach umowy podpisywanej z bankiem.

Jak działa karta kredytowa? Kartą możemy płacić za zakupy online, w sklepach oraz wypłacać gotówkę z bankomatu. Przy ostatniej opcji należy jednak pamiętać o prowizji pobieranej przez operatorów bankomatów.

Po zrobieniu zakupów przysługuje nam okres bezodsetkowy spłaty należności. Co to oznacza? W tym czasie nie zostaną pobrane żadne dodatkowe środki i nie zapłacimy odsetek. Spłacając całą kwotę w terminie, nie poniesiemy żadnych kosztów. Po okresie bezodsetkowym od wydanej kwoty zaczynają się naliczać odsetki, które możemy spłacić w dowolnym momencie. Po okresie rozliczeniowym otrzymamy wiadomość o minimalnej kwocie spłaty, jaką należy uiścić. Jak widać, posługiwanie się kartą kredytową jest bardzo proste. Sięgając po nią na zakupach, należy jednak pamiętać, aby sprawdzić: 

- do kiedy trwa nasz okres bezodsetkowy;

- czy będziemy w stanie daną kwotę bez problemu spłacić;

- czy ewentualnie mamy możliwość rozłożenia na raty zaciągniętej kwoty.

Bieżące korzystanie z karty kredytowej pomaga wielu osobom zbudować pozytywną historię kredytową, która może być przydatna np. przy kredycie hipotecznym. Karta to doskonałe doraźne zabezpieczenie finansowe w przypadku niespodziewanych wydatków oraz sytuacji, gdy gotówka zaraz ma wpłynąć na nasze konto.

Pożyczka od ręki 

Pożyczka to doskonałe rozwiązanie, kiedy potrzebujemy większej kwoty. Szczególnie teraz, gdy mamy możliwość wzięcia pożyczki online bez wychodzenia z domu. Zakup lodówki, wyjazd na wakacje, a może zakup samochodu? We wszystkich tych przypadkach pomocna okaże się właśnie pożyczka. Charakteryzuje się ona przede wszystkim rozłożeniem spłaty na konkretną liczbę rat w odpowiadającym nam czasie. Jak podejść do tego przedsięwzięcia rozsądnie?

Przede wszystkim policzmy, jaką kwotę potrzebujemy pożyczyć i skorzystajmy z kalkulatora dostępnego np. na stronie Wonga. Wykonując symulację za pomocą suwaków, zastanówmy się, ile jesteśmy w stanie spłacać co miesiąc, tak by zbytnio nie obciążyć domowego budżetu. Następnie wypełniamy wniosek. Odpowiedź możemy otrzymać nawet tego samego dnia. Pozostaje jeszcze ustawić w koncie osobistym opcję spłaty regularnych rat.

Pożyczka to doskonała opcja dla osób, które z góry planują większe wydatki i mają już historię kredytową.

Pożyczka czy karta kredytowa?

Zarówno pożyczka gotówkowa, jak i karta kredytowa mają swoje zalety. Wiele osób szuka jednak odpowiedzi na pytanie: co jest lepsze: karta kredytowa czy pożyczka? Oczywiście każdy ma inne potrzeby i nie ma tutaj zatem jednoznacznej odpowiedzi. Jednak zdecydowanie większą popularnością cieszą się pożyczki, ponieważ są one dużo wygodniejsze.

Pożyczkę online możemy załatwić w zaledwie kilka godzin, w czasie których potrzebne środki znajdą się na naszym koncie. Decydując się na kartę kredytową, należy zawsze mieć na uwadze czas, w którym karta musi do nas dotrzeć pocztą.

Niemniej, karty mają swoje dobre strony. Do zalet kart kredytowych należą:

- masz ją zawsze pod ręką w portfelu;

- bezodsetkowy czas na spłatę należności;

- często atrakcyjne oprocentowanie;

- możliwość rozłożenia na raty.

Wady:

- mamy do dyspozycji jedynie kwotę ustaloną w warunkach umowy;

- koszty obsługi: wypłata z bankomatu, przelewy, roczna opłata za użytkowanie;

- późniejsze księgowanie środków, przez co trudniej kontrolować bieżące wydatki;

- dodatkowo płatne ubezpieczenie.

Zalety pożyczki gotówkowej:

- dowolna kwota, którą otrzymujemy w krótkim czasie na konto;

-  z góry określone koszty;

- dowolna ilość rat;

- możliwość wcześniejszej spłaty.

Jedyną wadą pożyczki gotówkowej jest to, że musimy pamiętać o regularnej spłacie. Jednak usługa automatycznej spłaty w większości kont osobistych w 100% rozwiązuje tę drobną niedogodność.

 

Marzec, 2017