Zaświadczenie o zarobkach i dochodach a udzielenie pożyczki - czy zawsze jest wymagane?

Pożyczki określane jako „bez zaświadczeń” lub „bez dokumentów” są dość popularne. Brak konieczności dosyłania dodatkowej dokumentacji znacznie upraszcza cały proces wzięcia pożyczki, a co najważniejsze – pieniądze szybciej mogą trafić na konto. Czasami jednak pożyczkodawcy chcą potwierdzić, że posiadamy dochód, a tym samym będziemy w stanie spłacać swoje zobowiązanie. W tym celu wymagają od nas dosłania m.in. zaświadczenia o zarobkach i dochodach. Z poniższego artykułu dowiesz się czym ono jest, a także w jakich sytuacjach jest wymagane.

Czym jest i skąd wziąć zaświadczenie o zarobkach?

Zaświadczenie o zarobkach jest to dokument, który daje pożyczkodawcy informację o tym, czy nasz dochód będzie wystarczający do spłaty zaciągniętego zobowiązania. Takie zaświadczenie wystawia nam pracodawca lub uprawniony przedstawiciel zakładu pracy. To co powinno się w nim znaleźć zależy od instytucji, która wymaga od nas jego przedstawienia. Dla ułatwienia często takie instytucje decydują się na udostępnienie gotowego formularza zaświadczenia o zarobkach, który wystarczy jedynie wydrukować i zanieść do wypełnienia przez zakład pracy. Jeżeli nie posiadasz takiego szablonu i nie masz dokładnych wytycznych odnośnie tego, co powinno się znaleźć w zaświadczeniu, możemy skorzystać z gotowych wzorów dostępnych w sieci lub zapytać naszego pracodawcę czy posiada taki formularz. Co powinno zawierać zaświadczenie o zarobkach? Na pewno muszą się tam znaleźć nasze dokładne dane, czyli m.in. imię, nazwisko, numer PESEL, oraz numer i serię dowodu osobistego. Kolejnym ważnym elementem są informacje dotyczące miejsca zatrudnienia, a także średnia wysokość naszego wynagrodzenia brutto za okres trzech miesięcy.

O tym ile zaświadczenie o dochodach od pracodawcy jest ważne decyduje instytucja, która wymaga jego przedłożenia. Najczęściej jest to okres 30 dni, jednak warto to każdorazowo sprawdzić.

Pożyczka na dowód i nie tylko - czyli jakie dokumenty załączamy do wniosku pożyczkowego

To, jakie dokumenty będą nam potrzebne zależy od instytucji, w której bierzemy pożyczkę, a także od wysokości zobowiązania. Decydując się na skorzystanie z oferty bankowej musimy się liczyć z tym, że wiąże się to z większą ilością formalności. Zaświadczenie o zarobkach lub wyciąg z konta są standardowymi dokumentami, które należy przedstawić biorąc kredyt lub pożyczkę w banku. A jak wygląda to w instytucjach pozabankowych? Tutaj formalności zazwyczaj są ograniczone do minimum. Zdarza się, że do wzięcia pożyczki wystarczy dowód osobisty. Jeśli jednak mamy do czynienia z odpowiedzialnym pożyczkodawcą, to musimy się liczyć z tym, że będzie chciał sprawdzić czy jesteśmy w stanie spłacić swoje zobowiązanie. Tak działa Wonga – zawsze weryfikuje czy wpisane przez potencjalnych klientów dane są prawidłowe, a także sprawdza ich zdolność kredytową w bazach biur informacji gospodarczej i bazie Biura Informacji Kredytowej. Wonga dba jednocześnie o to, aby proces wzięcia pożyczki był możliwie jak najszybszy, więc standardowo nie wymaga dokumentów z pracy, urzędów czy też zaświadczeń o dochodach od pracodawcy. Jeżeli jednak stwierdzi, że wniosek wymaga dodatkowej weryfikacji, to klient zostanie poproszony o podesłanie tych dokumentów. Jest to spowodowane tym, że Wonga, jako odpowiedzialny pożyczkodawca, chce mieć pewność, że jej klienci będą mogli bez problemów spłacić swoje zobowiązanie, a tym samym nie wpadną w problemy finansowe. Szczegółowe informacje o tym, o jakie dokumenty możesz zostać poproszony znajdziesz na stronie wonga.com, w zakładce pomoc

Czy zaświadczenie o zarobkach zawsze jest wymagane w przypadku pożyczek i kredytów?

Podsumowując, zaświadczenie o zarobkach nie zawsze jest wymagane, czasem wystarczy jedynie dowód osobisty, a także numer rachunku bankowego. Nie należy się jednak zrażać, jeśli pożyczkodawca poprosi o jego dosłanie. Świadczy to o tym, że chce sprawdzić, czy dane zobowiązanie nie wpłynie negatywnie na sytuację finansową osoby wnioskującej o pożyczkę i czy będzie ona w stanie ją spłacać.

Sierpień 2020