Przelew weryfikacyjny w przypadku pożyczki - jak działa?

Jeżeli wnioskując o pożyczkę dostałeś komunikat, w którym poproszono cię o weryfikację swoich danych za pomocą przelewu, to nie masz powodów do obaw. Jest to standardowa procedura, wykorzystywana przez banki, a także firmy pożyczkowe. W poniższym artykule wyjaśnimy ci na czym polega pożyczka z przelewem weryfikacyjnym.

Kiedy i w jakim celu stosuje się przelew weryfikacyjny?

Przelew weryfikacyjny jest stosowany przez firmy pożyczkowe i banki do sprawdzenia danych osobowych potencjalnych pożyczkobiorców. Wykonuje się go podczas składania wniosku o pożyczkę. Robiąc taki przelew potwierdzasz, że to ty jesteś osobą wnioskującą, a także to, że informacje przez ciebie wpisane we wniosku są zgodne z prawdą. Jeżeli weryfikacja przebiegnie pozytywnie, to ten sam numer konta posłuży również do wypłaty twojej pożyczki. Dlatego też ważne jest, abyś taką transakcję wykonał z konta, którego jesteś jedynym właścicielem. Przelew weryfikacyjny wykonany z konta należącego do kogoś innego będzie skutkował automatycznym odrzuceniem wniosku.

Wysokość przelewu weryfikacyjnego to najczęściej niewielka kwota rzędu kilku lub kilkunastu groszy. Kwota ta, po weryfikacji, jest w całości zwracana na konto bankowe pożyczkobiorcy.

Pożyczka z przelewem weryfikacyjnym a bezpieczeństwo danych

Przelew weryfikacyjny zapewnia bezpieczeństwo nie tylko wierzycielowi, który dzięki niemu wie komu pożycza pieniądze, ale także tobie, czyli pożyczkobiorcy. Dlaczego? Załóżmy, że zgubiłeś dowód osobisty i twoje dane są w rękach osoby, która być może będzie chciała je wykorzystać np. zaciągając na nie pożyczkę. Przelew weryfikacyjny uniemożliwi jej to działanie, ponieważ musiałaby ona posiadać także dostęp do twojego konta bankowego, co oczywiście nie jest niemożliwe, ale znacznie utrudnia działanie oszusta.

Ile trwa procesowanie przelewu weryfikacyjnego 

Procesowanie przelewu weryfikacyjnego trwa zazwyczaj krótko, jednak mogą pojawić się sytuacje, w których czas ten może się wydłużyć. Przede wszystkim, ważne jest to, w jakim banku posiadasz konto, z którego wykonujesz przelew. Zdarza się, że dany bank nie daje swoim klientom możliwości wykonania przelewu przez Internet, wtedy zostaniesz poproszony o wykonanie tradycyjnego przelewu weryfikacyjnego. Tego typu przelew jest zwykle księgowany w następnym dniu roboczym, dlatego proces wzięcia pożyczki może się wydłużyć. Oczywiście zostaniesz poinformowany o przebiegu weryfikacji – jeśli będzie ona pozytywna, wystarczy, że zalogujesz się na swoje konto i dokończysz wniosek.

Przelew, a inne metody weryfikacji tożsamości

Istnieją także inne opcje pozwalające na potwierdzenie danych pożyczkobiorcy. Oprócz przelewu weryfikacyjnego popularną metodą jest również logowanie do systemu bankowości online. Opcja ta polega na tym, że weryfikujesz swoje dane poprzez jednorazowe zalogowanie się do swojego banku. W porównaniu do przelewu weryfikacyjnego jest to znacznie szybsze rozwiązanie, dzięki któremu pieniądze mogą trafić na twoje konto nawet w ciągu kilku minut. Czy jest to bezpieczne? Tak, o ile firma stosuje odpowiednie zabezpieczenia. Przykładem takiej firmy jest Wonga, która całkowicie szyfruje połączenie, dzięki czemu twoje dane (w tym login i hasło do bankowości online) są bezpieczne. Aby sprawdzić czy dana instytucja stosuje takie zabezpieczenia wystarczy spojrzeć czy obok adresu strony znajduje się zamknięta kłódka – jeśli tak, to wtedy masz pewność, że strona na której się znajdujesz, stosuje odpowiednie zabezpieczenia.

Lipiec 2020