Pożyczka przy umowie zlecenie i umowie o dzieło

Studenci, osoby dopiero zdobywające doświadczenie zawodowe, wolni strzelcy – graficy, copywriterzy, tłumacze czy programiści. Co ich łączy? Większość z nich zawiera z pracodawcą umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Taka forma umowy cywilnoprawnej może nieść, wbrew pozorom, korzyści dla obu stron – zatrudniony może zarabiać realnie więcej niż w przypadku tej samej stawki rozliczeniowej w umowie o pracę, a pracodawca nie musi natomiast odprowadzać wszystkich składek za pracownika. Umowy tego rodzaju często są jednak niemile widziane przez kredytodawców.

Umowa zlecenie i umowa o dzieło to dwa rodzaje najczęściej zawieranych umów, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Czasami są one stosunkowo korzystne także dla pracowników, jednak warto pamiętać, że kredytodawcy zupełnie inaczej postrzegają ten rodzaj umów cywilnoprawnych. Osoby zatrudnione na umowę zlecenie lub umowę o dzieło mają często problem ze znalezieniem banku lub firmy, które udzieliłyby im pożyczki.

Umowa zlecenie i umowa o dzieło – cechy wspólne

Dlaczego zarówno umowa zlecenie jak i umowa o dzieło są tak mało atrakcyjne z punktu widzenia kredytodawców? Po pierwsze, zazwyczaj dochody osiągane przez osoby zatrudnione w ramach takich umów nie są zbyt wysokie – pracodawcy wybierają ten rodzaj umowy najczęściej wtedy, gdy przyjmują do firmy nowego pracownika lub osobę, która będzie wykonywać pracę niewymagającą specjalistycznej wiedzy. Zdarzają się oczywiście wyjątki – niektórzy freelancerzy, czyli osoby współpracujące jednocześnie z wieloma Klientami i firmami, osiągają wysokie dochody nawet w ramach umowy o dzieło. Dotyczy to osób posiadających specjalistyczną wiedzę i umiejętności. Najczęściej jednak freelancer ostatecznie zakłada po jakimś czasie własną działalność gospodarczą.

Inną cechą wspólną umowy zlecenia i umowy o dzieło jest niepewność osoby zatrudnionej, co do jej dalszej przyszłości. Znacznie łatwiej – z punktu widzenia pracodawcy, zerwać taki rodzaj umowy. Dotyczy to zwłaszcza umowy o dzieło; nawet jeśli freelancer regularnie współpracuje z jakąś firmą, nigdy nie wie, czy otrzyma kolejne zlecenie. To wszystko sprawia, że kredytodawcy nie są pewni, czy osobę zatrudnioną w ramach takiej umowy będzie stać na spłatę zobowiązania.

Pożyczka w wonga.com

Rozwiązaniem dla takich osób może być zaciągnięcie zobowiązania w wonga.com. Zazwyczaj firma nie wymaga od Klienta okazania do wglądu dokumentów związanych z formą zatrudnienia. Oznacza to, że pożyczkę w wonga.com mogą wziąć także osoby zatrudnione na umowę zlecenie i umowę o dzieło. Wonga.com podchodzi do sprawy zarobków inaczej niż większość firm – uznaje, że odpowiedzialny Klient zdecyduje się na zaciągnięcie zobowiązania tylko w momencie, gdy będzie go stać na jego spłatę. Dodatkowo wonga.com doskonale rozumie, że osoby zatrudnione na umowę zlecenie czy umowę o dzieło wcale nie muszą zarabiać mało lub przynajmniej niewystarczająco, by móc spłacić pożyczkę w terminie. To doskonała wiadomość zwłaszcza dla freelancerów pracujących w ramach umowy o dzieło – to właśnie oni najczęściej mają problem z uzyskaniem pożyczki, mimo, że nierzadko ich zarobki są stosunkowo wysokie. Dzięki temu nie muszą szukać banku lub firmy, które będą skłonne udzielić im kredytu lub pożyczki, nawet na niewielką kwotę.

Zasady pożyczki w wonga.com

Po pierwsze, osoba ubiegająca się o pożyczkę w wonga.com z reguły nie musi okazywać żadnych dokumentów – wystarczy, że wypełni formularz umieszczony na stronie internetowej firmy. Wonga.com potwierdzi dane osobowe potencjalnego Klienta, a także zweryfikuje informacje na jego temat w BIK i biurach informacji gospodarczej. To w zupełności wystarcza do tego, by podjąć decyzję o ewentualnym przyznaniu pożyczki.

Wonga.com oferuje swoim Klientom dwa rodzaje pożyczek – ratalną i krótkoterminową. Pożyczka ratalna może być przyznana nawet na 60 miesięcy, z kolei okres spłaty pożyczki krótkoterminowej wynosi do 60 dni. W przypadku pożyczki ratalnej Klient może uzyskać do 20 000 zł, natomiast jeśli zdecyduje się na pożyczkę krótkoterminową może otrzymać do 2500 zł (lub do 1500 zł w przypadku pierwszej pożyczki).

Koszt pożyczki ratalnej jest uzależniony od jej wysokości i wybranego czasu spłaty – ustalenie tej kwoty jest możliwe przy pomocy suwaków na stronie www.wonga.com. Z kolei koszt pożyczki krótkoterminowej (przy pierwszym korzystaniu z usługi) wynosi jedynie 10 zł*.

* Pożyczka do 60 dni jest pożyczką krótkoterminową spłacaną jednorazowo. Koszt 10 zł dotyczy tylko nowych Klientów. Reprezentatywny przykład dla pierwszej Pożyczki Krótkoterminowej: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 16,21%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 400 zł, całkowita kwota do zapłaty 410 zł, oprocentowanie stałe 0%, całkowity koszt kredytu 10 zł (w tym: prowizja 10 zł, odsetki 0 zł), okres kredytowania 60 dni. Kalkulacja została dokonana na dzień 17 października 2016 na reprezentatywnym przykładzie. W przypadku nowych Klientów wysokość pożyczki do 60 dni ustalana jest indywidualnie w oparciu o ocenę zdolności kredytowej Klienta.

Listopad, 2017