Pożyczka na samochód. Jak sfinansować zakup własnego pojazdu?

Własny samochód to marzenie większości z nas. Dzisiaj posiadanie pojazdu nie jest już rozpatrywane w kategoriach luksusu – widzimy w nim raczej udogodnienie w codziennym życiu. Niestety, ceny aut wciąż są wysokie – szczególnie tych prosto z salonu. Najczęściej decydujemy się na zakup samochodu z drugiej ręki, co pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Niezależnie od tego, jaki pojazd planujemy nabyć, musimy mieć za co go opłacić. Jedni są w stanie zaoszczędzić, inni pożyczają od rodziny, jeszcze inni zastanawiają się nad pożyczką samochodową. Jak najlepiej sfinansować zakup auta?

Własny samochód. Jak go sfinansować?

Posiadanie auta na własność jest dzisiaj standardem. Zestawienie ACEA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów) podaje, że w Polsce jest 23,4 mln zarejestrowanych samochodów osobowych. Niestety, nie najlepiej wypadamy pod względem liczby samochodów na jedno gospodarstwo domowe. Badania wskazują, że 33,8% polskich rodzin nie ma żadnego samochodu[1].

Widać więc wyraźnie, że statystyki są pompowane przez najbogatszych, którzy posiadają kilka aut na własność, podczas gdy ponad 1/3 Polaków radzi sobie bez własnych czterech kółek. Oczywiście w poruszaniu się środkami komunikacji miejskiej nie ma nic złego – to szczególnie cenne w obliczu nadciągającej katastrofy klimatycznej. Im mniej samochodów, tym lepsza jakość powietrza.

Skąd wziąć pieniądze na samochód? 

Nic więc dziwnego, że wciąż wielu Polaków jest na etapie planowania i zastanawia się jak najlepiej sfinansować zakup samochodu. Rozwiązań jest kilka – każde ma oczywiście swoje wady i zalety.

Oszczędzanie

Najlepszym wyjściem zawsze jest zaoszczędzenie konkretnej sumy i przeznaczenie jej potem na zakup pojazdu. Niestety, dla wielu z nas to bardzo trudne. Zarobki Polaków często nie pozwalają na odkładanie większych sum. Tylko kilkanaście procent rodaków ma oszczędności na rok, a 1/3 z nas nie ma żadnych pieniędzy na czarną godzinę[2]. W obliczu tych danych staje się jasne, że zaoszczędzenie na własne auto jest dla wielu niemożliwe.

Zawsze jednak warto próbować. Kluczem do sukcesu jest rozsądne zarządzanie domowym budżetem. W każdym miesiącu róbmy tabelę wydatków, w której będziemy zapisywać wszystkie zakupy. Taki system pozwoli nam przejąć kontrolę nad pieniędzmi i, być może, zacząć oszczędzać na czarną godzinę czy dodatkowe, większe zakupy.

Pożyczka na samochód

Wiele osób, które zastanawiają się skąd wziąć pieniądze na samochód, decyduje się na pożyczkę. To dobre wyjście pod warunkiem, że wybierzemy zaufaną, doświadczoną firmę. Na początek więc należy sprawdzić, czy konkretna instytucja znajduje się w rejestrze firm pożyczkowych prowadzonych przez Komisję Nadzoru Finansowego (spis KNF-u). Później czas zapoznać się z ofertą. Wonga oferuje swoim klientom atrakcyjne warunki. Sami możemy wybrać sumę, którą chcemy pożyczyć i dopasować okres spłaty do naszych potrzeb. Wygodny kalkulator na stronie internetowej pozwoli wyliczyć wysokość raty.

Wonga oferuje szybkie pożyczki – cały proces przebiega online. Nie musimy nawet wychodzić z domu, by wnioskować o pieniądze i otrzymać przelew. Cały proces jest bezpieczny, a firma współpracuje z BIK i biurami informacji gospodarczej. To pewność rzetelnego podejścia do każdego klienta. Pożyczka na samochód może być dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem, gdy brakuje nam środków na zakup wymarzonego auta.

Pożyczka od rodziny

Wiele osób decyduje się również na to, by poprosić o wsparcie najbliższych. To dobry pomysł, o ile mamy pewność, że bez problemu uda nam się w spłacić to zobowiązanie w terminie i dzięki temu nie narazimy się na rodzinne niesnaski. Nie pozwólmy, by pieniądze stały się kością niezgody między nami a naszą rodziną. Nie traktujmy pożyczania od bliskich jak darowizny. Pożyczanie od rodziny to obciążanie bliskich swoimi zobowiązaniami. Przez podzielenie się z nami pieniędzmi mogą mieć problem ze sfinansowaniem własnych potrzeb. A to poważny argument przeciw takim rozwiązaniom. Jeżeli nie widzimy innego wyjścia, umawiajmy się na konkretne sumy i konkretne terminy. I zawsze dotrzymujmy słowa – tylko w ten sposób uda nam się sfinansować zakup samochodu bez uszczerbku dla rodzinnych relacji.

Jak sfinansować zakup samochodu?

Jak najlepiej sfinansować zakup samochodu? Trzeba przeanalizować kilka dostępnych opcji. Pamiętajmy, by zawsze odpowiedzialnie i z rozsądkiem podchodzić do kwestii pieniędzy. Niezależnie od tego, czy wybierzemy pożyczkę na samochód, czy zwrócimy się o pomoc do bliskich, miejmy pewność, że bez problemu uda nam się w terminie spłacić zobowiązanie. Na początek musimy więc stworzyć budżet domowy, dzięki któremu wyliczymy, jakie sumy są dla nas bezpieczne. Bo bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Październik, 2016

______________

[1] https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/polska-na-tle-europy-c… [dostęp: 19.02.2021]

[2] https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/oszczednosci-polakow-a-k… [dostęp: 19.02.2021]