Należność oznacza prawo osoby fizycznej do uzyskania określonego świadczenia od innej osoby prawnej w wyznaczonym terminie. Najprościej rzecz ujmując – zawierając umowę transakcyjną z innym podmiotem, możesz oczekiwać otrzymania określonego dobra lub usługi, to jest należności.
Termin „osoba fizyczna” odnosi się do konkretnego człowieka. Obowiązuje od momentu urodzenia aż do chwili śmierci. To termin określający każdego człowieka – nie można się go zrzec lub utracić.
Osobą prawną może być natomiast osoba fizyczna lub podmiot stosunków cywilnoprawnych. To osoba podlegająca określonym prawom i obowiązkom. Posiada zdolność do czynności prawnych – umożliwia jej to nabywanie praw, zawieranie umów, korzystanie ze zobowiązań itp.
Należności są częścią działalności gospodarczej przedsiębiorstwa, a także jednym ze składników aktywów w bilansie firmy. Rodzaje należności to:
Należności długoterminowe dzielą się na:
W sytuacji, gdy należności nie są spłacane terminowo, wierzyciel ma prawo, by je wyegzekwować. Zwykle odbywa się to w jeden z tych sposobów:
Wszystkie egzekwowane należności są przypisywane do poszczególnych kategorii. Oznaczają one kolejność, w której poszczególne należności będą odzyskiwane. Jeśli dany podmiot ma do uregulowania kilka należności, będą one egzekwowane w odpowiedniej kolejności – pod względem ważności.