Usługi faktoringowe to pomoc ze strony zewnętrznych firm, które proponują przekazanie środków w ramach przeterminowanych wierzytelności wprost do wierzyciela za określony procent transakcji. Dzięki temu przedsiębiorca (faktorant) nie musi czekać, aż klienci opłacą faktury z odroczonym terminem płatności, ani martwić się o czynności windykacyjne związane z ubieganiem się o uregulowanie zadłużenia. Tym zajmie się zewnętrzna firma, czyli faktor, który przejmie zarówno długo- jak i krótkoterminowe wierzytelności. Czy faktoring się opłaca? W wielu sytuacjach tak, a szczególnie wtedy, kiedy liczy się utrzymanie nienagannej płynności finansowej przedsiębiorstwa.
Faktoring jest usługą finansową, którą zewnętrzna firma świadczy na rzecz podmiotu gospodarczego, czyli faktoranta. Klasyczna forma faktoringu to usługa, która przeznaczona jest dla firm wystawiających faktury VAT z odroczonym terminem płatności – zarówno za sprzedawane towary, jak i świadczone usługi. Dzięki temu przedsiębiorstwo może odblokować swoje środki, których nie otrzymało jeszcze od klientów – ze względu na brak wpływów za wystawione dokumenty handlowe.
Na czym polega faktoring? To usługa, która polega na wykupie przez faktora (zewnętrzną firmę) wystawionych faktur z tytułem sprzedaży towarów lub świadczenia usług. Po zrealizowaniu zamówienia klienta i wystawieniu faktury, dokument jest przesyłany do firmy faktoringowej, która wypłaca należne środki na rzecz przedsiębiorcy – oczywiście po odjęciu prowizji. Po podpisaniu umowy faktoringu przedsiębiorca może cieszyć się należną gotówką na koncie firmowym praktycznie od ręki.
Standardowo ilość wypłaconych środków bezpośrednio do faktoranta to 90% wartości faktury, gdzie płatność odbywa się maksymalnie w terminie 24 godzin po zaakceptowaniu dokumentu. Klient zobowiązany do uregulowania faktury musi opłacić ją na rzecz faktora. W przeciwnym razie może zostać wszczęte postępowanie egzekucyjne. Schemat działania usługi faktoringu zamyka się w 6 prostych krokach:
Wiedza na temat tego, na czym polega faktoring to nie wszystko. Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje faktoringu:
Podstawową różnicą pomiędzy pełnym i niepełnym faktoringiem jest zabezpieczenie transakcji. Faktoring z regresem nie przejmuje odpowiedzialności za spłatę długu, natomiast umowa usługi faktoringowej bez regresu powoduje, że faktor bierze na siebie pełną odpowiedzialność – to często wiąże się z nieco wyższymi kosztami. Pozostałe rodzaje faktoringu to m.in. jawny, cichy (ukryty), odwrotny – zakupowy.
W odniesieniu do usług faktoringowych warto określić strony umowy: faktor i faktorant. Niezależnie od wybranej formy faktoringu, te dwa pojęcia są najważniejsze, gdyż określają funkcje stron umowy.
Faktor zgodnie z polskim prawem jest instytucją finansową, która świadczy usługi faktoringowe. Firmy uznawane za faktora przejmują faktury wystawione przez dane przedsiębiorstwo, a następnie wypłacają należny procent zwrotu wynikający z podpisanej umowy. Warto dodać, że w Polsce występują dwa typy faktorów: bankowe i pozabankowe, które nie są powiązane kapitałowo z bankami komercyjnymi.
Faktorant to druga strona umowy faktoringowej, czyli przedsiębiorca, który sprzedaje usługi lub towary i wystawia faktury dla swoich kontrahentów – najczęściej z odroczonym terminem płatności. Firma będąca faktorantem otrzymuje należne świadczenia od faktora na mocy podpisanej umowy i przekazanych dokumentów handlowych.
Aby dowiedzieć się, czy faktoring się opłaca, wystarczy poznać wady i zalety takiego rozwiązania. Jeśli chodzi o korzyści wynikające z podpisania umowy faktoringowej, warto wyróżnić takie, jak:
Oczywiście są też pewne wady faktoringu:
Faktoring (niezależnie od wybranej formy) jest dobrym sposobem na utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstwa. Co więcej, w ten sposób nie ma większego ryzyka pogorszenia się relacji biznesowych z kontrahentami – płatności odbywają się na takich samych zasadach, ale faktorant otrzymuje środki o wiele szybciej niż w przypadku rozliczenia bezpośrednio z klientem.
Faktoring pełny i niepełny opłaca się przede wszystkim wtedy, kiedy przedsiębiorstwo chce utrzymać wysoki poziom płynności finansowej. Na takie rozwiązanie warto się zdecydować, chociażby po to, aby: zdyscyplinować kontrahentów do terminowych płatności faktur, szybko pozyskać dodatkowe pieniądze dla firmy, zmniejszyć koszty wynikające ze stosowania rabatów za wcześniejszą płatność, czyli tzw. skonto.
Przed podjęciem decyzji o podpisaniu umowy faktoringowej, należy wziąć pod uwagę: odsetki, prowizję przygotowawczą, opłaty administracyjne oraz związane z limitem po stronie faktora.
Z usługi faktoringu może skorzystać praktycznie każdy – zarówno firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jak i jednoosobowe działalności gospodarcze. Umowa faktoringu zawsze zawiera szczegółowe wytyczne dotyczące warunków koniecznych do spełnienia przez potencjalnego faktoranta. Usługi faktoringowe są więc dostępne dla przedsiębiorców praktycznie z każdej branży – nawet od pierwszego dnia działalności.