Pożyczka online bez weryfikacji – czy to możliwe?

Pożyczka to popularne rozwiązanie, które pozwala na szybszy dostęp do gotówki niż np. w przypadku kredytów bankowych. Jest to możliwe m.in. dzięki uproszczonym procedurom. Czy w takim razie możliwe jest uzyskanie finansowania online bez weryfikacji? Pora rozwiać wszelkie wątpliwości.

Na czym polega weryfikacja pożyczki?  

Weryfikacja pożyczki polega na sprawdzeniu i potwierdzeniu danych klienta oraz ocenie ryzyka związanego z udzieleniem zobowiązania. Inaczej mówiąc firma pożyczkowa chce upewnić się, że pożyczkobiorca będzie w stanie zwrócić pożyczone środki. 

Weryfikacja to standardowa praktyka w instytucjach finansowych i firmach pożyczkowych. Składają się na nią takie elementy jak:

  • weryfikacja danych osobowych,
  • analiza dochodów,
  • sprawdzenie historii kredytowej i informacji o wcześniejszych zadłużeniach.

Weryfikacja pożyczki ma na celu zabezpieczenie zarówno pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy. W przypadku tradycyjnych instytucji finansowych, takich jak banki, proces ten może być bardziej szczegółowy niż w przypadku niektórych szybkich pożyczek online.

Weryfikacja pożyczkobiorcy – czy jest konieczna?

Pożyczka bez weryfikacji to forma finansowania, w której pożyczkodawca nie przeprowadza szczegółowej weryfikacji zdolności kredytowej wnioskodawcy przed udzieleniem pożyczki. W takim przypadku sprawdzenie klienta może ograniczyć się jedynie do weryfikacji tożsamości oraz sprawdzenia zdolności kredytowej.

Według firm oferujących takie pożyczki, brak weryfikacji ma rzekomo przyspieszyć proces finansowania. W rzeczywistości jednak takie rozwiązanie działa na szkodę klienta. Często bowiem sytuacja życiowa powoduje wpadnięcie w spiralę długów: kolejną pożyczką chcemy spłacić poprzednią, a gdy sytuacja wymknie się spod kontroli, wpada się w pułapkę spłat. Zweryfikowanie zdolności kredytowej pozwoli odmówić wnioskodawcy udzielenia pożyczki, jeśli zachodzą przesłanki co do tego, że będzie problem z jej spłaceniem.

Obecnie przeprowadzenie weryfikacji klienta jest konieczne – niezależnie od wybranej formy zobowiązania. Wynika to ze zmian w ustawie antylichwiarskiej, do których doszło w maju 2023 roku. Instytucje finansowe są zobowiązane do weryfikacji zdolności kredytowej w przypadku każdego wniosku. Jeśli jakieś firmy wciąż oferują takie pożyczki, prawdopodobnie działają niezgodnie z prawem.

Bezpieczna pożyczka – jak jej szukać?

Otrzymanie pożyczki bez weryfikacji nie jest obecnie możliwe – z uwagi na wspomniane wyżej zmiany w ustawie antylichwiarskiej. 

W poszukiwaniu bezpiecznej pożyczki pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, czy interesująca Cię firma dokonuje weryfikacji. To świadczy bowiem o jej rzetelności i zwiększa bezpieczeństwo transakcji: dla obu stron. Weryfikacja klienta zmniejsza ryzyko tego, że ktoś zaciągnie zobowiązanie na Twoje dane, bez Twojej wiedzy.

Podanie danych jest wymagane na etapie wypełniania wniosku o pożyczkę. To, oprócz imienia i nazwiska, także bardziej szczegółowe dane, jak PESEL, dane adresowe, stan cywilny, wysokość miesięcznych dochodów, a także liczba osób pozostających na utrzymaniu wnioskodawcy.

Rzetelne firmy pożyczkowe zachowują podstawowe procesy weryfikacyjne – przede wszystkim po to, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno sobie, jak i klientom. Jednocześnie są w stanie zachować uproszczone procedury, dzięki czemu pieniądze wciąż mogą szybko trafić do zainteresowanych. 

Pożyczka bez weryfikacji konta bankowego    

Uzyskanie pożyczki bez weryfikacji konta bankowego jest praktycznie niemożliwe. To kluczowy krok, który pozwala na przekazanie pożyczonej kwoty na konto klienta. Taki proces ma na celu potwierdzenie tożsamości oraz umożliwienie bezpiecznej transakcji finansowej.

Weryfikacja konta stanowi przede wszystkim zabezpieczenie dla pożyczkobiorcy. W przypadku prób oszustwa, weryfikacja konta bankowego stanowi dodatkową barierę, uniemożliwiając transfer funduszy na konto nieuprawnionej osoby.

Jedyną bezpieczną metodą na pożyczkę bez weryfikacji jest tzw. pożyczka na czek GIRO. Dzięki niej klient może odebrać pieniądze w wybranej placówce pocztowej. Po uzyskaniu czeku (w wersji papierowej lub elektronicznej) należy wypłacić środki w okienku poczty. Transakcja odbywa się bez podawania numeru konta. Klient przedstawia jedynie dowód osobisty.

Czym jest przelew weryfikacyjny?

Uzyskanie pożyczki pozabankowej może wymagać dziś minimum formalności, dzięki czemu pieniądze można znaleźć na swoim koncie jeszcze tego samego dnia, w którym składany jest wniosek o przyznanie pożyczki.

Jedną z popularnych metod weryfikacji jest tzw. przelew weryfikacyjny. Polega na przelaniu symbolicznej kwoty (1 zł/10 gr) na wskazane przez pożyczkodawcę konto, aby zweryfikować rachunek bankowy, na który ma zostać wykonany przelew.

Obecnie pożyczkodawcy oferują także alternatywne metody weryfikacji klientów, m.in. poprzez logowanie do strony banku, aplikację mobilną lub telefonicznie. Takie rozwiązania są korzystne dla osób, które nie chcą czekać na zaksięgowanie przelewu weryfikacyjnego. Skraca to czas na wydanie decyzji o przyznaniu środków.  

Czerwiec 2024