Pożyczki online to zyskujące na popularności usługi świadczone przez instytucje pozabankowe. Część z działających na rynku firm pożyczkowych kusi swoich klientów ofertą gwarantowanych pożyczek dla zadłużonych bez zdolności kredytowej. Mimo że wiele osób chętnie z nich korzysta, to jednak nie jest to bezpieczna metoda na rozwiązanie finansowych problemów. Wyjaśniamy, czym są pożyczki dla zadłużonych i z jakim ryzykiem wiąże się ich zaciąganie.
Pożyczka dla zadłużonych – co to takiego?
Zaciągnięcie pożyczki jest czymś, nad czym zastanawia się wiele osób potrzebujących dodatkowej gotówki. Wśród nich znajdują się ci, których dotyka problem zadłużenia. Występuje on wówczas, gdy osoba starająca się o pożyczkę ma jednocześnie zaległe zobowiązania finansowe wobec innych banków lub instytucji pozabankowych. Część firm pożyczkowych oferuje dedykowane takim klientom specjalne szybkie pożyczki dla zadłużonych.
Pożyczka dla zadłużonych – na czym polega?
Pożyczka dla zadłużonych to rozwiązanie dla osób z trudnościami finansowymi, poszukujących sposobu na uregulowanie swoich zobowiązań. Wyróżnia je przede wszystkim to, że są dostępne dla klientów, którzy skorzystali już z innych pożyczek i mają kłopot z ich terminową spłatą.
Dawniej tego typu rozwiązania cieszyły się dużą popularnością wśród osób zadłużonych. Zaciąganie takich pożyczek wiązało się jednak z dużym ryzykiem. Zwykle w ten sposób na nieszczęściu klientów zarabiały nieuczciwie działające firmy. Brak weryfikacji zdolności odbijał się na wysokich kosztach dodatkowych, które tylko pogłębiłaby problem długów. W najgorszym wypadku taka pożyczka mogła zakończyć się wizytą komornika.
Obecnie działania nieuczciwych firm są znacząco ograniczone m.in. dzięki nowelizacji ustawy antylichwiarskiej. Każda instytucja oferująca kredyty lub pożyczki jest zobowiązana do zweryfikowania zdolności pożyczkobiorcy.
Gdzie szukać pożyczek dla zadłużonych?
Wymienione wyżej konsekwencje zaciągania pożyczek dla zadłużonych sprawiają, że odpowiedzialne i sprawdzone firmy pożyczkowe nie mają w swojej ofercie tego typu usług finansowych. Wbrew pozorom udzielanie pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej online – jakie często proponują osobom w ciężkiej sytuacji materialnej niektóre instytucje pozabankowe – nie służy ani dobrej reputacji firmy pożyczkowej, ani jej klientom. Z tego powodu warto dwa razy zastanowić się, zanim podejmiemy decyzję o skorzystaniu z pomocy od niepewnego pożyczkodawcy.
Czy osoba zadłużona ma szansę na pożyczkę?
Obecnie tego typu rozwiązania nie są już dostępne dla klientów. Zmiany prawne uniemożliwiły przyznawanie pożyczek bez wcześniejszego zweryfikowania zdolności kredytowej. Co więcej – znalezienie takiej oferty teraz powinno być sygnałem ostrzegawczym dla osoby szukającej pożyczki. Firmy, które wciąż świadczą podobne usługi, mogą działać niezgodnie z obowiązującymi przepisami.
Alternatywnym rozwiązaniem, z którego mogą skorzystać osoby z długami, są tzw. pożyczki konsolidacyjne. Główną korzyścią tego rodzaju pożyczek jest możliwość skonsolidowania kilku mniejszych zobowiązań w jedną ratę, co zazwyczaj prowadzi do obniżenia miesięcznego obciążenia finansowego. Dzięki temu klient może łatwiej zarządzać swoimi finansami, mając do czynienia jedynie z jednym wierzycielem i jedną ustaloną ratą. Warto pamiętać jednak, że w tym przypadku obowiązuje weryfikacja zdolności, a pożyczkobiorca nie może mieć opóźnień w spłacie.
Pożyczka dla zadłużonych z komornikiem
Z jakim ryzykiem wiąże się skorzystanie z pożyczki dla zadłużonych z komornikiem? Zamiast pomóc klientowi, mogą jeszcze bardziej przyczynić się do jego finansowego kryzysu. Tego typu usługi finansowe wykluczają przekazanie zaciągniętej kwoty na konto bankowe klienta. Dzieje się tak, ponieważ jego rachunek bankowy jest już pod stałą kontrolą komornika. Oznacza to, że kwota pożyczki automatycznie znalazłaby się zatem na jego koncie. Z tego powodu niektóre instytucje pozabankowe mają w swojej ofercie tak zwane pożyczki domowe. Polegają one na przekazywaniu gotówki do rąk klienta.
Obecnie udzielanie pożyczek w ten sposób nie jest już możliwe. Zmiany w ustawie antylichwiarskiej nakładają na pożyczkodawców dodatkowy obowiązek dokładnego badania zdolności kredytowej, co ma na celu uniknięcie udzielania pożyczek osobom, które nie są w stanie ich spłacić, oraz zmniejszenie ryzyka zadłużenia na skutek niewłaściwego udzielania pożyczek.
Pożyczka dla zadłużonych online – czy to możliwe?
Pożyczki dla zadłużonych zyskały na popularności także dzięki internetowi. W ten sposób stały się szeroko dostępne, a wnioskowanie online miało przyspieszyć cały proces. Obecnie one także nie są już dostępne. Nowelizacja ustawy antylichwiarskiej dotyczy także form wsparcia finansowego przyznawanego przez internet.
Na czym polega bezpieczna pożyczka online? Dzięki tej usłudze klienci ubiegający się o gotówkę mogą ją uzyskać błyskawicznie i komfortowo za pośrednictwem Internetu. Proces jest w pełni zautomatyzowany, a pożyczka skierowana do osób powyżej 18 roku życia i pozytywnie zweryfikowanych pod kątem prawdziwości danych osobowych, danych rachunku bankowego i wiarygodności kredytowej (konieczność posiadania stałego źródła dochodów).
Zadłużenie – z czego może wynikać?
Zadłużenie jest sytuacją, w której osoba fizyczna jest obciążona zaległymi obciążeniami finansowymi. Najczęściej powstaje na skutek zaciągnięcia pożyczek, kredytów (hipotecznych, gotówkowych) czy kupna produktów lub usług na raty, które ze względu na sytuację finansową klienta nie są możliwe do terminowej spłaty. Aby monitorować poziom swojego zadłużenia i sprawdzić wiarygodność kredytową, można skorzystać z danych gromadzonych w biurach informacji kredytowej. Są nimi instytucje gromadzące i udostępniające obywatelom oraz podmiotom komercyjnym i publicznym dane na temat wszelkich zobowiązań kredytowych klientów. Oprócz tego stan swojego zadłużenia można sprawdzić w banku, z którego usług kredytowych korzystaliśmy.
W jaki sposób wyjść z zadłużenia?
Mimo że stan zadłużenia jest dla wielu osób dużym problemem, to jednak pamiętajmy, że można z niego wyjść. Istnieje kilka opcji, wśród których szczególnie warto wymienić:
- ograniczenie aktualnych wydatków do niezbędnego minimum;
- zadbanie o swoje oszczędności;
- sprawdzenie opcji wakacji kredytowych w banku, który udzielił nam kredytu lub renegocjowanie warunków umowy kredytowej;
- poszukanie pomocy prawnej w sytuacji, kiedy pojawiają się wszelkie wątpliwości;
- skorzystanie z usług doradcy finansowego, który pomoże w analizie planu wyjścia z zadłużenia;
- skontaktowanie się z fundacją zajmującą się pomocą osobom zadłużonym;
- rozważenie zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego lub ogłoszenia upadłości konsumenckiej.
Czerwiec 2024