Poduszka finansowa - jak zbudować sobie finansowe bezpieczeństwo?

Jedną z podstaw sprawnego zarządzania finansami osobistymi jest gotowość na nieprzewidziane wydatki. Tego typu zabezpieczenie nazywane jest często poduszką finansową. W jaki sposób ją zbudować, by spać spokojnie?

Poduszka finansowa – co to takiego?

Co to jest poduszka finansowa? To nic innego, jak dodatkowe środki, które będą stanowić wsparcie w obliczu nieprzewidzianych zdarzeń i wydatków. To pieniądze zgromadzone na tzw. czarną godzinę. W sytuacji kryzysowej mają być gwarancją komfortu i finansowej stabilności.

Sama finansowa poduszka bezpieczeństwa powinna być niezależna od pozostałej części budżetu. Zgromadzone w ten sposób pieniądze mają jedno przeznaczenie – pomóc w momencie, gdy Twoje wydatki znacząco wzrosną lub utracisz źródło stałych przychodów. Jednocześnie nie należy ich uwzględniać np. podczas zwykłych zakupów. Zebrane w ten sposób środki należy odłożyć w bezpiecznym miejscu i wykorzystać dopiero w chwili, gdy pojawi się taka potrzeba.

Dlaczego warto mieć poduszkę finansową?

Dlaczego warto zbudować sobie poduszkę finansową? To przede wszystkim zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Może to być np. utrata pracy, nagła potrzeba finansowa, niespodziewany duży wydatek czy wzrost wydatków, choroba i leczenie itp.

Dzięki poduszce finansowej utrzymasz płynność domowego budżetu w chwili kryzysu. Jej celem jest zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa na przestrzeni co najmniej kilku kolejnych miesięcy od momentu utraty przychodów lub wystąpienia problemu. Dzięki temu zyskujesz spokój – tak niezbędny w sytuacjach krytycznych.

Kto powinien posiadać poduszkę finansową? 

Nie ma konkretnych wskazań, kto w szczególności powinien posiadać finansową poduszkę bezpieczeństwa. W praktyce skorzysta na niej każdy – w końcu wszystkim przytrafiają się sytuacje, które potrafią znacząco nadwyrężyć domowe finanse.

To istotny krok w kwestii zabezpieczenia przyszłości Ciebie i Twoich najbliższych. W sytuacji utraty wpływów lub dużego wydatku wciąż możesz przeznaczyć część środków na podstawowe potrzeby.

Poduszka finansowa – ile powinna wynosić? 

Jaka jest optymalna kwota poduszki finansowej? Ile pieniędzy warto zgromadzić w ramach kryzysowego budżetu? Tu także trudno o jednoznaczną odpowiedź – wiele zależy od Twoich możliwości i finansowych potrzeb. To, ile możesz odłożyć, zależy m.in. od wysokości miesięcznych wpływów, wydatków, poziomu i stylu życia. Sama poduszka nie ma górnego limitu – im wyższą kwotą się zabezpieczysz, tym lepiej. Istnieje jednak kilka wskazówek pozwalających oszacować poziom finansowego bezpieczeństwa.

Jak określić optymalną wysokość poduszki finansowej? W wyznaczeniu odpowiedniej kwoty pomoże ustalenie wysokości miesięcznych wydatków. Ich kilkukrotne zwielokrotnienie da Ci czas i możliwości do działania w obliczu nieprzewidzianych zdarzeń.

Zadbaj o to, by poduszka finansowa obejmowała co najmniej trzykrotność Twoich miesięcznych wydatków. 

Jak stworzyć poduszkę finansową? 

W jaki sposób możesz stworzyć finansową poduszkę bezpieczeństwa?

  • Określ kwotę oraz realny czas niezbędny na uzbieranie finansowego zaplecza – dzięki temu będziesz w stanie oszacować kwotę, która każdego miesiąca przelejesz na poczet zabezpieczenia domowego budżetu.
  • Ustaw przelew stały np. na konto oszczędnościowe – dbaj o swoje bezpieczeństwo finansowe w pierwszej kolejności. Przelewaj pieniądze na konto oszczędnościowe zaraz po otrzymaniu wypłaty.
  • Jeśli Twoje zarobki przekraczają wydatki, przeznacz nadmiar na budowę poduszki – dzięki temu szybciej osiągniesz ustaloną kwotę.
  • Sięgaj po pieniądze tylko w określonych sytuacjach – zadbaj o to, by pieniędzy zgromadzonych na poduszce finansowej nie przeznaczyć np. na zakup nowego telewizora, samochodu itp.

Poduszka finansowa a pożyczka  

Czy gromadzenie środków na poduszce finansowej koliduje z wzięciem pożyczki? Klucz do sukcesu to sprawne zarządzanie domowym budżetem i świadomość Twoich możliwości. W myśl zasady, by poduszką finansową wspierać się jedynie w kryzysowych sytuacjach, przy mniej istotnych wydatkach możesz skorzystać z pożyczki.

Odpowiednie dopasowanie wysokości finansowania i spłata w wyznaczonym terminie sprawi, że pieniądze będą stanowić doraźne wsparcie, które nie obciąży budżetu. Przed wzięciem pożyczki warto jednak się do tego przygotować – oszacować możliwości spłaty i określić, czy podjęty wydatek jest w tym momencie niezbędny.

Październik 2022