Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem. Wszystko, co warto wiedzieć

Przed podpisaniem umowy pożyczki albo kredytu zawsze warto przeanalizować szczegółowe parametry wybranej oferty. To podstawa, jeśli chcesz wybrać najkorzystniejszą formę finansowania dla siebie. Im lepsze warunki wybierzesz, tym mniejsze będzie obciążenie finansowego Twojego gospodarstwa domowego. Czy pożyczka i kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem to dobry wybór? Przejrzyj poradnik i dowiedz się, dlaczego stała stopa procentowa może być korzyścią dla kredytobiorcy.

1. Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem – na czym polega?
2. Kredyt ze stałą stopą procentową – wady i zalety
      2.1. Zalety
      2.2. Wady
3. Stała stopa procentowa – jak długo obowiązuje?
4. Rata kredytu ze stałą stopą procentową
5. Kredyt ze stałym oprocentowaniem – kiedy się opłaca?

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem – na czym polega?

Kredyt ze stałą stopą oprocentowania to rodzaj finansowania, w którym oprocentowanie nie zmienia się przez cały okres spłaty. Oznacza to, że kwota miesięcznej raty jest niezmienna, niezależnie od tego, co dzieje się na rynku finansowym.

Stała stopa procentowa w ramach zobowiązań bankowych i pozabankowych powoduje, że przez cały okres spłaty zobowiązania miesięczna rata będzie tej samej wysokości. Ustalenie z góry stałej stawki oprocentowania powoduje, że nie musisz martwić się o wahania rynkowe stawek WIBOR(R) i rosnące koszty finansowania. 

Zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe mogą udzielać zobowiązań ze stałą stopą procentową do kwoty 255 550 złotych, zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim [1].

Dla kredytów gotówkowych i pożyczek stała stopa procentowa obowiązuje przez cały okres trwania umowy, czyli maksymalnie 10 lat (120 miesięcy).

Kredyt ze stałą stopą procentową – wady i zalety

Stała stopa procentowa dla pożyczki lub kredytu gotówkowego niesie ze sobą liczne korzyści. Będzie to z pewnością dobre rozwiązanie dla osób, które starają się dokładnie planować domowy budżet i chcą uniknąć zaskoczeń.

Decydując się na taką formę finansowania, zyskujesz gwarancję stabilności kosztów kredytowych przez cały okres trwania umowy. To tylko jeden z atutów zobowiązań, wobec których instytucje finansowe stosują niezmienną stawkę oprocentowania bazowego.

Zalety

  • Jednolita wysokość miesięcznych rat – dzięki stałej stopie procentowej miesięczne raty oraz koszty odsetkowe pozostaną niezmienne przez cały czas trwania umowy.
  • Bezpieczeństwo domowego budżetu – kredyt ze stałym oprocentowaniem ułatwi Ci planowanie wydatków. Otrzymasz jeden harmonogram spłaty, który nie zmieni się w czasie.
  • Brak ryzyka wzrostu kosztów kredytowych – stała stopa procentowa nie reaguje na wahania rynkowe stawek WIBOR(R) oraz zmian stawki bazowej ustalanej przez NBP.
  • Stała stopa procentowa dla kredytów gotówkowych i pożyczek obowiązuje przez cały czas trwania umowy.

Wady

  • Konieczność refinansowania kredytu/pożyczki – w sytuacji, kiedy stawki bazowe oprocentowania w kraju będą niższe niż dla Twojej umowy, możesz pomyśleć o refinansowaniu zobowiązania do innego banku.
  • Wyższe koszty ogólne – najczęściej bywa tak, że kredyty i pożyczki ze stałym oprocentowaniem generują ogółem wyższe koszty w porównaniu do zobowiązań ze zmienną stopą procentową.

Stała stopa procentowa – jak długo obowiązuje?

Pożyczki i kredyty gotówkowe z oprocentowaniem stałym to oferty, w ramach których możesz spłacać swoje zobowiązanie z niezmiennymi kosztami nawet przez cały okres trwania podpisanej umowy. Ostateczne warunki zawsze są uzależnione od indywidualnej oferty banku.

Kredyt gotówkowy lub pożyczka jest objęta stałą stopą procentową nawet przez 10 lat, czyli maksymalny okres. Niektóre oferty finansowania zakładają też stałą stopą procentową przez maksymalnie 2-3 lata. Jeśli chcesz wybrać korzystną ofertę dla siebie, postaraj się dokładnie weryfikować warunki proponowane przez daną instytucję.

Rata kredytu ze stałą stopą procentową 

Alternatywna opcja dla kredytu gotówkowego ze stałą stopą to finansowanie ze zmienną stawką bazową oprocentowania. Kiedy wybierzesz taką ofertę, musisz liczyć się ze zmiennością kosztów zależnie od sytuacji na rynku finansowym. Jeśli stawka WIBOR(R) będzie wyższa, wtedy instytucja finansowa zmieni harmonogram i zacznie naliczać wyższe koszty finansowania. Kiedy jednak WIBOR(R) spadnie, Ty będziesz cieszyć się mniejszą miesięczną ratą i niższymi kosztami odsetkowymi ogółem.

A zatem czym różni się kredyt ze stałą stopą procentową od zobowiązania na zmiennej stawce oprocentowania?

  • Miesięczna rata pożyczki lub kredytu gotówkowego ze stałym oprocentowaniem zawsze jest niezmienna przez cały okres kredytowania. W przypadku zobowiązań na zmiennej stopie procentowej wahania mogą następować w okresach miesięcznych, kwartalnych lub półrocznych.
  • Zmienna stopa procentowa jest uzależniona od sytuacji gospodarczej w kraju i na świecie.

Pamiętaj też, że zarówno dla pożyczki ze stałym oprocentowaniem, jak i zmiennym wszelkie opóźnienia w płatnościach skutkują naliczeniem dodatkowych odsetek karnych przez instytucję finansową.

Kredyt ze stałym oprocentowaniem – kiedy się opłaca?

Na etapie poszukiwania odpowiedniej oferty kredytu lub pożyczki ze stałym oprocentowaniem zawsze powinieneś dokładnie przeanalizować warunki finansowania proponowane przez wybraną instytucję. Najważniejsze parametry, które możesz sprawdzić w ramach kredytu ze stałą stopą procentową to:

  • prowizja banku lub firmy pożyczkowej,
  • RRSO,
  • koszty dodatkowych ubezpieczeń,
  • dostępna kwota kapitału,
  • okres spłaty.

W ramach pożyczki lub kredytu gotówkowego ze stałym oprocentowaniem staraj się wybierać oferty tak, aby przez cały okres finansowania koszty kredytowania nie były zbytnim obciążeniem dla budżetu gospodarstwa domowego. Z racji, że stała stopa procentowa powoduje niezmienność kosztów finansowania, warto dokładnie oszacować całkowite wydatki związane z podpisaniem umowy kredytu albo pożyczki.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj finansowania się decydujesz, staraj się brać pod uwagę takie oferty, dzięki którym nie obciążysz nadmiernie swoich finansów.

Sierpień 2024

_______

[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20111260715/U/D201107…