Jak oszczędzać pieniądze? Czy pożyczanie może się opłacać?

Posiadanie gotówki „na czarną godzinę” daje poczucie bezpieczeństwa i komfort psychiczny. Dzięki takim oszczędnościom możemy sfinansować wakacje, zaoszczędzić na lepszy samochód czy opłacić nieplanowane wydatki. Problemem jest jednak zgromadzenie tych środków – niekiedy chwila słabości niszczy wielotygodniowe starania. Jak mądrze i skutecznie oszczędzać pieniądze? Wyjaśniamy.

Czy Polacy oszczędzają? 

Tylko co trzeci Polak jest zadowolony z tego, jaką kwotę w ciągu miesiąca może odłożyć. Aż połowa oszczędzających deklaruje, że przeznacza na to mniej niż 10% swojego średniego miesięcznego wynagrodzenia. Ponad 20% pensji odkłada zaledwie co siódma osoba deklarująca regularne oszczędzanie. Jaki z tego płynie wniosek? Polacy chętnie i regularnie odkładają, jednak są to drobne kwoty, zazwyczaj oscylują wokół 100-200 zł miesięcznie. Potwierdza to też fakt, że nieco ponad połowa oszczędzających osób jest w stanie na bieżąco finansować nieprzewidziany wydatek o wysokości nie większej niż jedna średnia miesięczna pensja. Nic więc dziwnego, że wielu z nas zastanawia się nad tym, jak najlepiej oszczędzać pieniądze[1].

Jak oszczędzać pieniądze? Przede wszystkim – z głową!

Jak zacząć oszczędzać pieniądze? Podstawą będzie stworzenie planu, w którym określimy ile chcemy zaoszczędzić i jaki dajemy sobie na to czas. Przykładowo: za pięć lat zechcemy zmienić auto na nowsze. Chcemy na to przeznaczyć 30.000 zł. Wystarczy więc co miesiąc odkładać 500 zł, które bez planu oszczędzania np. wydawalibyśmy na rozrywkę. Dobrze jest też mierzyć siły na zamiary – zarabiając 3500 zł netto nie odłożysz 250 000 zł w dziesięć lat. Najważniejsze w całym procesie oszczędzania jest systematyczne działanie, które pozwoli nam zrealizować cel bez większych problemów.

Jak oszczędzać pieniądze w domu?

Mówcy motywacyjni i liderzy biznesu zwykle mówią o nawykach, a dokładniej – że “sukces to suma naszych nawyków”. Jest w tym ziarno prawdy, ponieważ nasze nawyki, przyzwyczajenia i szeroko rozumiany styl życia nierzadko definiuje nasze działania. Do tych działań zaliczamy także wydatki, które mogą być wysokie, gdy nie przyswoimy sobie dobrych nawyków. Przykładem może być żywienie: ugotowanie posiłku w domu jest o wiele tańsze, niż jedzenie na mieście. Średnio za jedno danie obiadowe w restauracji jesteśmy w stanie przygotować od 4 do 7 pełnowartościowych posiłków. Oznacza to, że jedząc w mieszkaniu, możemy zaoszczędzić znaczną kwotę. Ale to wcale nie jest tak, że całkowicie musimy zrezygnować z obiadów w restauracji. Musimy tylko wybierać mądrze - czy rzeczywiście tego dnia, obiad na mieście to dobre rozwiązanie? 

Jak oszczędzać pieniądze w domu na inne sposoby? Zadbajmy o niskie zużycie energii elektrycznej, gazu i wody. Zapoznajmy się z nurtem zero waste i wykorzystujmy każdy dostępny element powtórnie. Zrezygnujmy z subskrypcji platform internetowych, na które i tak przeznaczamy niewielką ilość czasu. To tylko kilka przykładów na to, jak oszczędzać pieniądze.

Co zrobić, gdy pojawią się wydatki, a oszczędności brak?

Nieprzewidziane wydatki mają to do siebie, że zawsze pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie. Niektóre z nich nie mogą czekać, aż zaoszczędzimy określoną sumę.

Co więc zrobić, kiedy pojawi się niespodziewany wydatek? Można sięgnąć po pożyczkę. Warto zwrócić uwagę, że część firm pożyczkowych oferuje pierwszą pożyczkę za darmo. Oznacza to, że ile pożyczasz, tyle oddajesz. Należy jednak pamiętać, że pożyczka to wsparcie w przywróceniu płynności finansowej, a nie sposób na oszczędzanie.

Jeśli więc zastanawiasz się, jak oszczędzić pieniądze, to budżet domowy będzie Twoją wskazówką. Postaraj się wypracować nadwyżkę finansową, czyli przewagę zarobków nad wydatkami. Tym sposobem niewykorzystane pieniądze możesz przelać na lokatę, konto oszczędnościowe czy zwykły ROR. I pamiętaj, by nie wydawać pieniędzy, kiedy faktycznie nie musisz tego robić. 

Maj 2022

________

[1] https://www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/5382748,Oszczedzanie-pieniedz… [dostęp: 26.05.2022 r.]