Co to jest pożyczka na czek giro i czy warto z niej skorzystać?

Pożyczka na czek giro to opcja udzielania gotówki, jaką w swojej ofercie mają niektóre instytucje pozabankowe. Na czym polega pożyczka na czek i kiedy warto z niej skorzystać?

Pożyczka na czek giro – jak działa i gdzie znaleźć?

Czek giro to dokument przyznawany przez firmę pozabankową, na mocy którego klient może odebrać pożyczkę w wybranej placówce pocztowej - bez podawania numeru konta, wyłącznie za okazaniem dowodu tożsamości.

Czek Giro jest dostępny zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. W wersji papierowej zawiera: nazwę i numer firmy zlecającej, kwotę do wypłaty, dane osobowe i adresowe osoby, która wypłaca pieniądze, serię i numer dowodu osobistego, a także kod transakcji i numer autoryzacji. Czek Giro w wersji elektronicznej wysyłany jest do klienta w wiadomości SMS na numer telefonu komórkowego lub e-mailem. W wiadomości tekstowej znajdują się informacje o nazwie firmy pozabankowej, która udziela pożyczki na czek Giro, kod transakcji i kwota do wypłaty.

Czek Giro stanowi tradycyjny i w pełni bezpieczny sposób transakcji, który po raz pierwszy został zrealizowany w XX wieku w jednym z włoskich banków.

Zanim jednak podejmiemy decyzję o zaciągnięciu pożyczki na czek giro, powinniśmy znać kilka istotnych faktów.

Czek Giro jest bardzo popularny wśród pożyczkobiorców. Metoda ta sprawdza się szczególnie w przypadku osób, które nie mają własnego rachunku bankowego.  Wniosek o pożyczkę można złożyć online, a pieniądze odebrać w wybranej placówce. Maksymalna kwota pożyczki to w niektórych przypadkach nawet 25 tys. złotych. Jeśli chcemy skorzystać z pożyczki na czek giro, warto porównać rozmaite oferty i przed złożeniem wniosku upewnić się, że wybieramy najlepszą z możliwych opcji.

Jak odebrać pożyczkę na czek?

Aby odebrać pożyczkę na czek giro, musimy najpierw wybrać firmę pożyczkową, która oferuje taką metodę wypłaty pieniędzy. Wybrany podmiot powinien spełniać nasze oczekiwania i oferować korzystne warunki umowy. Podczas wypełniania wniosku należy zaznaczyć opcję „odbiór pożyczki na poczcie za pomocą czeku giro”, a następnie kontynuować proces zgodnie z ustaleniami pożyczkodawcy. W niektórych firmach możliwość wyboru tej formy płatności dostępna jest jedynie podczas rozmowy z doradcą. Realizacja czeku giro jest bardzo prosta:

  • składamy wniosek o pożyczkę, wybierając czek giro jako formę wypłaty; 
  • udajemy się do placówki Poczty Polskiej, która obsługuje GIRO (urząd lub filia, ale nie agencja pocztowa) lub Banku Pocztowego;
  • przedstawiamy czek giro (w formie papierowej lub elektronicznej) oraz dowód osobisty;
  • odbieramy pieniądze.

Przed wyjściem do placówki Poczty Polskiej lub Banku Pocztowego w celu realizacji czeku Giro należy sprawdzić godziny, w których odbywają się wypłaty - zwłaszcza w weekendy.

Odbierając pieniądze, powinniśmy mieć na uwadze, że z tytułu zaciągnięcia pożyczki może - ale nie musi (zależne od pożyczkodawcy) -  nam zostać doliczona dodatkowa opłata w wysokości około 13 złotych, którą pobiera poczta za realizację czeku. Czek Giro ma też swoją ważność - w zależności od firmy pożyczkowej wynosi ona od 5 do 7 dni kalendarzowych. 

Pożyczka domowa czy na czek – którą wybrać?

Wiele osób, które chcą dostać pożyczkę w postaci gotówki do ręki z pominięciem przelewu bankowego, zadaje sobie pytanie: którą pożyczkę wybrać – pożyczkę domową czy na czek? Pierwsza z nich polega na osobistym spotkaniu z pracownikiem firmy pożyczkowej, który udzieli gotówki w domu klienta. Niekiedy ta opcja uważana jest za komfortową i bezpieczną, jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami, które wynikają z obsługi w miejscu zamieszkania pożyczkobiorcy.

Pożyczka na czek giro również udzielana jest z pominięciem przelewu bankowego, jednak posiada zdecydowanie więcej zalet – zapewnia ona brak dodatkowych kosztów wynikających z obsługi (z wyjątkiem niedużej opłaty za wystawienie czeku w niektórych przypadkach, ale nie zawsze).

Cała procedura aplikowania o pożyczkę na czek giro jest bardzo prosta, a wszelkie formalności ograniczone są do niezbędnego minimum. Dodatkowo nie jest wymagany przelew weryfikacyjny, a gotówka wypłacana jest w okresie ważności czeku - czyli około 5-7 dni kalendarzowych.

Kiedy zatem powinniśmy rozważyć zaciągnięcie pożyczki na czek giro? Rozwiązanie to sprawdzi się w kilku sytuacjach:

  • nie korzystamy z bankowości online;

  • kiedy posiadamy wspólny rachunek z małżonkiem/małżonką;

  • kiedy nie posiadamy konta bankowego.

Ogromnym atutem pożyczki na czek giro jest fakt, że gotówkę mamy dostępną niemal od ręki, bez konieczności spełniania licznych formalności i oczekiwania na zaksięgowanie przelewu.

Kwiecień 2022