Wybór pożyczki na osi czasu

Wybór pożyczki na osi czasu

Czym kierować się przy wyborze pożyczki? Kiedy pada to pytanie, przed oczami przelatują nam tabelki, cyferki, procenty i drobny druk, czyż nie? Tymczasem możemy dokonać rozsądnego wyboru, jeśli poznamy bardzo prostą zasadę: im „krótsza” pożyczka, tym krócej są naliczane odsetki.

Ważne są dwa pytania, jakie powinniśmy sobie postawić. Po pierwsze: ile pieniędzy pożyczyć? Po drugie: kiedy najwcześniej możemy je oddać?

Odpowiadając na pierwsze pytanie: nie warto brać więcej niż nam w danej chwili potrzeba. Wzięcie większej kwoty naraz oznacza, że prowizje i odsetki będą liczone od wyższej kwoty. Jeżeli jesteśmy solidnym klientem, zawsze możemy dobrać więcej kredytu lub wziąć nowy.

Kiedy spłacić? Jak najszybciej, najwcześniej jak to możliwe. Nie opłaca się brać pożyczki na dłużej niż nam faktycznie potrzeba. Wydłużanie okresu pożyczki bardzo podnosi jej koszty. Na przykład: 1000 zł wzięte na 15% na 3 lata z prowizją 3% daje nam 1480 zł do spłaty po 3 latach. Ale już to samo 1000 zł wzięte na 20% na 2 lata z prowizją 5% będzie oznaczało do spłaty po 2 latach 1450 zł. Mimo że druga pożyczka jest wyżej oprocentowana i ma wyższą prowizję, to mamy mniej do spłacenia. Dlatego jeżeli tylko mamy możliwość wcześniejszej spłaty, zawsze z niej korzystajmy – będzie taniej. Uważajmy jednak na dodatkowe opłaty za wcześniejszą spłatę – niektóre firmy pobierają za to prowizje. Wonga nigdy takiej prowizji nie pobiera.

Jak widać, szukając dobrego pożyczkodawcy, powinniśmy zastanowić się nie tylko nad tzw. procentem, ale również (czy też przede wszystkim) nad długością okresu kredytowania. Wiele instytucji pożyczających pieniądze narzuca klientom z góry przyjęty kalendarz. Kredyt jest wówczas traktowany jak produkt ze stempelkiem z datownika. W Wonga jest zupełnie inaczej. Dajemy klientom pełną elastyczność. Każda pożyczka jest szyta na miarę. Klienci mogą wybrać, na jak długo dokładnie chcą pożyczyć pieniądze. Tym samym mogą decydować o koszcie swojej pożyczki.

Chcę zostać klientem wonga.com
Jestem już klientem wonga.com