Opóźnienie w spłacie kredytu i pożyczki, co robić i jakie są konsekwencje?

Na twoim koncie zabrakło środków, a może zwyczajnie zapomniałeś o terminie płatności swojego zobowiązania? Niestety, nie wszystkie sytuacje da się przewidzieć, a każde opóźnienie w spłacie kredytu, nawet najmniejsze, może powodować pewne konsekwencje. O tym, jakie one mogą być, a także co zrobić, aby je zminimalizować przeczytasz w poniższym artykule.

Termin spłaty raty - jak jest ustalany i czy mamy na niego wpływ?  

Składając wniosek o pożyczkę sam ustalasz odpowiedni dla siebie okres spłaty. Jeśli jednak chodzi o dzień, w którym będziesz musiał dokonywać płatności raty lub termin spłaty pożyczki krótkoterminowej, to jest on ustalany automatycznie przez pożyczkodawcę. Pierwsza płatność najczęściej wypada w ciągu 30 dni od otrzymania pożyczki.

Kompletny harmonogram spłaty dostajesz najczęściej jeszcze przed podpisaniem umowy. To dobry moment, aby przeanalizować czy spłata raty twojej pożyczki nie będzie się pokrywać z innym, planowanym przez ciebie wydatkiem, który może utrudnić ci jej terminowe uregulowanie. Oczywiście harmonogram ten w wyjątkowych sytuacjach może ulec zmianie, np. w przypadku, gdy klient skorzysta z wakacji kredytowych lub w inny sposób wydłuży okres spłaty swojej pożyczki.

Monity i przypominania o spłacie

Pożyczkodawca udzielając finansowania danej osobie, pożycza jej swoje pieniądze. Naturalną więc rzeczą jest to, że jeśli zauważy brak płatności w ustalonym wcześniej terminie, to będzie chciał w jakiś sposób o sobie przypomnieć. Najczęściej w tym celu wykorzystuje tradycyjne metody dotarcia, czyli m.in. SMS lub e-mail (to, jakie metody dotarcia zostaną użyte zazwyczaj określa umowa). Jeżeli klient nadal nie będzie spłacał swojego zobowiązania, to pożyczkodawca lub firma zajmująca się windykacją długu rozpocznie wysyłanie mu tzw. monitów, czyli wezwań do zapłaty. Wysyłka takich monitów jest zazwyczaj płatna, a jej koszty mogą wliczać się w łączne pozaodsetkowe koszty pożyczki. To, czy zostaną w nie wliczone zależy od umowy, jaką podpisałeś z danym pożyczkodawcą. Warto, tu podkreślić, że istnieją firmy, które nie naliczają kosztów za monity, czego przykładem jest Wonga.

Opóźnienie w spłacie kredytu i pożyczki - co robić?  

Jeżeli już spóźniłeś się ze spłatą raty, to najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsze uregulowanie należności – unikniesz tym samym dodatkowych kosztów, a także pogorszenia historii kredytowej.

Jeśli natomiast masz problemy finansowe i wiesz, że nie będziesz w stanie spłacić swojego zadłużenia zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem, to najlepsze co możesz zrobić, to skontaktować się z danym pożyczkodawcą. Być może uda wam się wspólnie znaleźć takie rozwiązanie, które będzie korzystne dla obu stron. Unikanie kontaktu, w momencie kiedy przestajesz spłacać swoje zobowiązanie może tylko pogorszyć sytuację. 

Opóźnienie w spłacie kredytu konsekwencje i koszty 

Zarówno opóźnienie w spłacie kredytu do 30 dni, jak i powyżej 30 dni niosą ze sobą pewne konsekwencje, a także generują dodatkowe koszty.

Przede wszystkim, każde opóźnienie w spłacie długu może spowodować naliczanie odsetek karnych. Ich wysokość jest regulowana prawnie i obecnie wynosi 11,2%. Oprócz konsekwencji finansowych, dłużnik, który nie spłaca swojego zobowiązania może także pogorszyć swoją historię kredytową. Jeśli taka osoba planuje w przyszłości wzięcie większego kredytu, np. hipotecznego, złe wpisy w BIK-u lub biurach informacji gospodarczej mogą jej to skutecznie uniemożliwić.

Ostatecznie sprawa zadłużenia może trafić do sądu, a jeśli ten uzna jego istnienie, to ściągnięciem należności może zająć się komornik.

Czy istnieje możliwość zawieszenia spłaty pożyczki lub kredytu   

Czasem zdarzają się sytuacje, w których klient potrzebuje wsparcia przy spłacie swojej pożyczki. Dlatego Wonga w swojej ofercie pożyczki ratalnej przygotowała rozwiązania, dzięki którym klienci mogą uniknąć przykrych konsekwencji związanych z opóźnieniem w spłacie kredytu lub pożyczki.

Pierwszym z nich jest bezkosztowa przerwa w spłacaniu. Na czym to dokładnie polega? Załóżmy, że spłacasz swoje zobowiązanie zgodnie z harmonogramem, ale wiesz, że w następnym miesiącu czeka cię większy wydatek i możesz mieć problem ze spłatą raty swojej pożyczki. Wtedy sięgasz po telefon i dzwonisz na infolinię Wonga lub wchodzisz na stronę wonga.com i poprzez chat aktywujesz bezkosztową przerwę w spłacie, dzięki której otrzymujesz aż miesiąc wolnego od spłaty raty swojej pożyczki. Możesz to zrobić najpóźniej w dniu jej płatności. Termin spłaty danej raty zostanie przeniesiony na koniec okresu, na jaki udzielono pożyczki. Co ważne, taką przerwę możesz sobie zrobić nawet 3 razy w okresie trwania pożyczki (raz na 12 miesięcy) i to niezależnie od tego jaki jest status twojego zatrudnienia.

Jeżeli jednak potrzebujesz krótszej przerwy, to Wonga ma także rozwiązanie w postaci 7 dni odroczenia spłaty. Jest ono przydatne w momencie, kiedy np. twój szef spóźni się z wypłatą wynagrodzenia. Możesz z niego skorzystać raz na 3 miesiące. Aktywacja tego benefitu przebiega tak samo, jak w przypadku bezkosztowej przerwy w spłacaniu.

Warto tu zaznaczyć, że z obu rozwiązań możesz skorzystać w momencie, gdy będziesz miał spłacone dwie pierwsze raty.

Jeśli więc masz obawy, że możesz mieć problem ze spłatą raty, to nie unikaj kontaktu z pożyczkodawcą, ale skontaktuj się z nim, bo być może będzie w stanie zaproponować Ci jakieś ułatwienie w spłacie.

Czerwiec 2020