Refinansowanie pożyczki – czy to dobry krok? Sprawdź, na czym polega

Refinansowanie pożyczki często wskazywane jest jako produkt umożliwiający spłatę wcześniejszych zobowiązań. To jednak nie jedyny sposób, by radzić sobie z trudnościami w spłacie zobowiązań. Czy warto korzystać z refinansowania pożyczki? Z jakich alternatywnych metod wsparcia możesz skorzystać?

Refinansowanie – co to znaczy?  

Refinansowanie oznacza zaciągnięcie pożyczki, która ma na celu spłatę wcześniejszych zobowiązań. Oferowane jest przez firmy pożyczkowe oraz banki i polega na spłacie zadłużonych rat niemal od razu po podpisaniu umowy. Pozwala to uniknąć odsetek czy dodatkowych prowizji, wynikających z konsekwencji nieterminowych spłat zapisanych w umowie pożyczkowej.

Kwota udzielana w ramach refinansowania jest taka sama jak wartość zaciągniętych środków na mocy umowy pożyczkowej. Jednak pieniądze nie wpływają bezpośrednio na konto pożyczkobiorcy, a przekazywane są przelewem do firmy, w której zaistniało zadłużenie.

W związku z zaciągnięciem zupełnie nowego zobowiązania pożyczkobiorca otrzymuje nowy termin spłaty refinansowania, który nie ma już nic wspólnego z poprzednią firmą i zadłużeniem.

Jak skorzystać z refinansowania pożyczki?

Na rynku pożyczkowym nie brakuje ofert refinansowania pożyczki. Wielu pożyczkodawców przekonuje, że to korzystna i wygodna metoda zarządzania spłatą. Dzięki niej można przyspieszyć zwrot wybranego zobowiązania lub przesunąć termin spłaty rat.

Do skorzystania z refinansowania należy jednak podejść rozważnie. Warto porównać przynajmniej kilka ofert w różnych firmach, zapoznać się ze wszystkimi szczegółami danej opcji oraz z regulaminem usługi. Może się bowiem okazać, że choć na pierwszy rzut oka refinansowanie jest bardzo korzystne, to w kwestii późniejszych zobowiązań lub dodatkowych opłat pożyczkobiorca straci dużo więcej, niż korzystając z innych opcji spłaty zadłużenia.

Czy refinansowanie pożyczki to najlepsza opcja na spłatę zadłużenia?

Co prawda dzięki refinansowaniu można uzyskać natychmiastowe rozwiązanie problemu, jednak należy mieć świadomość, że on nie znika. Jako pożyczkobiorca, wciąż musisz liczyć się ze spłatą nowego zobowiązania – jest ono jedynie odroczone w czasie.

Pamiętaj też, że refinansowanie nie działa jak pożyczka gotówkowa na dowolny cel. To pieniądze przeznaczone wyłącznie na spłatę innych zobowiązań finansowych.

Co zamiast refinansowania?  

Refinansowanie to tylko jedna z możliwych opcji wsparcia w przypadku problemów ze spłatą. Sprawdzone i renomowane firmy pożyczkowe oferują swoim klientom dodatkowe rozwiązania, z których mogą skorzystać w ramach obowiązującej umowy. W ramach pożyczki w Wonga pożyczkobiorca może skorzystać z tzw. bezpłatnych benefitów. 

Benefity to korzystne rozwiązania dla osób spłacających pożyczkę w Wonga. Dzięki nim pożyczkobiorcy mogą zyskać dodatkowy czas lub udogodnienia w spłacie rat.

By skorzystać z benefitów, wystarczy skontaktować się telefonicznie z infolinią Wonga lub poprzez chat dostępny na stronie www.wonga.pl. To bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie, dzięki czemu klienci nie muszą zmagać się ze zbędnymi formalnościami. Osoba spłacająca pożyczkę w Wonga może skorzystać z trzech bezpłatnych benefitów: "Jedna rata gratis", "7 dni odroczenia spłaty" czy "Bezkosztowa przerwa w spłacie".

Na czym polegają bezpłatne benefity w Wonga?

W ramach benefitu „Jedna rata gratis” pożyczkobiorca zwolniony zostaje ze spłaty jednej, dowolnie wybranej raty w ramach całego zobowiązania. Opcja ta jest dostępna w przypadku zobowiązań zaciągniętych na 48-60 miesięcy i stanowi prawdziwe „koło ratunkowe” dla osób, które na co dzień radzą sobie ze spłatami, jednak nagle zaistnieje sytuacja, która znacznie utrudni dotrzymanie umowy. Zwolnienie dotyczy całej kwoty, czyli właściwej raty wraz z prowizją.

„7 dni odroczenia spłaty” to idealna opcja np. dla osób, które otrzymują wpływy zazwyczaj w określony dzień, ale z różnych przyczyn w danym miesiącu pieniądze pojawią się z opóźnieniem. Mogą wtedy przesunąć spłatę raty o 7 dni. Na korzyść tego benefitu przemawia również fakt, że może być on wykorzystany więcej niż jeden raz w ciągu całego okresu spłaty pożyczki.

Możliwe jest również skorzystanie z „Bezkosztowej przerwy w spłacie”. Dzięki temu benefitowi wybrana przez pożyczkobiorcę rata zostaje przesunięta na koniec okresu spłacania całej pożyczki. Co to oznacza w praktyce? Klient w wybranym przez siebie miesiącu może zrobić sobie przerwę od spłaty. Nie naliczają się przy tym żadne dodatkowe koszty. To wygodne rozwiązanie zwłaszcza w obliczu niespodziewanych wydatków. 

Benefit czy refinansowanie?

Wszystkie z wymienionych benefitów dostępne są w ofercie Wonga. Uruchomienie wybranego benefitu jest proste i co ważne, bezpłatne. Refinansowanie natomiast wiąże się z podpisaniem nowej umowy, podjęcia kolejnego, większego zobowiązania i ryzykiem ponownego wystąpienia niemożności spłaty w przyszłości.

Styczeń 2023 

___________

Regulamin benefitów jest dostępny na wonga.pl/dokumenty

*Ta oferta jest aktualna w momencie pisania artykułu, jednak warto podkreślić, że cały czas staramy się ją udoskonalić, dlatego może ulec zmianie. Zachęcamy Cię więc do sprawdzenia aktualnej oferty na stronie głównej wonga.com.