Okres spłaty pożyczki a maksymalne obciążenie finansowe - jak je dostosować?

Gdy starasz się o pożyczkę gotówkową, myślisz przede wszystkim o jej wysokości. Kolejną rzeczą, jaką  sprawdzasz od razu, są koszty pozaodsetkowe i wysokość oprocentowania. Tymczasem jednym z najważniejszych parametrów okazuje się dla wielu okres spłaty pożyczki. Powinien on być dostosowany do faktycznego obciążenia finansowego, które jesteś w stanie ponieść. Jak znaleźć najlepszą proporcję? O czym należy pamiętać w przypadku szybkich pożyczek gotówkowych?

Okres spłaty dla szybkich pożyczek

Szybkie pożyczki gotówkowe cieszą się dużą popularnością ze względu na ekspresowy proces otrzymania pieniędzy. Jeżeli jesteś zainteresowany taką formą wsparcia finansowego, powinieneś pamiętać o kilku ważnych szczegółach. Jednym z nich jest relacja między okresem kredytowania a łącznym kosztem zobowiązania.

Ogólna zasada wskazuje, że im dłuższy będzie okres spłaty pożyczki, tym wyższe łączne koszty. Oznacza to, że chcąc zmniejszyć cenę za pożyczkę, lepiej będzie wybrać krótszy okres spłaty.

W przypadku szybkich pożyczek krótkoterminowych kwestia maksymalnego czasu spłaty jest bardzo prosta. Całą kwotę należy spłacić w wyznaczonym terminie. Najczęstszym maksymalnym okresem spłaty szybkiej pożyczki jest 30 dni. Taka propozycja jest idealna w sytuacji, gdy potrzebujesz dodatkowego wsparcia finansowego i wiesz, że jesteś w stanie wywiązać się z umowy w krótkim czasie. W innych przypadkach możemy spróbować wziąć pożyczkę na kilka lub kilkanaście, niskich rat.

Okres spłaty pożyczek ratalnych

W przeciwieństwie do szybkich pożyczek, produkty ratalne mają wydłużony okres kredytowania. Pożyczkobiorca może dopasować takie parametry jak np. liczba rat zobowiązania, co wpływa bezpośrednio na długość okresu spłaty pożyczki. Zazwyczaj z dłuższym czasem kredytowania wiąże się wyższy koszt całkowity (prowizja, oprocentowanie). Z drugiej strony, jeżeli zobowiązanie rozłożysz na większą liczbę rat miesięcznych, to wysokość pojedynczej będzie odpowiednio niższa. Sprawia to, że dłuższy okres pożyczki będzie świetną opcją dla osób, które dobrze oceniają swoją dalszą przyszłość finansową, ale jednocześnie nie chcą mocno obciążać co miesiąc swojego budżetu.

Dłuższy czy krótszy okres kredytowania? Zalety i wady 

Jak to zwykle bywa, każde z rozwiązań ma swoje mocne i słabsze strony. Zobacz, na co bezpośrednio wpływa dłuższy lub krótszy okres kredytowania.

Pożyczka z krótkim okresem spłaty:

  • Kwota reprezentatywna 5000 zł, okres kredytowania: 5 miesięcy, stała miesięczna rata od: 1066,63 zł.
  • Wcześniejsza spłata zobowiązania.
  • Większa swoboda finansowa w krótkim terminie, ale wyższa rata miesięczna.
  • Szybsze możliwe ubieganie się o nową pożyczkę z lepszą historią kredytową*.

Długoterminowa pożyczka ratalna:

  • Kwota reprezentatywna: 5000 zł, okres kredytowania: 24 miesiące, stała miesięczna rata od: 252,91 zł.
  • Późniejsza spłata zobowiązania.
  • Konieczność spłacania rat przez dłuższy czas, ale niższa rata miesięczna.
  • Możliwe wyższe bezpieczeństwo finansowe w ujęciu miesięcznym.


Czy dłuższy okres kredytowania jest zawsze lepszym rozwiązaniem? Pamiętajmy jednak, że zarówno wysokość pożyczki, jak i wysokość raty oraz ich liczba, są ustalane indywidualnie w oparciu o ocenę zdolności kredytowej klienta. Koszt pożyczki uzależniony jest również od okresu na jaki jej udzielono.

Wiele osób szuka długoterminowych pożyczek gotówkowych, ponieważ nie chce lub nie jest w stanie co miesiąc płacić wyższych rat. To zupełnie naturalne i w takich sytuacjach zaleca się skorzystanie z zastrzyku gotówki, który będzie można swobodnie spłacić w wielu ratach. Jeżeli jednak potrzebujesz niewielkiej kwoty, rozważ krótszy termin pożyczki. Wówczas całkowity koszt takiego produktu jest atrakcyjniejszy.

Wrzesień, 2016

________________

*w przypadku terminowej spłaty zobowiązania.

**Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 75,08%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 3000 zł,całkowita kwota do zapłaty 5115,53 zł, oprocentowanie zmienne 7,2%, całkowity koszt kredytu 2115,53 zł (w tym: prowizja 1749,90 zł,odsetki 365,63 zł), 23 miesięczne raty równe 213,09 zł i ostatnia rata 214,46 zł. Dane aktualne na dzień 07.08.2020 r.