Pożyczka krótkoterminowa czy długoterminowa – którą wybrać?

Chcąc skorzystać z oferty pożyczki oferowanej przez bank lub instytucję pozabankową, należy podjąć decyzję nie tylko o wysokości wnioskowanej kwoty pieniędzy, ale również o okresie jej spłaty. Którą pożyczkę wybrać – krótkoterminową czy długoterminową? Zobacz, czym dokładnie się różnią.

Pożyczka krótkoterminowa – czym jest? 

Na charakter pożyczki krótkoterminowej i warunki jej zaciągnięcia wskazuje już sama nazwa. Pożyczkę krótkoterminową możemy otrzymać na krótki czas spłaty, np. 30 dni. Najczęściej jest ona także udzielona do konkretnej, niewielkiej kwoty, która może być spożytkowana na dowolny cel – wyjazd wakacyjny, zakup samochodu czy remont mieszkania. Pożyczka krótkoterminowa pozwala na szybkie pozyskanie środków, które często są potrzebne natychmiast. Szeroka oferta instytucji pozabankowych pozwala znaleźć opcję pożyczki z minimalnym okresem kredytowania pożyczek krótkoterminowych, który wynosi 7, 10, 30 lub 60 dni (przy czym 30-dniowe są najpopularniejsze). Tym samym wiedząc na przykład, że za miesiąc będziemy dysponowali środkami, które pozwolą nam pokryć zaciągnięte zobowiązanie, możemy skorzystać z usługi pożyczki na 30 dni.

Pożyczka krótkoterminowa – kto może skorzystać?

Pożyczki krótkoterminowe mogą różnić się między sobą w zależności od tego, w jakiej firmie pożyczkowej zostanie zaciągnięte zobowiązanie. Jednakże niezależnie od wybranego podmiotu, aby złożyć wniosek kredytowy, należy spełnić następujące warunki:

  • posiadać polskie obywatelstwo,
  • być pełnoletnim,
  • posiadać ważny dowód osobisty.

W przypadku pożyczek z krótkim terminem większość klientów podejmujących zatrudnienie lub otrzymujących stałe dochody czy świadczenia, nie będzie miała problemu z uzyskaniem pożyczki. Kluczową rolę będzie odgrywała tutaj zdolność kredytowa, weryfikowana przez bank czy instytucje pozabankowe za pomocą bazy informacji kredytowej. Aby zwiększyć szanse na otrzymanie pożyczki, warto zadbać o terminowe spłacanie wcześniejszych zobowiązań finansowych. W przypadku bycia dłużnikiem lub posiadania negatywnej historii kredytowej, zarówno banki, jak i instytucje pozabankowe mogą odmówić przyznania pożyczki.

Pożyczka długoterminowa – co oferuje? 

Z kolei pożyczka długoterminowa to kredyt udzielany na znacznie dłuższy czas. Okres spłaty tego rodzaju pożyczki wynosi co najmniej 2 miesiące. Z tego powodu pożyczka długoterminowa jest podobna do kredytów gotówkowych.

Oznacza to, że w porównaniu do pożyczek krótkoterminowych, pożyczki długoterminowe można zaciągnąć na dłużej i na większą kwotę. Ich cechą charakterystyczną jest także sposób spłaty. W przeciwieństwie do pożyczki krótkoterminowej tę udzielaną na dłuższy okres spłaca się w ratach, w ramach ustalonego wcześniej harmonogramu.

Instytucje pozabankowe oferują proste zasady pozyskania pożyczki, przy zachowaniu minimum formalności. Banki natomiast częściej udzielają kredytów długoterminowych, które różnią się od pożyczek długoterminowych podstawą prawną. Co ważne, zarówno banki, jak i instytucje pozabankowe przykładają dużą wagę do weryfikacji zdolności kredytowej klientów i dokładnie analizują ich sytuację finansową. 

Pożyczka długoterminowa – dla kogo?

Pożyczka długoterminowa w firmie pozabankowej jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą szybko i bez zbędnych formalności wesprzeć swój budżet dodatkową gotówką. Co więcej, może być ona przyznawana całkowicie online - czyli bez wychodzenia z domu. Pożyczka długoterminowa to także możliwość rozłożenia spłaty na raty. Dzięki czemu nie trzeba obciążać budżetu dużym, jednorazowym wydatkiem.

Pożyczka krótkoterminowa a długoterminowa – czym się różnią? 

Pożyczki krótkoterminowe od długoterminowych różni kilka istotnych aspektów. Należą do nich okres spłaty zobowiązania, wielkość kwoty pożyczki oraz tryb spłaty zobowiązania. W przypadku pożyczek krótkoterminowych minimalny okres kredytowania pożyczek krótkoterminowych to 7, 10, 30 lub 60 dni (przy czym 30-dniowe są najbardziej popularne), a spłata dokonywana jest jednorazowo na koniec okresu kredytowania. Pożyczki te udzielane są najczęściej przez firmy pozabankowe i charakteryzują się uproszczoną procedurą wnioskowania. Pożyczka krótkoterminowa udzielana jest na niewielkie kwoty – od kilkuset do (najczęściej) kilku tysięcy złotych.

Z kolei pożyczka długoterminowa udzielana jest na okres już od 2 miesięcy, nawet do kilkudziesięciu miesięcy, na o wiele wyższe kwoty. Mogą jej udzielać zarówno banki, jak i firmy pozabankowe. Pożyczka długoterminowa spłacana jest w ratach, zgodnych z ustalonym harmonogramem.

Kwiecień 2022