4 porady przed wzięciem pożyczki

Pożyczki gotówkowe na niewielkie kwoty często wybierane są spontanicznie, bez sprawdzania ofert i porównywania kosztów. Więcej uwagi poświęcamy bardziej wymagającym produktom, np. kredytom hipotecznym. To błąd, bo każde zobowiązanie wymaga właściwego podejścia. Poniżej przedstawiamy 4 skuteczne kroki, by przygotować się do wzięcia pożyczki.

Przed wzięciem pożyczki warto się rozważyć wszystkie opcje

Każda pożyczka to nowe zobowiązanie, dlatego wszelkie decyzje kredytowe trzeba podejmować rozważnie i odpowiedzialnie. Warto więc na samym początku zadać sobie fundamentalne pytanie: Czy aby na pewno muszę pożyczyć pieniądze?

Może się okazać, że wcale nie potrzebujesz w danym momencie zawierać umowy pożyczki. Okaże się np., że po rozważeniu wszystkich wydatków jesteś w stanie zrezygnować z niektórych zakupów i, co za tym idzie, zaoszczędzić. Niestety, nie zawsze nasz domowy budżet jest aż tak elastyczny. Jeżeli jesteśmy zdecydowani na pożyczkę i pewni, że będziemy w stanie bez problemów ją spłacić, przejdźmy przez cały proces tak, jak powinno się to zrobić - zgodnie z poniższymi krokami!

1. Zadbaj o odpowiednią zdolność kredytową  

Pierwszy etap to przygotowania finansowe. Szanse na otrzymanie pożyczki zwiększysz poprzez poprawę zdolności kredytowej. Wpływa na nią bardzo wiele czynników, np. wiek, historia kredytowa, wynagrodzenie, liczba osób będących na utrzymaniu. Regularna praca nad swoją historią sprawi, że w razie kłopotów finansowych bez większych problemów otrzymamy niezbędne wsparcie.

Żeby zatroszczyć się o swoją historię kredytową, trzeba regularnie dbać o  finanse. W tym celu warto zacząć od spłacenia długów, jeśli się je posiada. Nie zapominaj o karcie kredytowej - wszystkie zobowiązania spłacaj w terminie, by uchronić się przed przykrymi konsekwencjami. Na czas płać wszystkie rachunki, nie zalegaj z abonamentem za telefon i opłatami za media. Rozsądek przede wszystkim!

2. Ustal, ile dokładnie pieniędzy potrzebujesz 

Nie zawsze potrzebujesz tyle gotówki, ile na początku chcesz pożyczyć. Mniejsza kwota we wniosku oznacza większą szansę na otrzymanie danego zobowiązania. Przygotowując się do złożenia wniosku o pożyczkę, zalecaną praktyką jest rozpisanie sobie wszystkich szczegółowych kosztów, które miałyby być pokryte z otrzymanych pieniędzy. Taki prywatny rozrachunek pomoże przeanalizować wszystkie wydatki i oszacować ich rzeczywistą wysokość. Czynność ta zabezpieczy Cię również przed odwrotną sytuacją - wnioskowaniem o zbyt niską kwotę, która nie pozwoli Ci opłacić wszystkich planowanych zakupów.

3. Przetestuj, jaka liczba rat pożyczki będzie najlepsza

Kolejnym aspektem, który musisz wziąć pod uwagę, jest liczba rat. W przypadku większości rodzajów pożyczek ratalnych będzie ona wyznaczała długość okresu kredytowania. Im więcej rat miesięcznych, tym wygodniejsza stanie się spłata zadłużenia, ponieważ obciążenie przypadające na każdy miesiąc będzie niższe. Co miesiąc musisz pamiętać o spłacie kolejnej raty. Rodzaj pożyczki i długość spłaty zależy od indywidualnej sytuacji i preferencji. 

4. Zrób gruntowny research rynku i podpisz umowę pożyczki

Wszystkie wcześniejsze kroki już za Tobą. Teraz nie pozostaje nic innego, jak tylko podpisać umowę pożyczki. Nie warto korzystać z pierwszej lepszej oferty. Przed podpisaniem umowy pożyczkowej warto zweryfikować różne oferty, porównać je i zwrócić także uwagę na wiarygodność instytucji - ile lat działa na rynku, czy posiada rejestrację w systemach KRS i KNF oraz czy ma dobre opinie klientów. Po przejściu wszystkich tych kroków możesz swobodnie podpisać umowę. Przykładem może być oferta firmy Wonga, która oferuje klientom zarówno pożyczki krótkoterminowe, jak i ratalne. Jesteśmy doświadczoną firmą z długoletnią tradycją. Dzięki temu gwarantujemy usługi na najwyższym poziomie. 

(Ta oferta jest aktualna w momencie pisania artykułu, jednak warto podkreślić, że cały czas staramy się ją udoskonalić, dlatego może ona ulec zmianie. Zachęcamy Cię do sprawdzenia aktualnej oferty na stronie głównej wonga.com).

Lipiec 2021