Przejdź do treści

Żel czy akryl - co wybrać na paznokcie?

Udostępnij:

Do jego wykonania, poza tradycyjnymi metodami, coraz częściej wybieramy produkty o przedłużonej trwałości, takie jak żel oraz akryl. Akryl czy żel na paznokcie? Który z tych preparatów jest lepszy? Dowiedzmy się czegoś więcej na ich temat. 

Paznokcie żelowe czy akrylowe – które wybrać?

Do przygotowania masy akrylowej, którą umieszcza się na paznokciach w celu wzmocnienia płytki paznokciowej i przedłużenia trwałości wykonanego manicure, używa się proszku akrylowego oraz specjalnego płynu o nazwie liquide. Obydwa preparaty łączy się ze sobą, zachowując odpowiednie proporcje potrzebne do uzyskania właściwej konsystencji masy. Tak przygotowaną substancję nakłada się następnie na przygotowaną wcześniej płytkę paznokcia, na której umieszcza się tips. Masa utwardza się samoistnie po upływie kilku minut. Kolejnym krokiem jest opiłowanie paznokcia w celu nadania mu pożądanego kształtu. Co ważne, stosując akryl, przy użyciu specjalnych szablonów, mamy możliwość wydłużenia paznokci na dowolną długość. Następnie paznokcie pokrywa się specjalną bazą i wybranym kolorem lakieru. 

Tak wykonany manicure utrzymuje się od 2 do nawet 4 tygodni, przy czym musimy pamiętać o uzupełnianiu braków w strukturze paznokcia, a dokładniej luki pomiędzy sztucznym paznokciem a naturalną płytką paznokcia, która powstaje w konsekwencji jej wzrostu. Trwałość akrylowych paznokci uzależniona jest od tempa wzrostu naturalnych paznokci, jak również ich kondycji – im mocniejsze, tym większa szansa na to, że manicure utrzyma się dłużej, dobrze się przy tym prezentując. 

Paznokcie akrylowe są odporne na zniszczenia i trwałe, dlatego ich wykonanie powinny rozważyć te kobiety, które – ze względu na charakter wykonywanej pracy – narażają swoje paznokcie na uszkodzenia lub mają częsty kontakt z detergentami i środkami czyszczącymi. Metoda ta ma też swoje wady. Jej stosowanie przesusza paznokcie i skórę wokół nich. Dlatego decydując się na jej wykorzystanie, nie wolno zapominać o regularnym nawilżaniu dłoni, ze szczególną dbałością o okolice paznokci. 
 

Paznokcie żelowe czy akrylowe – które wybrać?


Paznokcie żelowe z pewnością wyglądają dużo bardziej naturalnie niż akrylowe, ale są od nich mniej trwałe. Do ich wykonania używa się specjalnego żelu, który swoją konsystencją przypomina galaretkę. Żel – podobnie jak akryl – nakłada się na tipsy umieszczone na naturalnych paznokciach, a następnie utwardza za pomocą lampy UV. Aby uzyskać optymalny efekt, należy nałożyć trzy warstwy żelu w wybranym kolorze. Po jego utwardzeniu można przystąpić do opiłowania paznokci i nadania im odpowiedniego kształtu. Żelowa metoda jest bardzo prosta i przy odrobinie umiejętności (posiadając potrzebne preparaty i lampę UV) można korzystać z niej samodzielnie w domu. Trwałość żelowego manicure jest taka sama jak w przypadku akrylu i uzależniona od tych samych czynników. Zaletą paznokci żelowych z pewnością jest ich naturalny wygląd. Wadą natomiast mała odporność na uszkodzenia, przez co manicure może szybko stracić swój połysk. 

Zatem akryl czy żel? Wybór właściwej metody wykonania manicure powinien być podyktowany przede wszystkim naszymi oczekiwaniami odnoszącymi się zarówno do jego trwałości, jak i efektu finalnego, jaki chcemy uzyskać. 

Ile to kosztuje?

Koszty związane z wykonaniem manicure przy użyciu żelu oraz akrylu są do siebie zbliżone. Warunkuje je przede wszystkim wybór miejsca, w którym go wykonujemy, ponieważ cennik usług poszczególnych salonów kosmetycznych może się od siebie różnić. Decydując się na profesjonalny manicure żelowy lub akrylowy, musimy liczyć się z wydatkiem od około 110 zł do 160–180 zł. Decydując się na zdobienia, musimy być przygotowane na dodatkowe opłaty w wysokości 5–20 zł od każdego paznokcia. Do ostatecznego kosztu należy doliczyć również uzupełnianie paznokci. Cena zabiegu to około kilkadziesiąt złotych. Więcej informacji na temat kosztów zabiegów pielęgnacyjnych można znaleźć w artykule "Zainwestuj w młody wygląd – skuteczne zabiegi pielęgnacyjne na twarz i ciało"

Udostępnij:

Miłośniczka wszelkiej aktywności domowej. Żona idealna (przynajmniej tak twierdzi jej mąż).

Kocha nieskomplikowane przepisy i proste smaki. Jak sama mówi, realizuje się wymyślając nowe koktajle owocowo-warzywne. Wyznawczyni zasady, że uśmiech otwiera wszystkich i wszystko (z wyjątkiem puszki fasolki!).