Przejdź do treści

Wybieramy drzwi zewnętrzne – na co zwrócić szczególną uwagę?

Udostępnij:

Drzwi muszą chronić przed włamaniem czy głośnymi dźwiękami dochodzącymi z zewnątrz. Powinny umożliwiać komfortowe wejście i wniesienie np. mebli dużych gabarytów. Wpływają na estetykę domu, ale i jego energooszczędność. Na co zatem należy zwrócić szczególną uwagę?

Drzwi wejściowe do domu powinny być przede wszystkim bezpieczne, czyli skonstruowane w taki sposób, by ich wyłamanie nie było możliwe bez użycia specjalnych narzędzi oraz dużej siły. Muszą być wykonane z dobrego i wytrzymałego materiału.

Przy wyborze drzwi frontowych należy zwracać uwagę na ich funkcjonalność, izolacyjność ciepła, gwarancję oraz wymiary. Funkcjonalność oznacza, że drzwi muszą się wygodnie otwierać, mieć wytrzymałe zawiasy oraz dobrze przylegać do ościeżnicy po zamknięciu. Aby zapewniona była wysoka izolacyjność ciepła, muszą być wyposażone w wysokiej jakości uszczelki, które zabezpieczą przed silnym wiatrem. Dobre i wytrzymałe drzwi muszą też zawierać grubą warstwę materiału termoizolacyjnego.

Przy zakupie należy zwrócić uwagę na gwarancję, która powinna dotyczyć wszystkich elementów. Pamiętajmy, że drzwi muszą umożliwiać komfortowe wejście, ale także wniesienie dużych mebli czy innych większych przedmiotów. Ich szerokość powinna wynosić co najmniej 90 cm, a wysokość powyżej 2 m.

Drzwi drewniane czy aluminiowe?

Drzwi zewnętrzne w kolorze mięty


Drzwi aluminiowe pasują zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Łatwość formowania oraz obróbki aluminium sprawia, że na drzwiach tego typu można zrobić dowolne wzory. Tak szeroki wybór ofert sprawi, że każdy odnajdzie produkt, który będzie odpowiadał w 100% jego indywidualnym preferencjom.

Drzwi aluminiowe nie wymagają konserwacji ani odnawiania koloru co kilka lat. Zaletą drzwi wykonanych z aluminium jest także ich wytrzymałość i trwałość. Są odporne na wilgoć, a także nadmierne nasłonecznienie. Nie ulegają wypaczeniu, nie wykrzywiają się i są uważane za bardzo bezpieczne. Są też  dźwiękochłonne, dzięki czemu komfort użytkowania jest zdecydowanie większy niż w przypadku na przykład drzwi wykonanych z drewna.


Drewniane drzwi zewnętrzne


Zaletą drzwi drewnianych jest z kolei naturalny materiał. Umożliwia to przemalowanie ich na inny kolor po kilku latach użytkowania. Ponadto odpowiednia konserwacja zapewnia ich trwałość i wytrzymałość. Są dobrym izolatorem ciepła. Jest jednak kilka minusów. Jeden z nich to duża podatność na warunki atmosferyczne, a szczególnie wilgoć oraz nasłonecznienie.

Drzwi zewnętrzne do domu mogą być dodatkowo zadaszone. Takie rozwiązanie chroniłoby między innymi przed niekorzystnym działaniem wody (deszcz, śnieg).  Wilgoć wnikająca w drewno może zwiększyć prawdopodobieństwo gnicia. Drewno to także delikatny materiał, dlatego podczas transportu należy uważać, by nie uszkodzić drzwi.

Zamki w drzwiach

Zamek w drzwiach zewnętrznych


Drzwi wejściowe wewnętrzne powinny mieć dwa zamki: centralny i wierzchni. Zamek centralny jest fabrycznie wmontowany w drzwi i obsługuje punkty ryglowania (zamykania). Wierzchni zamek jest natomiast przytwierdzony do skrzydła od strony pomieszczenia.

Jednak w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularną metodą zabezpieczenia jest montaż czujników ruchu. Magnetyczne czujniki otwarcia umieszcza się w pobliżu drzwi i okien, aby ostrzegały przed włamaniem. Składają się one z kontaktronu i magnesu. Gdy te dwa elementy odsuwają się od siebie, uruchamia się alarm. Ceny produktów zaczynają się już od 50 zł.

Ponadto można zminimalizować prawdopodobieństwo włamania, inwestując w czytnik linii papilarnych. Jest to drogie, lecz najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Drzwi wejściowe powinny być eleganckie oraz komponować się z kolorem elewacji, ponieważ są wizytówką domu. Muszą być wytrzymałe na zmieniające się warunki atmosferyczne. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są wykonane, funkcjonalność, a także gwarancję. Dobrze jest również zainwestować w mechanizmy zabezpieczające przed włamaniem. Więcej na ten temat przeczytasz tu.

Udostępnij:

Amator domowych gier zręcznościowych – zwłaszcza tych, które wymagają użycia wiertarki.

Nie ma takiej rzeczy, której nie próbowałby naprawić. Dla rodziny jest w stanie zrobić wszystko – nawet zacerować dziurę w hamaku. Strychy i piwnice nie mają przed nim tajemnic.