Przejdź do treści

Jak działają domowe przedszkola?

Udostępnij:

Obecnie, dostęp do edukacji przedszkolnej w Polsce jest dość ograniczony, istnieje duży problem z liczbą miejsc w przedszkolach publicznych. Dobrym rozwiązaniem w tej trudnej sytuacji jest otwieranie domowych przedszkoli, które nie dość, że odciążą już wyraźnie nadwyrężony system edukacji, to dodatkowo mogą być świetnym pomysłem na biznes!

Domowe przedszkole to prywatne miniprzedszkole prowadzone najczęściej w domu lub niewielkim lokalu w bloku. Działa w sposób oficjalny i kontrolowany przez gminę, jest też przez nią dotowane, dzięki czemu rodzice nie muszą ponosić pełnych kosztów opieki i wyżywienia. Dlatego domowe przedszkole jest rozwiązaniem korzystniejszym finansowo od przedszkola prywatnego lub niani.

Domowe przedszkole

 
Miniprzedszkole można stworzyć już dla grupy trojga maluchów(od 2 roku życia), które nie muszą być rówieśnikami. Domowe przedszkole funkcjonuje w wybranych przez siebie godzinach, choć musi być otwarte minimum przez trzy godziny dziennie. Właściciele domowych przedszkoli często dostosowują swoje godziny otwarcia do potrzeb rodziców. I to jest jedna z ich głównych zalet.

Inna zaleta domowego przedszkola to kameralna, przyjemna atmosfera. Ponadto program dydaktyczny może zostać przystosowany do niewielkiej grupy, a nawet pojedynczych dzieci.

Jak założyć przedszkole domowe?

Choć założenie przedszkola domowego jest dużo łatwiejsze, niż w przypadku tradycyjnego przedszkola, nadal konieczne jest spełnianie standardów zapewniających wygodę i bezpieczeństwo dzieci.

Domowe przedszkole musi:

  • znajdować się na parterze – może być to wydzielona część domu lub mieszkania w bloku,
  • mieć wyjście ewakuacyjne (którym może być odpowiednio duże okno),
  • mieć osobną toaletę dostosowaną dla małych dzieci,
  • mieć minimalną powierzchnię 16 m2 (przedszkola dla 3-5 dzieci), a każde dziecko powyżej piątki podnosi to minimum o kolejne 2 m2,
  • osoby sprawujące opiekę nad dziećmi w domowym przedszkolu muszą posiadać stosowne do tego uprawnienia (np. ukończone studia pedagogiczne z nauczaniem przedszkolnym lub wczesnoszkolnym). Uprawnień takich nie musi mieć osoba zakładająca domowe przedszkole, jednak w takim wypadku będzie musiała zatrudnić przynajmniej jedną opiekunkę czy opiekuna o odpowiednich kwalifikacjach,
  • być zaopatrzone w kuchnię, a w jej wyposażeniu musi znaleźć się zmywarka z wyparzarką. Ewentualnie takie placówki mogą korzystać z zewnętrznego cateringu.

Często bywa, że domowe przedszkole nie tylko oferuje podstawowe wyżywienie dla swoich podopiecznych, ale dostosowuje je do zaleceń dietetycznych dzieci, unikając konkretnych grup produktów. 

Aby prowadzić domowe przedszkole, trzeba przygotować miejsce, które zostanie zaakceptowane przez inspektora sanitariatu oraz straży pożarnej.

Założenie przedszkola domowego – koszty

Koszty założenia przedszkola domowego ciężko oszacować. Jeśli nie dysponujemy zmywarką z funkcją wyparzania, najprostszy model kosztuje ponad 3000 zł, ale możemy nabyć używaną za kilkaset złotych. Przystosowanie łazienki dla maluchów może nas kosztować kilkanaście tysięcy, zwłaszcza jeśli nie zmieniamy wyposażenia gotowej już łazienki, ale urządzamy ją od nowa.

Poza tym należy pomyśleć o zakupie mebli (w tym stolików i krzeseł) dla najmłodszych oraz zabawek (w tym zabawek edukacyjnych), które uprzyjemnią czas spędzony w naszym domowym przedszkolu. Dla takiego przedsięwzięcia można otrzymać dotację od gminy w wysokości do 20 tys. zł.

Udostępnij:

Amator domowych gier zręcznościowych – zwłaszcza tych, które wymagają użycia wiertarki.

Nie ma takiej rzeczy, której nie próbowałby naprawić. Dla rodziny jest w stanie zrobić wszystko – nawet zacerować dziurę w hamaku. Strychy i piwnice nie mają przed nim tajemnic.