Najpopularniejsze peelingi kwasami owocowymi
Peeling to zabieg pielęgnacyjny, który polega na usunięciu martwego naskórka. Jednym z popularniejszych rodzajów jest oczyszczanie twarzy kwasami owocowymi. To właśnie kwasy mają wpływ na przebudowę kolagenu i elastyny, a także na ogólną poprawę stanu skóry twarzy, szyi i dekoltu, nadają jej prawidłowy koloryt, gładkość, korygują niedoskonałości, likwidują drobne zmarszczki, przywracają skórze blask. Który peeling będzie dla nas odpowiedni?
Jak działają kwasy owocowe?
Kwasy owocowe (AHA) pozyskiwane są z trzciny cukrowej, mleka oraz owoców. Wykorzystywane są również do produkcji kosmetyków. Płyny czy kremy zawierające AHA pomagają zniwelować wszelkie niedoskonałości cery, tj. zmarszczki, nadmierną suchość czy pojawiające się krostki.
Peeling przeznaczony jest dla osób, które borykają się z bliznami po trądziku, przebarwieniami, zaskórnikami oraz rozszerzonymi porami. Zabieg polecany jest również osobom o nieregularnym kolorycie skóry. Kwasy owocowe o niskim stężeniu wpływają na poziom nawilżenia skóry, natomiast w stężeniu większym niż 15% działają wygładzająco oraz stymulują proces odnowy komórkowej.
Do najbardziej popularnych kwasów owocowych zalicza się kwas glikolowy, winowy, jabłkowy, mlekowy oraz cytrynowy. Kwasy owocowe działają złuszczająco, pobudzają proces produkcji kolagenu i kolastyny, czego z pewnością wymaga cera dojrzała. Skóra lepiej gromadzi wilgoć, zmarszczki i bruzdy zostają wygładzone.
Ponadto kwasy owocowe działają korzystnie na tkankę łączną. Peeling kwasami owocowymi normalizuje funkcje gruczołów łojowych, dotlenia i sprawia, że skóra staje się lepiej ukrwiona.
Najlepsze peelingi
Peeling z kwasem mlekowym to jeden z najdelikatniejszych peelingów. Kwas mlekowy występuje w kwaśnym mleku, jabłkach, piwie, a także kiszonkach. Doskonale nadaje się do pielęgnacji skóry wrażliwej i trądzikowej. W przypadku stanów zapalnych czy podrażnień działa łagodząco, ponadto wygładza zmarszczki oraz mniejsze blizny.
Peeling mlekowy uszczelnia barierę lipidową naskórka, zmniejsza prawdopodobieństwo utraty wody ze skóry, dzięki czemu jest ona bardziej miękka i elastyczna. Kwas mlekowy można stosować również na skórę tłustą, źle ukrwioną, zniszczoną słońcem oraz starzejącą się.
Taki peeling można wykonać samodzielnie w domu. Do jego przygotowania potrzebny jest kwas mlekowy i woda destylowana. Jednak w pierwszej kolejności należy zdobyć wiedzę o działaniu kwasu, jego stężeniu, aby nie zrobić sobie krzywdy.
Peeling z kwasem glikolowym dostępny jest w wersji 15% i można wykonywać go w domu, natomiast peeling w stężeniu od 30% do 70% powinno się przeprowadzać w salonie kosmetycznym. Kwas glikolowy pozyskuje się z trzciny cukrowej.
Peeling kwasem glikolowym głęboko oczyszcza pory oraz mobilizuje komórki skóry do regeneracji. W stężeniu 15% bardzo dobrze nawilża, ściera warstwę rogową naskórka oraz wspomaga jego regenerację. Stężenie 50–70% powoduje silne złuszczenie naskórka, przez co po zabiegu może pojawić się lekkie zaczerwienienie, a po upływie kilku dni nastąpi złuszczanie naskórka.
Innym popularnym peelingiem jest peeling z kwasu cytrynowego. Występuje on w postaci naturalnej w owocach cytrusowych, truskawkach, jagodach, malinach, a także pomidorach. Przeznaczony jest dla osób z cerą suchą, szorstką i dojrzałą oraz dla tych, których skóra jest zanieczyszczona, a także wykazuje oznaki starzenia się.
Kwas cytrynowy jest bezpieczną substancją stanowiącą składnik różnych preparatów kosmetycznych. Ma korzystny wpływ na naczynia krwionośne – są one mniej kruche, oraz głęboko oczyszcza skórę. Peelingi zawierające ten kwas odmładzają skórę i poprawiają jej jędrność.
Co ważne, kwas cytrynowy rozjaśnia przebarwienia i rozświetla cerę. Działa antyoksydacyjnie, depigmentacyjnie, a także przeciwbakteryjnie.
Jak dbać o skórę po zabiegu?
Po peelingu skóra zazwyczaj jest zaczerwieniona, dlatego warto zaopatrzyć się w kremy nawilżające. Skórę należy delikatnie myć i osuszać jednorazowymi ręcznikami. Powinniśmy unikać słońca i stosować kremy z filtrem, co z pewnością pomoże uniknąć przebarwień. Nie można także zdrapywać złuszczającego się naskórka. Aby uzyskać zadowalający efekt, należy wykonać około 8 zabiegów w dwutygodniowych odstępach.
Efekty stosowania peelingu są zaskakujące. Stan cery jest znacznie lepszy, skóra jest gładka, elastyczna, a także oczyszczona. Peelingi kwasami owocowymi nawilżają, rozjaśniają cerę, niwelują niedoskonałości, takie jak zmarszczki czy blizny. Aby uzyskać efekt w pełni zadowalający, zabiegi warto powtarzać co dwa tygodnie. Peeling naturalny można przygotować również w domu, o czym przeczytasz w tym artykule.