Przejdź do treści

Monitoring w domu – czy to dobry pomysł?

Udostępnij:

Monitoring to system zabezpieczeń instalowany przeważnie w firmach i sklepach. Coraz częściej wykorzystywany jest też w domach w celu ich ochrony, podobnie jak systemy alarmowe, podsłuchy i rejestratory audio, lokalizatory GPS oraz systemy przeciwpożarowe.

Co warto wiedzieć o monitoringu domowym?

Instalacja monitoringu w domu ma wiele zalet. Po pierwsze chroni dom przed kradzieżą – ryzyko włamania do domów pozbawionych systemów bezpieczeństwa jest 2,7 razy wyższe! Systemy bezpieczeństwa, w tym domowy monitoring, przyczyniają się do zmniejszenia przestępczości nie tylko w miejscu, gdzie zostały zainstalowane, ale również w jego okolicach.

Instalacja kamer zewnętrznych i wewnętrznych w domu umożliwia również jego zdalną obserwację, co jest wyjątkowo praktyczne dla osób, które często przebywają poza domem. Inną, także ważną zaletę monitoringu w domu jest możliwość obserwacji najbliższych. Pozwala on na sprawdzenie przez telefon komórkowy tego, co dzieje się w domu z osobami starszymi lub dziećmi. Niestety wadą monitoringu domowego jest to, że zazwyczaj wiąże się z dość dużym wydatkiem finansowym.

Prócz kamer do monitoringu w skład systemu monitorującego wchodzi rejestrator, przewód transmisyjny oraz zasilający, zasilacz, dysk, na którym przechowywane są dane z rejestratora, a także modulator, czyli przyrząd umożliwiający obserwację bez konieczności jej rejestracji. Rejestrator umożliwia przechowywanie obrazu z kamer przez 3-4 tygodnie.

Na co zwrócić uwagę, planując zakup monitoringu do domu?

Podgląd z monitoringu domowego na ekranie komputera


Planując zakup monitoringu domowego, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na własne potrzeby oraz możliwości finansowe. Od nich zależeć będzie to, na jaki rodzaj kamer i o jakiej rozdzielczości się zdecydujemy. Innymi istotnymi elementami są: szybkość nagrywania, kompresja oraz archiwizacja materiałów.

Jeśli rozważamy możliwość zainstalowania w przyszłości innych systemów bezpieczeństwa (np. alarmów, czujników ruchu), powinniśmy również sprawdzić, czy kamery do monitoringu mogą z nimi współpracować.

Decydując się na wykorzystanie monitoringu w domu, trzeba mieć na uwadze to, że nie może ingerować on w prywatność innych osób (artykuł 23 Kodeksu cywilnego, artykuł 47 Konstytucji RP). Każdy instalujący kamery do monitoringu powinien dokładnie sprawdzić ich zasięg. Jeśli będzie on obejmował również posiadłości, których właściciele nie wyrazili na to zgody, będzie to działanie niezgodne z prawem. Problem ten może zostać jednak rozwiązany poprzez podpisanie porozumienia z sąsiadem o objęciu ochroną również części jego działki.

Ceny monitoringu domowego

Ceny domowego monitoringu mogą sięgać setek tysięcy złotych, lecz dobry zestaw monitorujący można kupić już za 3000 zł. Cena jednej kamery kopułkowej IP to co najmniej 150 zł. Za dobrą kamerę FULL HD zapłacimy około 500 zł. Rejestrator obsługujący cztery kamery i jeden dysk można kupić już za 140 zł, a dysk o pojemności 1 TB za 250 zł.

Cena monitoringu domowego zależna jest również od systemu, który on wykorzystuje. Najtańszym rozwiązaniem jest system analogowy. W porównaniu z systemem IP cechuje się on jednak o wiele gorszą jakością obrazu.

Monitoring domu przez telefon

Młody mężczyzna leżący na hamaku


Tańszą alternatywą dla gotowych systemów monitorujących może być monitoring domu przez telefon. Do jego założenia potrzebne jest jedynie kilka kamer o kompaktowych rozmiarach, podłączenie do sieci oraz smartfon. Kamery wykorzystywane w tego typu rozwiązaniach mogą być również wyposażone w detektor ruchu i w przypadku jego wykrycia automatycznie przesyłać powiadomienie na telefon wraz z aktualnym podglądem.

Monitoring w domu jest rozwiązaniem, które zwiększy nasze bezpieczeństwo. Niestety żaden system tego typu nie daje nam stuprocentowej ochrony przed włamaniem czy kradzieżą. Dlatego warto wiedzieć, jak się zachować, gdy już do takiej sytuacji dojdzie. Piszemy o tym w naszym poradniku „Włamanie do mieszkania – co robić po włamaniu”.

Udostępnij:

Miłośnik wszelkiej aktywności. Relaksuje go rower i dobre kino akcji – najchętniej oglądane razem z dzieciakami

Ceni sobie wolny czas, choć ciągle ma go za mało. Uważa, że nie ma takiej pogody, która uniemożliwia jazdę na rowerze. Dzieci są dla niego nieustającą inspiracją.