Myjki i mopy parowe – czy warto zainwestować w taki sprzęt?
Urządzenia sprzątające wykorzystujące działanie pary wodnej stają się coraz bardziej popularne. Czy ich popularność jest uzasadniona? Jak działają i komu w szczególności się przydadzą?
Mopy i myjki parowe – czym są i jaki jest ich mechanizm działania
Konstrukcja mopa parowego podobna jest do odkurzacza pionowego. Najczęściej ma trójkątny kształt, co umożliwia dotarcie również do narożników. Mop parowy posiada wbudowany zbiornik na wodę, który może być różnej wielkości w zależności od konkretnego urządzenia. Generator pary doprowadza do uwalniania pary przez dyszę, przy czym siła jej uwalniania może być regulowana. Mopy parowe wyposażone są również w nakładki do zbierania brudu.
Natomiast myjki parowe (czyściki parowe) to niewielkie urządzenia służące do czyszczenia różnego rodzaju przedmiotów i zakamarków, np. grzejników, piekarników i fug. W odróżnieniu od mopów parowych posiadają zazwyczaj o wiele więcej wymiennych końcówek, które pozwalają na dotarcie nawet do najmniejszych szczelin.
Mechanizm wszystkich urządzeń parowych (mopów, myjek i parownic) jest taki sam. Opiera się on na wyrzutach gorącej pary wodnej bez użycia detergentów. Mogą one zostać podłączone do prądu i włączone dopiero po napełnieniu zbiornika wodą oraz dołączeniu odpowiedniej końcówki. Następnie należy poczekać chwilę do czasu zapalenia się lampki kontrolnej informującej o tym, że urządzenie parowe jest gotowe do pracy.
Mopy i myjki parowe – zalety i wady
Ogromną zaletą urządzeń parowych jest to, że w dużym stopniu ułatwiają one porządki w domu oraz że nadają się do czyszczenia niemal wszystkiego, poczynając od różnego rodzaju powierzchni i przedmiotów po okna, kabiny, żaluzje i tapicerkę meblową.
Ponadto urządzenia takie działają przeciwbakteryjnie, co jest szczególnie istotne przy sprzątaniu takich pomieszczeń jak kuchnia czy łazienka, a także są użyteczne dla rodziców, których dzieci często bawią się na podłodze.
Dużym plusem myjek i mopów parowych jest również to, że pozwalają one na ograniczenie użycia szkodliwych dla zdrowia i środowiska detergentów. Mimo licznych zalet urządzenia parowe mają także wady. Jedną z nich jest to, że użycie ich do czyszczenia niektórych powierzchni i przedmiotów może doprowadzić do ich uszkodzeń. Takie ryzyko zachodzi w przypadku paneli, które zwykle nie reagują dobrze na wilgoć.
Również olejowe oraz woskowane powierzchnie drewniane mogą zostać zniszczone na skutek działania gorącej pary wodnej. Urządzenia tego typu nie zastąpią też zwykłego odkurzacza, ponieważ przed wyczyszczeniem podłóg mopem parowym i tak trzeba je wpierw dobrze odkurzyć.
Decydując się na zakup urządzeń parowych, należy więc mieć także na uwadze to, że będzie się on wiązał z koniecznością wygospodarowania dodatkowego miejsca do ich przechowywania.
Mopy i myjki parowe – dla kogo będą szczególnie przydatne?
Domowe myjki parowe i mopy parowe przydadzą się szczególnie osobom posiadającym duże mieszkania wyposażone w różnorodne powierzchnie. W takim przypadku będą one wygodniejsze od klasycznych mopów.
Cena mopów i myjek parowych
Ceny mopów parowych oraz parownic są zróżnicowane w zależności od modelu i parametrów (pojemności, mocy pary, liczby dołączonych końcówek itd.). Do najtańszych zalicza się ręczne myjki parowe, które są dostępne na rynku już za ok. 70 zł. Natomiast najtańszy mop parowy można kupić za mniej więcej 120 zł.
Jak widać, mopy i myjki parowe mają szereg zalet, ale przed decyzją o ich zakupie warto dobrze zastanowić się nad tym, czy aby na pewno są nam potrzebne. Właściwości gorącej pary wodnej wykorzystywane są nie tylko w urządzeniach czyszczących, lecz także kuchennych, co umożliwia przygotowanie smacznych i wyjątkowo zdrowych posiłków. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zaletach takich posiłków, sprawdź nasz artykuł „Gotowanie na parze”.