Przejdź do treści

Makijaż permanentny krok po kroku. Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Udostępnij:

Na pewno zauważyłaś kiedyś w telewizji tę paradoksalną sytuację, gdy bohaterka filmu lub serialu wstaje rano z łóżka z gotowym makijażem. I nie jest to pozostałość po wieczornym make-upie, a perfekcyjnie utrzymana szminka, kreski oczu i brwi. Magia ekranu? Może, ale dziś jest ona możliwa także w twoim domu. Tak bowiem działa makijaż permanentny.

Czym jest makijaż permanentny?

Makijaż permanentny oznacza dosłownie makijaż trwały, stały czy nawet wieczny. To nazwa nieco na wyrost, bo w rzeczywistości utrzymuje się on przez 3 do 5 lat, ale to i tak bardzo długi okres. Taki makijaż jest niezmywalny, nie da się go usunąć żadnym kosmetykiem do demakijażu, jest odporny na działanie wody, nie rozmaże się pod prysznicem ani na basenie. Nie da się go zetrzeć ani ubraniem, ani pościelą. Raz zrobiony, pozostaje na wiele miesięcy w nietkniętym stanie.

Jak to możliwe? Ponieważ makijaż permanentny nie jest nakładany na skórę, lecz wstrzykiwany pod nią. Mówiąc bardziej szczegółowo: za pomocą specjalnego sprzętu wprowadza się pigment w warstwę naskórka. Przypomina to nieco tatuaż, choć pigment nie dostaje się do skóry właściwej, przez co efekt nie jest wieczny, a zabieg jest nieporównywanie mniej bolesny.

Istnieją różne odmiany trwałego makijażu, w zależności od tego, których części twarzy dotyczą. Zazwyczaj wymienia się makijaż permanentny brwi, ust i oczu. Można je robić łącznie, ale można też oddzielnie, decydując się na jeden z nich.

Makijaż permanentny brwi

Makijaż permanentny brwi

 
Makijaż permanentny brwi jest najczęściej wybieranym elementem trwałego makijażu. Jest najmniej bolesny, więc przy jego nakładaniu nie podaje się nawet maści znieczulających. Cieszy się tak dużą popularnością, ponieważ świetnie radzi sobie zarówno z jasnymi brwiami, jak i nieciągłością czy nierównością włosów na łuku brwiowym.

Można go wykonywać różnymi technikami, np. tworząc iluzję pojedynczych włosów zagęszczającą brwi, albo jak przy nakładaniu pudrowego cienia.

Makijaż brwi jest także świetnym rozwiązaniem dla kobiet, które w wyniku choroby lub leczenia straciły swoje naturalne włosy (choć trzeba pamiętać, że zabieg możliwy jest dopiero po zakończeniu leczenia).

Makijaż permanentny ust

Makijaż permanentny ust

 
Makijaż permanentny ust pozwala uwolnić się od konieczności noszenia przy sobie pomadki. Nie trzeba też martwić się o stan szminki po każdym jedzeniu czy piciu. W ten sposób „pomalowane” usta nie zostawiają śladów na żadnym materiale ani na ciele. Ale dobrze wykonany makijaż permanentny ust nie tylko nada im wybraną barwę, ale też skoryguje kształt, nadając pełną symetrię i pożądaną wielkość.

Makijaż permanentny oczu

Makijaż permanentny oczu pozwala zaoszczędzić wiele czasu i nerwów. Może być wykonywany oddzielnie dla górnej lub dolnej kreski. Pozwala zagęścić linię rzęs. Nie rozmazuje się pod wpływem tarcia ani wody. Wytrzyma basen i wiosenną alergię na pyłki. 

Makijaż permanentny – przeciwwskazania

Choć makijaż permanentny dostępny jest dla większości kobiet, istnieje grupa przeciwwskazań, przy których nie należy mu się poddawać. Większość z nich dotyczy infekcji i chorób skóry. Nie należy wykonywać go podczas infekcji bakteryjnych, grzybicznych i wirusowych. Poparzenia słoneczne, reakcje alergiczne, łuszczyca czy bielactwo również należą do przeciwwskazań.

Ponadto makijaż permanentny nie może być wykonywany podczas przyjmowania leków przeciwzakrzepowych, przeciwzapalnych, sterydowych oraz antybiotyków. Jest niewskazany u kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także przy chorobach nowotworowych oraz chemioterapii.

Ile kosztuje makijaż permanentny?

Cena makijażu permanentnego zależy od wielu czynników: przede wszystkim od jego rodzaju, techniki, ale też renomy gabinetu czy specjalistki. Makijaż permanentny ust kosztuje w okolicach 1500 zł, makijaż permanentny oczu, w zależności od techniki, od 600 do 1200 zł za kreskę górną i ok. 400-500 zł za kreskę dolną.

Największe zróżnicowanie technik dotyczy makijażu permanentnego brwi, najdroższa jest metoda włoskowa (1400 zł), metoda cieniowania i ombre mieszczą się w podobnej kategorii cenowej (ok. 1000 zł).

Należy zwrócić uwagę na to, że utrzymanie mocnego makijażu trwałego przed długi czas wymaga dopigmentowania, czyli „dopełnienia” makijażu po kilku czy kilkunastu tygodniach od pierwszego zabiegu oraz odświeżania pigmentu co rok lub dwa. Ceny dopigmentowania i odświeżania są bardzo różne, dlatego warto sprawdzić je w cennikach wybranych gabinetów.

Makijażu permanentnego nie da się usunąć w prosty sposób, przy użyciu ogólnodostępnych środków. Można to jednak zrobić laserowo, w gabinecie kosmetycznym. Takie usuwanie jest relatywnie niedrogie, kosztuje około 100 zł za jeden element (jedną brew, końce kresek, kontur wargi itd.).

Udostępnij:

Miłośniczka wszelkiej aktywności domowej. Żona idealna (przynajmniej tak twierdzi jej mąż).

Kocha nieskomplikowane przepisy i proste smaki. Jak sama mówi, realizuje się wymyślając nowe koktajle owocowo-warzywne. Wyznawczyni zasady, że uśmiech otwiera wszystkich i wszystko (z wyjątkiem puszki fasolki!).