Przejdź do treści

Zakopane - co zwiedzić i kiedy jechać?

Udostępnij:

Zakopane bywa nazywane zimową stolicą Polski, od grudnia do marca przeżywa turystyczne oblężenie. Jak spędzić udany weekend w Zakopanem i gdzie koniecznie trzeba się wybrać?

Kiedy wybrać się do Zakopanego?

Wiele zależy od form aktywności, które preferujemy. Wspinaczka górska zimą może okazać się niebezpieczna, zwłaszcza dla niedoświadczonych turystów, dlatego jeżeli zależy nam na przemierzaniu górskich szlaków, to najlepszym wyborem będzie wiosna. W tym okresie Zakopane staje się mniej zatłoczone, a tatrzańska przyroda przyciąga tysiącem barw. Ponadto, długie dni sprawiają, że wybrać można się na całodniową wyprawę. Miłośnicy narciarstwa i snowboardu powinni do Zakopanego wybrać się zimą. Grudzień to czas, kiedy miasto czaruje blaskiem licznych dekoracji, a Krupówki ozdabia dużych rozmiarów choinka. Stoki narciarskie zapełniają się fanami sportów zimowych. Nie brakuje tu bowiem tras przygotowanych z myślą o początkujących, jak i bardziej zaawansowanych narciarzach. W styczniu pogoda nadal zachęca do zimowych aktywności, a w okolicach Tatr panuje góralski karnawał. Jeśli zależy nam głównie na prywatności, to znacznie lepszym wyborem będzie jesień. O tej porze stoki narciarskie pustoszeją, a tatrzańska przyroda nadal ma wiele do zaoferowania. 

Szlaki turystyczne w Zakopanem i okolicach   

Tatry to doskonały wybór dla osób, które preferują wędrówki po górskich szlakach. Znajdziemy tu ich aż kilkadziesiąt. Większość turystów decyduje się na zdobycie Giewontu. To jeden z najbardziej znanych symboli Zakopanego. Prowadzą do niego aż trzy szlaki, najpopularniejszy wiedzie przez Dolinę Strążyską, a następnie przez Przełęcz w Grzybowcu. Całość wyprawy zajmuje nieco ponad 3 godziny. Mniej więcej tyle samo czasu zajmie nam pokonanie szlaku, który prowadzi przez Dolinę Małej Łąki. Nawet o pół godziny krótsza okaże się za to wyprawa przez Kuźnic i Dolinę Kondratową. Każdą z tych tras charakteryzuje podobny stopień trudności, co w praktyce oznacza, że wymagają od turystów wytrzymałości fizycznej i ostrożności.

Rysy

Znacznie bardziej wymagające będzie zdobycie najwyższego szczytu w Polsce. Rysy, bo o nich mowa, wznoszą się na wysokość 2 499 m n.p.m. Wędrówkę rozpocząć możemy od Morskiego Oka, po drodze miniemy też kolejną atrakcję Zakopanego, czyli Czarny Staw. Musimy pamiętać, że Rysy są dość wymagające, zwłaszcza końcówka szlaku, która dla osób niedoświadczonych będzie niebezpieczna. Znajdują się na niej łańcuchy, które pomagają w wspinaczce.

Wyprawa na Ornak także wiąże się z wyborem jednego z ciekawszych szlaków turystycznych w Tatrach. Po drodze czekają nas wspaniałe widoki, jednak przeprawa nie należy do najlżejszych. Najkrótsza trasa wiedzie przez Dolinę Kościeliską i Iwanicką Przełęcz, dopiero w tym punkcie odbijamy na zielony szlak, który prowadzi przez Ornak.

Weekend w Zakopanem - co robić, co zobaczyć? 

Mnóstwo osób zadaje sobie pytanie co robić w Zakopanem? Najbardziej popularna ulica to Krupówki. Znajduje się ona w ścisłym centrum Zakopanego, a jej góralski charakter sprawia, że to jedyne takie miejsce w Polsce. To właśnie tu mieści się najwięcej karczm, restauracji czy stoisk z lokalnymi przysmakami.

W Tatrach Zachodnich za najpiękniejszą polską dolinę uchodzi Dolina Kościeliska. W jej dolnych partiach znajdziemy malownicze bramy skalne. Jest to druga co do wielkości dolina, która znajduje się po polskiej stronie Tatr (największa to Dolina Chochołowska). Jej powierzchnia wynosi aż 35 km2. Kolejna z atrakcji w Zakopanem to Muzeum Stylu Zakopiańskiego, które mieści się w Willi Koliba. Warto wiedzieć, że to pierwszy dom, który został wybudowany właśnie w stylu zakopiańskim.

Morskie Oko

Osoby, które wybierają się na piesze wędrówki, koniecznie za cel wyprawy powinny obrać Morskie Oko, największe jezioro w Tatrach, położone w Dolinie Rybiego Potoku. Zazwyczaj w okresie od listopada do kwietnia jest ono zamarznięte, dlatego można po nim spacerować.

Fanów sportów zimowych, a szczególnie skoków narciarskich, zainteresuje z pewnością Wielka Krokiew. To najsłynniejsza skocznia narciarska w Polsce, na której odbywają się międzynarodowe zawody. Jest ona na stoku góry Krokiew, można na nią wjechać kolejką linową. Na jej końcu znajduje się taras widokowy, skąd można podziwiać rozległy widok na Tatry. Kolejka czynna jest od poniedziałku do piątku przez cały rok.

Najmłodszym turystom do gustu powinno przypaść Muzeum Misiów w Zakopanem z wystawą pluszaków kolekcjonerskich oraz gadżetów z ich wizerunkiem (np. porcelaną i ceramiką). Co więcej, można wysłuchać koncertu i zrobić sobie zdjęcie z naturalnej wielkości Rodziną Misiów. Atrakcją zarówno dla dzieci, jak i dorosłych jest także dom do góry nogami. Wybudowany został w 2010 r., chociaż stylizowany jest na znacznie starszy, dzięki czemu doskonale wpisuje się w góralski klimat. Z pewnością natkniemy się na niego spacerując wzdłuż głównego deptaka. Warto obejrzeć także wystawę figur woskowych w Zakopanem, czyli ponad 60 figur znanych postaci w skali 1:1. Znajdziemy tu m.in. podobiznę Marilyn Monroe, Jana Pawła II, ale i bohaterów znanych z bajek czy filmów dziecięcych: Batmana, Wonder Woman, Shreka i wielu innych.

Noclegi w Zakopanem 

Zakopane to miasto nastawione na turystykę, baza noclegowa jest tu bardzo rozbudowana. Ceny noclegów różnią się w zależności od standardu oraz miejsca. W szczycie sezonu zaczynają się od 100 zł za dobę. Im bliżej centrum, tym drożej. Koszt pokoju w hotelu to przynajmniej 250 zł za noc.

Zakopane to miejsce, które warto odwiedzić przynajmniej raz. Dużo atrakcji sprawia, że świetnie czas spędzą tu zarówno pary, jak i rodziny z dziećmi. Łączny koszt takiej wycieczki jest zależny od miejsca noclegowego i długości pobytu, jednak z pewnością nie należy ona do tanich. W przypadku, gdy zabraknie Ci środków finansowych na jej zrealizowanie, możesz sprawdzić pożyczkę krótkoterminową w Wonga. 1500 zł na 60 dni, co oznacza, że zobowiązanie spłacisz dopiero po urlopie. Pożyczka tego rodzaju doskonale sprawdzi się w sytuacji, kiedy pilnie potrzebujesz gotówki, ponieważ możesz ją dostać w 15 minut. Co więcej, wszystkie niezbędne formalności zrealizujesz przez internet.

Udostępnij:

Podróżnik z pasją i fotograf z zamiłowania. Z branżą turystyczną związany od wielu lat.

Poszukuje miejsc pięknych i nieoczywistych. Ceni sobie bliski kontakt z naturą. Nie boi się niczego – nawet komarów! Podróżuje najchętniej latem i z rodziną.