Przejdź do treści

Zabezpiecz dom przed wyjazdem – ile kosztują najlepsze rozwiązania?

Udostępnij:

Wyjeżdżając na urlop, trzeba opuścić na jakiś czas dom lub mieszkanie. Niestety, w naszym kraju włamania i kradzieże wciąż nie są rzadkością, a co roku dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy tego typu przestępstw. Jak zabezpieczyć dom lub mieszkanie przed wyjazdem, aby w czasie urlopu nie martwić się tym, co zastaniemy po powrocie?

Przed wyjazdem warto właściwie zabezpieczyć dom. Ile osób, tyle rozwiązań tego problemu. Na czas wyjazdu, niektórzy wynajmują mieszkanie znajomym. Inni proszą kogoś z rodziny, aby zamieszkał u nich w okresie ich nieobecności. Jednak nie każdy może sobie na to pozwolić. Pozostaje więc właściwe, techniczne zabezpieczenie domu oraz wynajęcie profesjonalnej firmy ochraniającej mienie osób prywatnych. Niestety to pociąga za sobą solidne wydatki, które często trudno sfinansować, bo już sam wyjazd może być sporym wyzwaniem dla naszego budżetu. Jednak, aby urlop był rzeczywiście udany, warto ponieść dodatkowe koszty, pokrywając je chociażby dzięki łatwo dostępnym pożyczkom Wonga, a wówczas będzie można w pełni zażywać relaksu nad ciepłym morzem lub na górskiej, wymagającej wspinaczce.

Jak zabezpieczyć dom czy mieszkanie i co koniecznie należy sprawdzić przed wyjazdem? Tego dowiesz się czytając ten tekst do końca.

Awarie i zdarzenia losowe

Wbrew pozorom to nie tylko włamania sprawiają problemy wszystkim tym, którzy wyjeżdżają na urlop. Bardzo często, podczas nieobecności domowników dochodzi do zwykłych awarii instalacji. Ot tak, raptem pęka uszczelka i woda leje się, zamieniając mieszkanie w basen, a w budownictwie wielorodzinnym po chwili zalewa mieszkanie sąsiada. Obowiązkowo przed wyjazdem należy zakręcić główny zawór wody, który uchroni nasze mieszkanie przed zniszczeniem w razie jakiejś awarii, ale także zabezpieczy nas przed konsekwencjami ewentualnego wyrządzenia szkód sąsiadom. 

Przed wyjazdem należy także odłączyć od zasilania wszelkie urządzenia. Trzeba wyjąć z kontaktów wszelkie wtyczki od telewizora i sprzętów audio. W kuchni należy odłączyć cały sprzęt AGD, pamiętając o usunięciu wszelkich produktów z lodówki i zamrażalnika. 

Zabezpieczenie domu przed włamaniem

Zabezpiecz dom przed wyjazdem - ile kosztują najlepsze rozwiązania?


Choć  powszechnie wiadomo, że jeśli włamywacz będzie miał wystarczająco dużo czasu, to sforsuje każdą przeszkodę, warto zadbać o właściwe, solidne zabezpieczenia. Jeśli dom czy mieszkanie będzie odpowiednio wyposażone, to złodziej może się zniechęcić, ktoś może go spłoszyć w czasie próby włamania lub zdąży dojechać ochrona, powiadomiona przez system alarmowy.

Zabezpieczanie domu należy rozpocząć od zainstalowania solidnych drzwi antywłamaniowych, wyposażonych w zamki dobrej klasy. Aby sforsować takie drzwi wejściowe, złodziej musi poświęcić przynajmniej kilkanaście lub kilkadziesiąt minut, a wówczas jest szansa, że ktoś zwróci uwagę na to, co się dzieje. Ceny porządnych drzwi antywłamaniowych zaczynają się od mniej więcej 4000 złotych, a górną granicę w zasadzie trudno określić.

Kolejne punkty na liście do zabezpieczenia to okna. Oczywiście podstawowym warunkiem jest zamknięcie ich przed wyjazdem, a wspomnieć o tym warto, bo niestety bardzo często zdarza się tak, że gospodarze wyjeżdżają, zostawiając uchylone jakieś okno, a ono jest po prostu zaproszeniem dla złodzieja. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie żaluzji antywłamaniowych, które też można sforsować, ale ich otwarcie powoduje spory hałas. Ceny rolet uzależnione są od wielkości okna i rozpoczynają się od kilkuset złotych.

Znakomitym rozwiązaniem jest monitoring wewnętrzny, który zostaje połączony z systemem alarmowym. W momencie wychwycenia intruza, natychmiast włącza się alarm, uruchamia się sygnał świetlny i dźwiękowy, a impuls jednocześnie dociera do agencji ochroniarskiej. Patrol interwencyjny może dotrzeć do miejsca zdarzenia nawet w kilka minut, może też natychmiast zawiadomić policję. Tego typu rozwiązanie generuje spore koszty, ale jest bardzo skuteczne. Warto więc zainwestować nawet sporą kwotę, chociażby finansując ją pożyczką Wonga, bo trzeba zdać sobie sprawę, że bezpieczeństwo i spokój warte są każdych pieniędzy.

Udostępnij:

Miłośniczka wszelkiej aktywności domowej. Żona idealna (przynajmniej tak twierdzi jej mąż).

Kocha nieskomplikowane przepisy i proste smaki. Jak sama mówi, realizuje się wymyślając nowe koktajle owocowo-warzywne. Wyznawczyni zasady, że uśmiech otwiera wszystkich i wszystko (z wyjątkiem puszki fasolki!).