Przejdź do treści

Wyprawka dla niemowlaka – podstawowe elementy i koszt

Udostępnij:

Po przygotowaniu wyprawki dla nowo narodzonego dziecka, okazuje się często, że są w niej rzeczy niezbędne jak i takie, bez których rodzice mogliby się śmiało obejść. Niestety nie wszyscy rodzice to wiedzą, a szczególnie ci, którzy po raz pierwszy spodziewają się dziecka. Na liście zakupów musi znaleźć się komplet ubranek, kosmetyki do higieny i pielęgnacji malucha, pieluchy, wanienka, przewijak, butelka ze smokiem, rożek do spania, łóżeczko lub kołyska, wózek oraz fotelik samochodowy. A ile to wszystko kosztuje? Podsumujmy koszty wyprawki dla niemowlaka.

Małe dziecko, małe wymagania

Małe dziecko, małe wymagania


Wbrew pozorom, maluszek do szóstego miesiąca życia potrzebuje niewiele. Wszystko, co najważniejsze to mama, jej ciągła obecność i bliskość. Pozostałe przedmioty po prostu ułatwiają życie. Dzieciaczek głównie je i śpi, więc nie warto robić zakupów w sklepie z asortymentem dziecięcym, hołdując zasadzie – „może się przyda”.

W pierwszych miesiącach życia dziecka nie potrzebujemy jeszcze bujaczków, chodzików, a nawet łóżeczka niemowlęcego, bo tak małe dziecko śpi najczęściej przy mamie. Na takie zakupy przyjdzie jeszcze czas jak niemowlę skończy pół roku. Na pewno przydadzą się kolorowe, miękkie zabawki czy mata edukacyjna – tego typu gadżety dostarczają maluchowi dodatkowych bodźców wzrokowych i słuchowych, które pozytywnie wpływają na rozwój malucha i pozwalają zdobywać nowe doświadczenia. Trzeba też przemyśleć liczbę ubranek, bo niemowlak rośnie tak szybko, że niektóre ciuszki nigdy nie ujrzą światła dziennego.

Wózek idealny – pilnie potrzebny

Wózek idealny –pilnie potrzebny


Największe wydatki, które trzeba ponieść na początek, związane są z zakupem wózka i fotelika samochodowego. Oba te przedmioty są niezbędne praktycznie już w momencie odbierania mamy i dzidziusia ze szpitala.

Jeśli chodzi o pojazd dla niemowlaka, to z pewnością jego zakup nie jest łatwym zadaniem. Na rynku jest tak duży wybór wózków, które wyposażono w niezliczoną liczbę funkcji, że trudno się zdecydować. Jeśli do tego dodamy konieczność wyboru fasonu, koloru i materiału, to problem staje się naprawdę duży. Aby ułatwić sobie wybór, trzeba kierować się zasadą, że najważniejsza jest funkcjonalność wózka, bo zwykle chcemy mieć jeden wózek przez pierwsze trzy lata życia dziecka, więc jak mawiały nasze mamy, musi on „rosnąć” wraz z dzieckiem. 

Wybierając wózek typu 2w1 (gondola + spacerówka) lub 3w1 (gondola, spacerówka i fotelik samochodowy), warto zwrócić uwagę na to, czy jest to wygodna i duża gondola, czy spacerówka ma możliwość regulacji oparcia aż do pozycji leżącej, bo jest to ważne, gdy dziecko szybko wyrośnie z gondoli, a jeszcze nie siedzi samodzielnie.

W wózkach 3w1 dodatkowym udogodnieniem jest możliwość wpięcia w jego stelaż fotelika samochodowego, dedykowanego do zestawu, ale nie zawsze jest to najlepsze wyjście. Nie każdy fotelik spełnia wymagania testów ADAC. Nie powinniśmy także używać fotelika po innym dziecku, bo stopień jego zużycia może być zbyt duży. Z kolei dłuższe przewożenie malucha, choćby podczas spaceru, w foteliku, a nie w gondoli, nie jest dla niego ani zdrowe, ani wygodne.

A teraz cena. W zależności od marki, modelu, materiałów, z których wykonany jest wózek, wielkości i możliwości pompowania kół, liczby funkcji oraz akcesoriów dołączonych do wózka – pokrowiec, torba, parasolka – cena kształtuje się od 1000 zł. Naprawdę dobrej jakości wózek można kupić w przedziale cenowym 1500–2500 zł. Oczywiście górnej granicy ceny nie ma, ale najdroższe dziecięce wózki niekoniecznie są najlepsze. O cenie wózka często decyduje moda, tak chętnie lansowana choćby na portalach społecznościowych.

Nie oszczędzaj na bezpieczeństwie – wybór fotelika do auta

Przy wyborze wózka kierujemy się głównie jego funkcjonalnością oraz wyglądem. Wybierając fotelik samochodowy, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo dziecka, a niekoniecznie na jego wygląd. Jak zatem sprawdzić, czy fotelik będzie bezpieczny? 

Pomocne tu będą testy ADAC oceniające bezpieczeństwo dziecka w foteliku podczas wypadku auta, łatwość obsługi fotelika oraz ergonomia i ocena bezpieczeństwa materiałów, z których fotelik wykonano. Najlepsze modele otrzymują w testach od 3 do 5 gwiazdek. 

Zakup fotelika to też spory wydatek, porównywalny z zakupem wózka, ale na bezpieczeństwie nie można oszczędzać. I tak ceny oscylują tutaj od około 1000 do 1800 zł za fotelik, który będzie można używać przez dłuższy okres.

Według najnowszych wytycznych bierzemy pod uwagę nie wiek, ale przede wszystkim wzrost (do 150 cm) i wagę (do 36 kg) przewożonego dziecka. Według tego foteliki samochodowe dzielą się na kilka grup wagowych, uwzględniających obowiązkowe przewożenie dzieci do piętnastego miesiąca tyłem do kierunku jazdy. 

Posiadanie dzieci zawsze wiąże się z dodatkowymi wydatkami, ale trzeba umieć mądrze robić zakupy. Już od samego początku, począwszy od wyprawki dla niemowlaka, takie zakupy powinny być przemyślane. I jeśli przed Tobą ten ważny moment, w którym zostaniesz po raz pierwszy rodzicem i potrzebujesz dodatkowego zastrzyku gotówki, poradź się ekspertów Wonga, którzy na pewno doradzą wybór najkorzystniejszej pożyczki krótkoterminowej lub ratalnej. 

Udostępnij:

Miłośnik wszelkiej aktywności. Relaksuje go rower i dobre kino akcji – najchętniej oglądane razem z dzieciakami

Ceni sobie wolny czas, choć ciągle ma go za mało. Uważa, że nie ma takiej pogody, która uniemożliwia jazdę na rowerze. Dzieci są dla niego nieustającą inspiracją.