Przejdź do treści

Bruksela – pomysł na atrakcyjny i niedrogi weekend 

Udostępnij:

Choć stolica Belgii nie przyciąga turystów modnymi kurortami, warto odwiedzić Brukselę, by zobaczyć wiele fascynujących atrakcji turystycznych i poznać atmosferę tego wyjątkowego miasta. Stolica, w której siedzibę ma Unia Europejska, to miejsce pełne kontrastów i różnorodności kulturowej. Bruksela uznawana jest za miasto drogie do życia, jednak odpowiednio przygotowując się do wyjazdu można zwiedzić Brukselę za niewielkie pieniądze.

Zanim wyjedziesz do Belgii: ciekawostki o Brukseli

Baza noclegowa w Brukseli jest dobrze rozwinięta, znajdziemy tu przede wszystkim sporo hoteli i hosteli o średnim i wysokim standardzie. Za dwuosobowy pokój w hotelu średniej klasy zapłacimy ok. 200 zł. Tańszą opcją jest łóżko w pokoju wieloosobowym w hostelu – nocleg kosztuje ok. 70 zł. W kwaterze prywatnej za pokój zapłacimy 100 zł. Warto pamiętać, że z im większym wyprzedzeniem zarezerwujemy nocleg w Brukseli, tym niższa będzie jego cena.

W Brukseli ludzie posługują się trzema językami: niemieckim, niderlandzkim i francuskim. Po angielsku również można się porozumieć, ale tylko w punktach turystycznych lub z młodymi ludźmi.

Kuchnia belgijska jest bardzo smaczna i różnorodna. To właśnie w tym kraju wymyślono frytki, które jada się tutaj z majonezem. Bardzo popularną potrawą w Brukseli są mule z frytkami. Warto spróbować także zająca w piwie, żeberek w czekoladzie i belgijskiego gulaszu wołowego – choć trzeba wiedzieć, że w Brukseli restauracje są bardzo drogie i za danie główne zapłacimy ponad 20 euro od osoby.

Zdecydowanie tańszym sposobem poznania kuchni Belgii jest kupowanie posiłków w małych ulicznych budkach. Wyjątek stanowią knajpki serwujące owoce morza – jest ich naprawdę dużo i można w nich znaleźć smaczne dania w przystępnych cenach. Za porcję muli z pieczywem i kieliszkiem wina zapłacimy około 7 euro.

Wśród deserów króluje słynna belgijska czekolada – w stolicy jest mnóstwo sklepików i cukierenek, w których można nabyć rozmaite warianty smakowe tego słodkiego specjału. Innym deserowym przysmakiem są belgijskie gofry, które są do kupienia niemal na każdym kroku w specjalnych samochodach gastronomicznych.

Przekąska jest stosunkowo tania, za jednego gofra zapłacimy – w zależności od wybranych dodatków – od 1 do 2 euro. Belgia słynie także z szerokiej oferty piw, także smakowych – w miejscowych pubach za piwo zapłacimy od 2,50 do 4,00 euro.
 

Bruksela – pomysł na atrakcyjny i niedrogi weekend
Mule z frytkami


Pogoda w Belgii jest latem nieco gorsza, a zimą trochę lepsza niż w Polsce. Wybierając się do Brukseli w okresie wakacji należy być przygotowanym na temperatury oscylujące w granicach 1825 stopni oraz na stosunkowo częste i ulewne deszcze. Zimą z kolei rzadko można tu trafić na śnieg, temperatura w tym czasie utrzymuje się zwykle w okolicach zera.

Jak dotrzeć do Brukseli? Jak poruszać się po mieście?

Ze względu na stosunkowo niedużą odległość oraz dobrze rozbudowaną sieć dróg, wiele osób decyduje się na podróż do Belgii własnym samochodem. Z południa Polski do Brukseli można dotrzeć w około 12 godzin. Taka forma podróżowania może okazać się najtańsza, pod warunkiem, że koszty dzielimy między pasażerów. To także dobre rozwiązanie dla rodzin z dziećmi oraz osób mających spory bagaż.

Z Polski można się dostać do Brukseli tanimi liniami lotniczymi. Loty bezpośrednie do Belgii realizowane są z Warszawy, Gdańska, Krakowa i Lublina. Cena biletów waha się od 100 do 200 zł. Warto pamiętać, że decydując się na tanie linie lotnie nie dolecimy do głównego lotniska w Brukseli, lecz na Lotnisko Charleroi oddalone od centrum belgijskiej stolicy o około 60 km.

Z lotniska możemy dostać się do Brukseli pociągiem lub autobusem. Za kurs autobusem zapłacimy ok. 10 euro w jedną stronę, chyba że przed wyjazdem zarezerwujemy w internecie bilet w obie strony, wtedy koszt przejazdu w obie strony to ok. 17 euro. Bilet łączony, który upoważnia nas do przejazdu busem do dworca w Charleroi, a następnie pociągiem do Brukseli kosztuje 14 euro.

Po Brukseli z łatwością można się przemieszczać, korzystając z komunikacji miejskiej. Do wyboru mamy rozbudowaną sieć metra, jedną z najdłuższych na świecie linię tramwajową i autobusy. Pojedyncze bilety kosztują w automacie 2,1 euro (u kierowcy 2,5 euro). Bilet uprawniający do 5 przejazdów to wydatek 8 euro, bilet na 10 przejazdów (14 euro). W ofercie są również bilety czasowe na 24, 48 lub 72 godziny (7,5 euro, 14 i 18).

Tanie zwiedzanie Brukseli – co warto zobaczyć?

Jeśli planujemy intensywne zwiedzanie, warto nabyć kartę miejską Brussels Card uprawniającą do wstępu na ponad 40 płatnych obiektów turystycznych. Dodatkowo karta upoważnia do wielu atrakcyjnych zniżek w restauracjach i sklepach. Kartę możemy nabyć z okresem ważności przez 24, 48 i 72 godziny, a jej cena to odpowiednio 24, 32 i 39 euro. Do karty można dokupić nielimitowane przejazdy komunikacją miejską, jednak nie jest to opłacalne, ponieważ taka opcja powoduje wzrost ceny karty o ok. 10–15 euro.

Bruksela – pomysł na atrakcyjny i niedrogi weekend. Park miejski Parc du Cinquantenaire, Bruksela, Belgia
Brukselski Rynek – La Grand-Place


Malowniczy brukselski Rynek – La Grand-Place – został wpisany na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. To z niego warto rozpocząć zwiedzanie Brukseli, kierując się w jedną z wielu wąskich uliczek. Brukselę można zwiedzać naprawdę tanio.

Wstęp na większość atrakcji turystycznych Brukseli jest bezpłatny. Za darmo zwiedzimy m.in. Muzeum Medycyny i Farmacji, Centrum Badań i Studiów Sztuk Plastycznych, ogród botaniczny Jean Massart, Muzeum Zoologiczne i Antropologiczne czy Muzeum Policji.
 

Bruksela – pomysł na atrakcyjny i niedrogi weekend. Park miejski Parc du Cinquantenaire, Bruksela, Belgia
Park miejski Parc du Cinquantenaire, Bruksela, Belgia


Jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych Brukseli jest Atomium, czyli ogromny model cząsteczki żelaza, który zbudowano w 1958 roku jako eksponat na wystawę światową. Wśród wielu ciekawych miejsc w Brukseli z pewnością warto zwiedzić Miasto ze szkła i Mini-Europę. Pierwsze z miejsc to ogrody botaniczne i szklarnie, pełne rzadkiej roślinności, natomiast druga z atrakcji to ponad 350 miniatur słynnych budowli państw Unii Europejskiej.

Bilety do tych obiektów są dość drogie, ale możemy uzyskać niższą cenę wstępu kupując bilety łączone. Bilet na Atomium kosztuje 12 euro, ale za 24,70 euro możemy opłacić wstęp na Atomium i Park Mini-Europa, oszczędzając w ten sposób ok. 5 euro.

Udostępnij:

Poszukiwaczka przygód i odkrywczyni nowych szlaków. Współpracuje z wieloma pismami podróżniczymi.

Chętnie testuje nowe miejsca i nowe smaki. Ekspertka w dziedzinie tanich podróży po Azji. Idealny odpoczynek to dla niej podróż w nieznane.