Przejdź do treści

Egzotyczne wakacje w Indonezji – krótki poradnik podróżnika

Udostępnij:

Choć Indonezja jest jednym z najludniejszych państw świata (mieszka tam ponad 260 milionów ludzi) większość z nas wie o niej niewiele. A szkoda, bo to wyspiarskie państwo położone na Oceanie Indyjskim ma podróżnikom wiele do zaoferowania. Chcesz poznać je bliżej? Najlepiej po prostu zorganizować wakacje w Indonezji i dowiedzieć się o niej więcej na miejscu. Jak to zrobić? Podpowiadamy, jak wybrać się w podróż do Indonezji.

Indonezja – przewodnik po formalnościach

Dokumenty

Obywatele Polski nie muszą wyrabiać wizy do Indonezji, jeżeli ich planowany pobyt będzie krótszy niż 30 dni. Okazać trzeba tylko paszport biometryczny ważny przez co najmniej 6 kolejnych miesięcy oraz bilet powrotny do kraju. 

Szczepienia i kwestie sanitarne

Choć wycieczka do Indonezji nie obliguje nas do zrobienia żadnych szczepień, warto poddać się kilku najpopularniejszym. Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje szczepienia przeciwko:

  • durowi brzusznemu,
  • WZW typu A i B,
  • dendze,
  • malarii,
  • błonicy,
  • tężcowi.

Jeśli wybierasz się poza Jawę i Bali, zaleca się też profilaktyczne przyjmowanie leków antymalarycznych i dobre zabezpieczenia przed komarami. Ponadto nie należy pić wody innej niż butelkowana lub przegotowana. Z uwagi na zarejestrowane w Indonezji przypadki ptasiej grypy lepiej unikać mięsa drobiowego. 

Uwaga! Jeśli regularnie przyjmujesz leki, upewnij się, czy możesz wwieźć je na teren Indonezji. Zdarza się, że służby celne nie pozwalają na przewóz przez granicę leków, które nie posiadają międzynarodowych oznaczeń.

Ubezpieczenie

Mówi się, że jeśli chodzi o ceny, Indonezja jest krajem relatywnie tanim, w kwestii chorowania zaś, absurdalnie drogim. W związku z tym warto przed wyjazdem wykupić ubezpieczenie kosztów leczenia honorowane na terenie tego kraju. Należy zwrócić uwagę na to, by kwota ubezpieczenia nie była niższa niż 50 tysięcy euro. Takie polisy kosztują ok. 150–200 zł.

Waluta

Waluta Indonezji to rupia indonezyjska (1 PLN = 3906 IDR). Znalezienie jej w polskich kantorach graniczy z cudem, warto więc zabrać ze sobą amerykańskie dolary lub euro. Nie należy wymieniać zbyt dużej kwoty w kantorze na lotnisku zaraz po przylocie do Indonezji. Kurs jest tam zazwyczaj niekorzystny. 

Telefony

Ceny połączeń w roamingu są bardzo wysokie. Przed wyjazdem do Indonezji warto więc wyłączyć tę usługę, by po powrocie nie zapłacić rujnujących budżet rachunków. 

Wycieczka do Indonezji – z biurem podróży czy samemu?

Wycieczka do Indonezji - z biurem podróży czy samemu?


Wakacje w Indonezji to od kilku lat prawdziwy bestseller czołowych polskich biur podróży. Takie wycieczki nie należą jednak do najtańszych, ceny zaczynają się bowiem od 7000 zł za 10 dni pobytu. Biorąc zaś pod uwagę stosunkowo nieduże koszty życia w tym kraju, znacznie bardziej opłaca się zorganizować podróż do Indonezji na własną rękę. 

Standardowa cena biletu lotniczego do Indonezji w obie strony to około 3000 zł. Jeśli jednak będziesz bacznie obserwować aktualne promocje i specjalne oferty, możesz upolować bilety znacznie tańsze, nawet za około 2000–2200 zł. Im wcześniej rozejrzysz się za biletami, planując swój wyjazd, tym powinny być one w korzystniejszej cenie.

Jeśli chodzi o noclegi, ich cena zależy od wyspy, na której się znajdujesz, a także od standardu. Warto wiedzieć, że najtańsze miejsca noclegowe w Indonezji (do 100 tys. rupii za noc = ok. 25 zł) mogą stanowić niemiłe zaskoczenie – standard jest tam bowiem bardzo niski, podobnie jak poziom higieny.

Przyjemne, acz nie luksusowe noclegi można znaleźć w przedziale 100–300 tys. rupii za noc (do 75 zł), jeśli zaś interesują cię hotele o wyższym standardzie (3*), musisz przygotować się na większy wydatek, minimum 750 rupii (ok. 200 zł).

Ceny transportu publicznego w Indonezji, zarówno autobusów, jak i taksówek, są niskie, ale podróżując nimi, trzeba bardzo uważać na kradzieże kieszonkowe (w przypadku taksówek także na naciągaczy). Po Indonezji można przemieszczać się także samochodem, ale ze względu na zły stan dróg nie jest to najlepszy pomysł.

Borobudur świątynia
Buddyjska świątynia Borobudur na Jawie

 
Jak widzisz, wycieczka do Indonezji może stanowić spore wyzwanie, ale każda indonezyjska wyspa, Bali, Jawa, Lombok czy Gili, wynagrodzi ci z nawiązką wszystkie trudy organizacyjne. Dobrej zabawy!

Udostępnij:

Poszukiwaczka przygód i odkrywczyni nowych szlaków. Współpracuje z wieloma pismami podróżniczymi.

Chętnie testuje nowe miejsca i nowe smaki. Ekspertka w dziedzinie tanich podróży po Azji. Idealny odpoczynek to dla niej podróż w nieznane.