Przejdź do treści

Szwecja – co warto wiedzieć przed wyjazdem

Udostępnij:

Szwecja to kraj, do którego jeszcze niedawno podróżowaliśmy głównie w celach zarobkowych, dziś coraz chętniej planujemy w tym kraju urlop wypoczynkowy. Szwedzkie krajobrazy są wprost wymarzone do obcowania z przyrodą, a tutejsze obyczaje i tradycje warte są poznania.

Jak dojechać do Szwecji?

Planując wyjazd do Szwecji, trzeba zastanowić się, czy dogodniejszy będzie dla nas dojazd drogą lądową czy powietrzną. Do Szwecji można dojechać samochodem, mimo że nie istnieje bezpośrednie połączenie drogowe z Polską.

Jedyna trasa lądowa prowadzi przez Niemcy i Danię, skąd należy dostać się na terytorium Szwecji Mostem nad Sundem (Øresundsbron), który ma 7845 m długości i jest najdłuższym na świecie mostem łączącym dwa państwa. Prowadzi z Kopenhagi do szwedzkiego miasta Malmö.

Za przejazd samochodem osobowym w jedną stronę trzeba uiścić opłatę w wysokości ok. 46 euro. Jest to rozwiązanie dość drogie, które opłaca się w sytuacji posiadania sporego bagażu (za który musielibyśmy ponieść dodatkową opłatę, lecąc samolotem).

Inną możliwością jest podróż z przeprawą promem. Promy do Szwecji odpływają ze Świnoujścia i Trójmiasta, dostępne są także połączenia promowe z Niemiec. Bilety na prom można kupić bezpośrednio przed odprawą, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest uprzednia rezerwacja przez internet: bilet jest wtedy tańszy, a my zyskujemy gwarancję miejsca na konkretny, wybrany kurs promu.

Bilet dla samochodu osobowego i kierowcy kosztuje ok. 450 zł w jedną stronę, a jeśli kupujemy od razu bilet w obie strony, za całość zapłacimy niecałe 800 zł. Każda dodatkowa osoba w pojeździe płaci za bilet ok. 100 zł w jedną stronę.

Po szwedzkich drogach można się poruszać bez zielonej karty, wystarczy ważne polskie prawo jazdy oraz dowód potwierdzający opłacone OC. Warto mieć na uwadze, że kary za łamanie przepisów drogowych są w Szwecji bardzo surowe, a mandaty najwyższe w Europie.

Loty do Szwecji są atrakcyjne cenowo, zwłaszcza gdy podróżujemy tanimi liniami lotniczymi i mamy ze sobą tylko bagaż podręczny. Kupując bilet z odpowiednim wyprzedzeniem, za przelot bezpośredni do Sztokholmu, Malmö czy Göteborg zapłacimy około 150 zł.

Wyjazd do Szwecji – ważne informacje

Do przekroczenia szwedzkiej granicy uprawnia nas dowód osobisty lub paszport. Co istotne, dokument musi być ważny minimum 3 miesiące dłużej niż planowany pobyt. Pozostając w Szwecji do 90 dni, nie musimy posiadać wizy.

Osoby wybierające się do tego skandynawskiego kraju na dłużej niż 3 miesiące, muszą uzyskać zgodę na pobyt, a jeśli będą podejmować pracę zarobkową, konieczne będzie wyrobienie dokumentu tożsamości Id-kort. Dokument wydawany jest na podstawie polskiego dowodu, ale uwaga: musi to być dowód biometryczny, a nie dokument starego typu.

Ponieważ alkohol w Szwecji jest bardzo drogi, a dodatkowo nie da się go kupić w weekend, gdy minie sobotnie południe, wiele osób poszukuje odpowiedzi na pytanie: ile alkoholu do Szwecji może wwieźć jedna osoba? Limity wskazują na maksymalnie 10 litrów trunków o zawartości alkoholu powyżej 22% (lecz nie więcej niż 60%), 20 l o zawartości 15-22%, 90 l wina poniżej 15% i 110 l piwa. Alkohol może być przeznaczony wyłącznie na własny użytek, a żeby go wwieźć trzeba mieć ukończone 20 lat.

Obowiązująca w Szwecji waluta to korona szwedzka. Gotówka jest tu jednak używana sporadycznie, nawet na ulicznych straganach preferowane są płatności kartą. Żywność i alkohol mają bardzo wysokie ceny. Kosztowna jest także prywatna opieka zdrowotna, dlatego planując wyjazd do Szwecji, warto wykupić stosowne ubezpieczenie na wypadek leczenia szpitalnego. Aby korzystać z opieki zdrowotnej na tych samych zasadach co rodowici Szwedzi, konieczna jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Szwecja – co warto zobaczyć?

Szwecja - co warto wiedzieć przed wyjazdem

Turystyka w Szwecji jest bardzo specyficzna i rządzi się swoimi prawami. Można np. biwakować na nieogrodzonym, cudzym terenie – pod warunkiem, że pozostawi się to miejsce w nienaruszonym stanie, a nasza obecność nie zakłóci życia dzikich zwierząt.

Szwecja to kraj pełen rozległych terenów leśnych, łąk i tysięcy jezior, stwarzający wymarzone warunki dla aktywnego wypoczynku. Znajdziemy tu mnóstwo ścieżek rowerowych, tras do pieszych wędrówek, miejsc do wędkowania. Popularne jest także kajakarstwo, spływy pontonowe i gra w golfa.

Spragnieni zabytków powinni odwiedzić Sztokholm, jednak przed wyprawą do stolicy warto udać się do pobliskiego centrum turystycznego w Sverigehuset, gdzie bezpłatnie otrzymać można darmowe mapy i informatory.

W Sztokholmie warto zwiedzić Storkyrkan – największy kościół w stolicy, w którym odbywają się koronacje i śluby monarchów, Pałac Królewski (w południe odbywa się zmiana warty na zewnętrznym dziedzińcu), Skansen i całą Starówkę. Inne warte odwiedzenia miejsca w Szwecji to Gotlandia, czyli Wyspa Wikingów, portowe miasteczko Vaxholm i miasto Göteborg.

Szwecja - co warto wiedzieć przed wyjazdem
Kościół św. Mikołaja zbudowany w 1279 roku, najstarszy kościół w mieście Sztokholm

 

Udostępnij:

Poszukiwaczka przygód i odkrywczyni nowych szlaków. Współpracuje z wieloma pismami podróżniczymi.

Chętnie testuje nowe miejsca i nowe smaki. Ekspertka w dziedzinie tanich podróży po Azji. Idealny odpoczynek to dla niej podróż w nieznane.