Przejdź do treści

Szwajcaria – co zwiedzić i jak przygotować się do wyjazdu?

Udostępnij:

Szwajcaria to piękny kraj, który kusi turystów nie tylko wieloma wspaniałymi zabytkami i malowniczymi miastami, ale także – a może nawet: przede wszystkim – przepięknymi krajobrazami i możliwością obcowania z nieskalaną cywilizacją przyrodą.

To musisz wiedzieć, zanim wyjedziesz do Szwajcarii

Szwajcaria - co warto zobaczyć?
Zamki Bellinzony - zamki Castelgrande, Castello Montebello i Castello Sasso Corbaro

 

Szwajcaria jest krajem, który warto odwiedzić o każdej porze roku. Warunki pogodowe są zbliżone do polskich, najcieplejsze dni przypadają na lipiec i sierpień, kiedy to średnia temperatura powietrza wynosi ok. 20-25 stopni. Ze względu na to, że kraj posiada aż 1500 jezior, a przy większości z nich działają piękne, zadbane plaże z dobrze rozwiniętym zapleczem turystycznym, lato wydaje się być idealną porą na odwiedzenie Szwajcarii.

Jednak miłośnicy pieszych lub rowerowych wycieczek górskich oraz zwiedzania zabytkowych miasteczek śmiało mogą odwiedzać ten piękny kraj od wiosny do później jesieni. Zimą z kolei Szwajcaria przemienia się w raj dla miłośników sportów zimowych. Panują tu doskonałe warunki dla narciarzy i snowboardzistów.

Do Szwajcarii można dostać się samolotem, autokarem, koleją lub samochodem. Pierwsza opcja jest najszybsza i najwygodniejsza, a jeśli podróż zaplanujemy z odpowiednim wyprzedzeniem, może się także okazać stosunkowo tanim rozwiązaniem.

Bezpośrednie loty z Polski do Szwajcarii realizowane są na lotniska w Zurychu, Genewie, Bazylei, Lugano i Bernie. Lot w obie strony to koszt od około 300 zł w sezonie wiosennym do ok. 500 zł w szczycie sezonu letniego. Najdroższe bilety lotnicze z Polski do Szwajcarii to te realizowane w okresie zimowym, w listopadzie i grudniu za przelot możemy zapłacić nawet 800 zł od osoby – i to przy rezerwacji biletów z dużym wyprzedzeniem.

Odległość z Warszawy do Zurychu wynosi ok. 1300 km, przez co dla wielu osób kuszącą opcją jest podróż samochodem. Wybierając się autem do Szwajcarii, wystarczy mieć ważne polskie prawo jazdy, OC i dowód osobisty lub paszport. Na terenie kraju obowiązuje opłata za winietę, uprawniająca do przejazdu przez wszystkie szwajcarskie autostrady i drogi szybkiego ruchu. W okresie zimowym koniecznie trzeba mieć opony zimowe oraz łańcuchy.

Obowiązującą w Szwajcarii walutą jest frank szwajcarski (CHF). Walutę euro można wymienić w większych hotelach, na lotniskach, na głównych dworcach kolejowych i w bankach. Ponieważ turyści z całej Europy stanowią najliczniejszą grupę osób odwiedzających Szwajcarię, w wielu restauracjach i sklepach ceny podawane są zarówno we frankach jak i w euro. Czasami tą drugą walutą również można płacić, jednak reszta zawsze wydana będzie we frankach szwajcarskich.

Jedną z największych wad wyjazdu do Szwajcarii jest to, że z pewnością będzie on dość kosztowny. W tym kraju większość usług i produktów ma zdecydowanie wyższe ceny niż w Polsce – można powiedzieć, że mniej więcej trzykrotnie! Przykładowo: filiżanka kawy kosztuje ok. 4 CHF, czyli prawie 14 zł, a 3-daniowy posiłek to wydatek rzędu minimum 35 CHF, czyli ponad 120 zł.

Jeśli chcemy zaoszczędzić na wyjeździe, zamiast noclegu ze śniadaniem w hotelu za 55 CHF, możemy zdecydować się na pobyt w schronisku młodzieżowym lub na jednym z 1200 pól namiotowych – wtedy za nocleg zapłacimy ok. 20-25 CHF.

Na terenie Szwajcarii obowiązują cztery języki urzędowe: włoski, francuski, niemiecki i retoromański (romansz). W większości miejsc bez trudu można się jednak porozumieć z mieszkańcami po angielsku.

Szwajcaria – zwiedzanie a transport

Jeśli do Szwajcarii nie wybieramy się samochodem, warto rozważyć zakup karty Swiss Pass. Co prawda jest to spory wydatek, bo najtańszy bilet na 3 dni kosztuje 225 CHF, jednak za tę cenę mamy możliwość podróżowania dowolnymi środkami komunikacji, bez ograniczeń ilościowych czy czasowych. Dla porównania: pojedynczy bilet na przejazd komunikacją miejską to wydatek rzędu 2,50 CHF.

Dodatkowo, kupując kartę Swiss Pass otrzymujemy rabat w wysokości 50% na większość kolejek górskich oraz gwarancję bezpłatnego wstępu do prawie wszystkich muzeów na terenie Szwajcarii. Przemieszczając się po kraju komunikacją miejską można się przekonać, że wszystkie środki transportu publicznego są ze sobą doskonale zsynchronizowane, co znacznie ułatwia turystom podróżowanie.

Szwajcaria – co warto zobaczyć?

Szwajcaria - co warto zobaczyć?
Zurych, Szwajcaria


Szwajcaria to kraj, który zachwyca na każdym kroku. Najważniejsze zabytki Szwajcarii to m.in. średniowieczne zamki Castelgrande, Castello Montebello i Castello Sasso Corbaro, starówka w Bernie (uznawana za jedną z najpiękniejszych w Europie), gotycka Katedra św. Piotra w Genewie, Katedra Fraumunster w Zurychu i Stare Miasto w Lucernie.

Poza reliktami przeszłości, warto w Szwajcarii zobaczyć prawdziwe cuda natury, jak chociażby Jezioro Bodeńskie z krystalicznie czystą wodą, skryte wśród mgieł Jezioro Luzern, czy pełne uroku, malownicze miasto Interlaken znajdujące się pomiędzy jeziorami Thuner i Briezer.
 

Szwajcaria - co warto zobaczyć?
Widok na starówkę w Lucernie

 

Udostępnij:

Poszukiwaczka przygód i odkrywczyni nowych szlaków. Współpracuje z wieloma pismami podróżniczymi.

Chętnie testuje nowe miejsca i nowe smaki. Ekspertka w dziedzinie tanich podróży po Azji. Idealny odpoczynek to dla niej podróż w nieznane.