Przejdź do treści

Nowy Jork – miasto sztuki, biznesu i mody. Jak zorganizować wyjazd?

Udostępnij:

Nowy Jork to nie tylko Statua Wolności, Central Park, musicale na Broadwayu czy monumentalne drapacze chmur na Manhattanie. To także jedno z największych podróżniczych marzeń wielu z nas. Marzeń, które da się zrealizować – wystarczy tylko dobry plan, zrównoważony budżet i sprawne działanie.

Chcesz sprawdzić na własnej skórze, jak to jest oddychać nowojorskim powietrzem i choć raz przejechać się kultową żółtą taksówką? Oto krótkie kompendium wiedzy, które pomoże ci zaplanować zwiedzanie Nowego Jorku.

Nowy Jork – samemu czy z biurem podróży?

Most Brookliński
Most Brookliński, Nowy Jork, USA

 
Specyfika Nowego Jorku sprawia, że zdecydowanie lepiej jest samemu zorganizować wyjazd do tego miasta. Dlaczego? To bardzo proste. Nowy Jork jest ogromnym miastem, pełnym atrakcji, z których nie będziemy mogli skorzystać, jadąc na wycieczkę z biurem podróży.

Zwiedzanie Nowego Jorku, oswajanie terenu, odnajdywanie się w metrze to wielka przygoda sama w sobie. Pozwalając innym na zaplanowanie naszego pobytu pozbawiamy się całej przyjemności doświadczania tego miasta. Warto się odważyć i zmierzyć z Nowym Jorkiem samemu.

 

Zwiedzanie Nowego Jorku, oswajanie terenu, odnajdywanie się w metrze to wielka przygoda sama w sobie.

 

Ile kosztują bilety lotnicze do Nowego Jorku? To zdecydowanie spory koszt. Trzeba być przygotowanym na wydatek rzędu 22002600 zł za osobę za bilet w dwie strony. Jeśli jesteśmy elastyczni w kwestii terminu lotu i stać nas na spontaniczne decyzje o zakupie biletów z dużym wyprzedzeniem, uda się znaleźć oferty także poniżej 2000 zł.

Można się również natknąć na bilety w cenie poniżej 1000 zł, ale uwaga – wylatuje się wówczas najczęściej z Norwegii lub Irlandii, a i tam trzeba jakoś dotrzeć. Zatem przy poszukiwaniu biletów do Nowego Jorku trzeba być uważnym i czujnym. 

Nowy Jork dla turystów – wiza amerykańska

Kosztem, którego w przypadku podróży do Stanów Zjednoczonych nie da się obejść, jest wiza. Bez tego dokumentu nie zostaniemy wpuszczeni na terytorium USA. Jak zatem uzyskać amerykańską wizę? 

Procedura wizowa jest dość angażująca. O wizę należy starać się około 3 miesięcy przed planowanym wyjazdem do USA. Najlepiej wnioskować o wizę nieimigracyjną B1 (biznesowa) lub B2 (turystyczna). Formularz wizowy jest dość długi i szczegółowy, więc trzeba poświęcić trochę czasu, by prawidłowo go wypełnić. Bardzo ważne jest dołączenie do wniosku aktualnego zdjęcia spełniającego wymagania ambasady (szczegółowe wytyczne można znaleźć na stronie internetowej ambasady).

Za złożenie i rozpatrzenie wniosku należy uiścić opłatę w wysokości 160 dolarów, można to zrobić przelewem tradycyjnym, internetowym lub przy użyciu karty debetowej lub kredytowej. Posiadając numer wniosku i płatności, można umówić się na spotkanie z konsulem, na które należy się  stawić z kompletem dokumentów. Jeśli przebiegnie ono pomyślnie, po tygodniu można otrzymać gotową wizę wjazdową do USA. 

Nowy Jork dla turystów – noclegi

Niezwykle istotną kwestią i znaczną częścią, jeśli chodzi o koszty wycieczki do Nowego Jorku, jest zakwaterowanie. Jeśli nie chcemy wydać na nie fortuny, warto hotel lub mieszkanie zarezerwować ze sporym wyprzedzeniem. Średnio należy liczyć się z cenami rzędu ok. 100 dolarów za noc, jeśli zdecydujemy się na hotel, mniej, jeśli wynajmiemy mieszkanie (od 50 dolarów).

By atrakcje Nowego Jorku były łatwiej osiągalne, dobrze będzie zdecydować się na wynajem mieszkania w Queens lub na Brooklynie, są one znacznie tańsze niż Manhattan, ale wciąż odpowiednio blisko wszystkich interesujących miejsc.

Zwiedzanie Nowego Jorku – inne informacje praktyczne

Central Park
Central Park, Nowy Jork, USA

 

Żeby nie stresować się na każdym kroku pobytu w Nowym Jorku, warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. Amerykańska służba zdrowia jest horrendalnie droga, a bez ubezpieczenia kosztów leczenia w razie nagłego wypadku lub choroby koszty leczenia należy pokryć z własnej kieszeni. Polisa ubezpieczeniowa o rozsądnej kwocie ubezpieczenia będzie cię kosztowała około 170 zł. 

Pamiętaj, by przed wejściem do samolotu wyłączyć usługę roamingu lub wykupić odpowiedni pakiet u swojego operatora. W przeciwnym razie czeka cię niemiłe zaskoczenie przy najbliższym rachunku telefonicznym, gdyż połączenia oraz przesyłanie danych są USA bardzo drogie.

To oczywiście nie wszystko o Nowym Jorku, ale z taką bazą wiedzy możesz już zaczynać planowanie wyjazdu. Powodzenia!

Udostępnij:

Poszukiwaczka przygód i odkrywczyni nowych szlaków. Współpracuje z wieloma pismami podróżniczymi.

Chętnie testuje nowe miejsca i nowe smaki. Ekspertka w dziedzinie tanich podróży po Azji. Idealny odpoczynek to dla niej podróż w nieznane.