Sztuki walki dla dzieci
O tym, jak ważną rolę w prawidłowym rozwoju dzieci odgrywa sport, mówi się naprawdę wiele. Specjaliści apelują, aby zapewniać najmłodszym jak największy dostęp do aktywności fizycznej, nakłaniając ich do uczestnictwa w zajęciach sportowych. Niestety, pomimo licznych kampanii społecznych zachęcających do większej aktywności fizycznej, wiele dzieci wciąż unika ruchu, rezygnując nawet z „podstawowej” aktywności na lekcjach wychowania fizycznego.
Aby temu zaradzić, niektórzy rodzice zapisują swoje dzieci na zajęcia dodatkowe. Okazuje się, że dzieci chętnie uczestniczą w treningach, które leżą w obrębie ich zainteresowań. Dużą popularnością wśród najmłodszych cieszą się na przykład sztuki walki. Czy warto zapisać dziecko na ten rodzaj treningu? Jaką sztukę walki wybrać dla swojego dziecka?
Sztuki walki dla dzieci – wszystko co warto o nich wiedzieć
Sporty walki dla dzieci to nie tylko dobra zabawa. To także nauka odpowiedzialności, doskonalenie swojej sprawności, umiejętności nawiązywania kontaktu z innymi i bezpiecznej zabawy fair play, kształtowanie charakteru, praca nad sobą i zmaganie się z własnymi słabościami. Sztuki walki wzmacniają koncentrację i dyscyplinę, uczą wytrwałości.
Poza tym kształtują poczucie własnej wartości, pozwalają nabrać pewności siebie i stanowczości, a także doskonalą umiejętność dążenia do określonego celu. Są też nauką cierpliwości i szacunku do innych.
Każda sztuka walki to ponadto nauka funkcjonowania w grupie, współpracy z rówieśnikami, współzawodnictwa i posłuszeństwa wobec osób starszych, bardziej doświadczonych. Dla dzieci, które są nadpobudliwe, to także bezpieczny sposób na rozładowanie złych emocji i nadmiaru energii.
Style walki takie jak karate i judo, należą do grupy dyscyplin sportowych, które są zrzeszone w związkach sportowych, dlatego też zapisanie się do klubu sportowego na ten rodzaj zajęć oznacza możliwość uczestnictwa w profesjonalnym systemie szkoleniowym. Przed zapisaniem dziecka do klubu warto poznać doświadczenie instruktora prowadzącego zajęcia. Ważne, aby zakres jego umiejętności obejmował zarówno style sztuk walki, jak i przekazywanie wiedzy.
Ponadto osoba, która pracuje z najmłodszymi dziećmi, w przedziale wiekowym 5-7 lat, powinna umieć nawiązać dobry kontakt z uczestnikami i skupić na sobie ich uwagę. To bardzo ważne, bowiem dzieci w tym wieku dość szybko tracą zainteresowanie, przez co niechętnie uczestniczą w zajęciach lub są podczas nich mało aktywne.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących sposobu prowadzenia treningów i zapewnianego najmłodszym bezpieczeństwa podczas ich trwania, warto wyjaśnić wszystkie niepewne kwestie podczas rozmowy z instruktorem.
Judo czy karate – którą sztukę walki wybrać?
Jeśli nie wiemy, jaki rodzaj sztuk walki będzie najlepszy dla naszej pociechy, możemy zabrać dziecko na jeden trening każdej z nich. Podczas pierwszych zajęć wraz z dzieckiem będziemy mogli poznać jej założenia i sprawdzić, co ma do zaoferowania. Dzięki temu łatwiej będzie nam podjąć decyzję co do zapisu.
Podczas podejmowania decyzji warto też oczywiście uwzględnić zdanie samego zainteresowanego. Jeśli bowiem wybrana przez nas sztuka walki zyska jego sympatię, wówczas z całą pewnością z większym zaangażowaniem będzie uczestniczył w zajęciach.
Treningi sztuk walki prowadzone są przez kluby sportowe. Informacje o nich można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych klubów. Cena zajęć tego rodzaju, w zależności od wybranej oferty, waha się w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. W treningach mogą uczestniczyć zarówno młodsze dzieci w wieku od 5 lat, jak i starsze.