Przejdź do treści

Komputer stacjonarny czy laptop? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań

Udostępnij:

Komputer stacjonarny ma dużo większą moc oraz wydajność, a laptop jest lekki, mobilny i niekiedy dorównuje możliwościami pecetowi. Przyjrzenie się wadom i zaletom obu tych rozwiązań jest pomocne w rozwianiu wątpliwości i podjęciu ostatecznej decyzji o zakupie laptopa lub PC.

Komputer stacjonarny – zalety i wady, użyteczność, cena

Biurko, przestrzeń do pracy

Największym i niepodważalnym atutem komputera stacjonarnego jest jego moc obliczeniowa, której nie dorównują laptopy z tej samej półki cenowej. Nie bez powodu sprzęt stacjonarny jest wybierany przez grafików, architektów, muzyków i entuzjastów gier komputerowych – wszystko to świadczy o jego wydajności, dużych możliwościach graficznych i wykonywaniu zaawansowanej pracy.

Komputer stacjonarny to inwestycja na lata. W odróżnieniu od laptopa można go dowolnie modyfikować i rozbudowywać w celu osiągnięcia jeszcze lepszych efektów czy stworzenia zupełnie nowej konfiguracji o dużym potencjale. Decydując się na komputer stacjonarny, można dobrać do niego dowolny monitor, klawiaturę, mysz i inne dodatki odpowiadające preferencjom użytkownika.

Za sprzętem stacjonarnym przemawia także dużo niższy koszt naprawy i wymiany poszczególnych elementów. Jest on także łatwy w konserwacji oraz czyszczeniu, ponieważ wystarczy jedynie zdjąć obudowę i oczyścić przy pomocy sprężonego powietrza.

Komputer stacjonarny nie jest wolny od wad. Ze względu na duże gabaryty, wagę i dodatkowe elementy jest trudny do przeniesienia. Zużywa więcej prądu, zajmuje sporo miejsca, a praca wentylatorów często jest hałaśliwa.

Cena nowego komputera stacjonarnego z dużymi możliwościami graficznymi waha się w granicach 3-8 tys. zł. Za sprzęt zaawansowany, przeznaczony dla wymagających użytkowników, należy zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Laptop – zalety i wady, użyteczność, cena

Mężczyzna pracuje na laptopie

Największą zaletą laptopów jest mobilność – wystarczy włożyć sprzęt do torby czy plecaka, żeby móc pracować z dowolnego miejsca na świecie. Są one poręczne, wygodne, zabierają niewielką powierzchnię i umożliwiają kilkugodzinne użytkowanie nawet po odłączeniu od źródła mocy. W odróżnieniu od komputerów stacjonarnych laptopy zużywają niewiele prądu, są ciche i kompatybilne z innymi urządzeniami, np. projektorami, rzutnikami, dużym monitorem oraz głośnikami.

Nawet tanie modele umożliwiają korzystanie z Internetu, tworzenie prostych projektów graficznych, oglądanie filmów w dobrej jakości, dlatego mogą pozwolić sobie na nie rodziny z ograniczonym budżetem. Obecnie komputery przenośne oferują coraz więcej – z łatwością można kupić laptopy przeznaczone dla graczy lub grafików.

Niestety nawet najlepsze laptopy są podatne na przegrzanie oraz mają mniejszą wydajność graficzną i moc obliczeniową – z tego powodu profesjonaliści i zawodowi gracze znacznie częściej wybierają komputery stacjonarne. Entuzjaści gier, którzy podążają za najnowszymi produkcjami, muszą mieć świadomość, że za kilka lat ich laptop prawdopodobnie nie pozwoli na grę na maksymalnych ustawieniach graficznych.

Komputery przenośne mają także ograniczoną możliwość wymiany poszczególnych elementów, co oznacza, że nie ma możliwości wprowadzenia modyfikacji czy tworzenia zupełnie nowych konfiguracji. Z tego powodu trudniejsza i bardziej kosztowna jest także ich naprawa – większość elementów jest zintegrowana z płytą główną. Problemy może również sprawiać czyszczenie oraz konserwacja.

Nowego laptopa z podstawowymi możliwościami można kupić już za 1200 zł. Za sprzęt przeznaczony dla graczy oraz profesjonalistów będzie trzeba zapłacić od 4 tys. do nawet 8 tys. zł.

Zakup komputera oraz wybór między laptopem a PC nie jest łatwym zadaniem. Więcej na temat zakupu komputera przeczytasz w artykule „Kupujemy komputer – nowy czy używany? Poznaj zalety obu rozwiązań”.

Udostępnij:

Poszukiwaczka przygód i odkrywczyni nowych szlaków. Współpracuje z wieloma pismami podróżniczymi.

Chętnie testuje nowe miejsca i nowe smaki. Ekspertka w dziedzinie tanich podróży po Azji. Idealny odpoczynek to dla niej podróż w nieznane.