Przejdź do treści

Ogradzamy dom – od czego zacząć, jakie ogrodzenie wybrać?

Udostępnij:

Ogradzanie domu musi spełniać kilka funkcji: chronić posesję przed intruzami, być jej ozdobą, a także zapewniać domownikom prywatność. Dobrze dobrane, nowoczesne ogrodzenia domów powinny harmonizować nie tylko z budynkiem, ale także z architekturą okolicznych zabudowań. Jak wybrać odpowiednie ogrodzenie?

Przede wszystkim należy wraz z geodetą ustalić dokładne granice działki, tak aby ogrodzenie znajdowało się dokładnie w jej obrębie, bo inaczej możemy narazić się na dodatkowe koszty, a nawet nieprzyjemności. Trzeba też zwrócić uwagę na położenie mediów, by nie uszkodzić niczego w trakcie montażu.

Bardzo ważne jest ukształtowanie samego terenu. Najczęściej ogrodzenie dopasowywane jest do rzeźby terenu, a jeśli właścicielowi zależy na wyrównaniu powierzchni, to trzeba to wykonać przed przystąpieniem do kolejnych prac.

Zanim pomyślisz o detalach

Drewniany płot

Nawet najładniejsze ogrodzenia nie będą cieszyć właścicieli, jeśli na etapie projektowania zostaną popełnione błędy. Planując ogrodzenie posesji, najpierw należy podjąć szereg decyzji czysto technicznych. Trzeba zastanowić się, czy ogrodzenie zostanie wykonane na podmurówce, czy bez niej, oraz z jakich materiałów będzie wykonane.

Kolejnym dylematem jest rodzaj bramy wjazdowej. Podstawowym wyborem jest tradycyjna brama dwuskrzydłowa lub brama przesuwna. Ze względu na ich konstrukcję nie wszędzie można zastosować każdą z nich. Najlepszym rozwiązaniem jest brama przesuwna, ale jeśli działka jest zbyt wąska, jej zastosowanie nie będzie możliwe.

Bardzo istotne jest też usytuowanie wjazdu względem nie tylko domu, ale i furtki. Trzeba także pamiętać, że to droższe  rozwiązanie – koszt bramy przesuwnej to około 2,5 tys. zł; dwuskrzydłowej zaś – nawet około 1tyś. zł.

Czasami zdarza się, że architekt w swoim projekcie poleca konkretne rodzaje ogrodzeń, ale w wielu przypadkach właściciel posesji pozostaje sam z taką decyzją. Najbezpieczniej więc dobierać ogrodzenie do elementów i motywów występujących w elewacji budynku. Ta metoda zawsze gwarantuje wizualny sukces.

Nowoczesne ogrodzenia domów

Budynki o prostej bryle i standardowym, dwuspadowym dachu bardzo dobrze wyglądają, gdy otacza je betonowe lub metalowe ogrodzenie, najlepiej o niezbyt skomplikowanych formach. Ogrodzenia betonowe można wykonać z gotowych paneli lub z odpowiednio dobranych pustaków i kształtek.

Pierwszy rodzaj ogrodzenia to tanie i szybkie rozwiązanie. Wystarczy wkopać i zalać betonem słupki, a następnie wsunąć w nie betonowe panele. Koszt wylewki pod panele to około 80–100 zł m.b., zaś sam panel – 100 zł/szt. Postawienie ogrodzenia z pustaków wymaga nieco więcej czasu, choć i tu wykorzystuje się gotowe systemy. Cena takiego ogrodzenia to około 300 zł za m.b.

Ogrodzenia metalowe to także sposób na szybki efekt. Najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem jest zwykła siatka ogrodzeniowa. To tani (cena siatki to około 30 zł/m.b. )i bardzo popularny sposób na ogradzanie posesji. Najczęściej wykorzystuje się ją na tyły i boczne fragmenty ogrodzenia.

Montowanie jej polega na przymocowaniu siatki do słupków stalowych lub betonowych oraz na usztywnieniu całości poprzez przeciągnięcie górą i dołem linki napinającej lub drutu stalowego. Przęsła ogrodzeniowe z prętów lub solidne, kute panele to zwykle frontowe fragmenty ogrodzeń, które pełnią funkcję reprezentacyjną. Cena takich przęseł lub paneli to od 250 zł do nawet 500 zł za sztukę.

Ogrodzenia budynków utrzymanych w stylu klasycznym

Drewniane ogrodzenie

Domy o klasycznym stylu architektonicznym, z gankami czy kolumnami frontowymi wymagają ogrodzeń o podobnym charakterze. Tu znakomicie będą prezentować się ogrodzenia murowane, które powstają z cegieł licowych lub klinkierowych. Te ostatnie dostępne są w wielu kolorach, co ułatwia dopasowanie kolorystyki płotu do całego budynku.

Pełne ogrodzenia z cegieł lub klinkieru dobrze wyglądają tylko wokół dużych budynków. Przy małych domkach jednorodzinnych z klinkieru lub cegieł wykonuje się jedynie słupki i podmurówkę, a przestrzenie pomiędzy nimi wypełnia się metalowymi przęsłami.

Jak wyglądają orientacyjne koszty tego typu ogrodzeń?

  • ogrodzenie murowane z cegieł licowych lub klinkierowych – od 100 zł m.b.,
  • pełne ogrodzenie z cegieł – od 400 zł m.b.

Ogrodzenia kamienne i drewniane

Przepiękne i klimatyczne domy w stylu rustykalnym wymagają też odpowiednich ogrodzeń. W takich przypadkach najlepiej sprawdzają się ogrodzenia wykonywane z ciosanych lub łupanych kamieni, a także z tych polnych lub nawet otoczaków. Jeżeli ogrodzenie ma wyglądać nieco lżej, warto zastosować wapienie lub piaskowce, które co prawda są łatwiejsze w obróbce, ale niestety szybko ulegają erozji.

Domy utrzymane w stylu wiejskim doskonale prezentują się, gdy otoczone są płotami drewnianymi lub żywopłotem. Obie formy wyglądają doskonale, wpisują się w naturalne otoczenie, a także skutecznie zapewniają prywatność właścicielom.  Cena płotu za metr bieżący to od 50 zł, a żywopłotu (zależy od użytych roślin) – od 30 zł za sadzonkę. Pamiętaj jednak, że zasadzony żywopłot potrzebuje czasu, by zacząć spełniać swoje funkcje.

Dziś z pewnością można łatwo dobrać odpowiednie ogrodzenie do każdego rodzaju domu. Warto jednak korzystać z pomocy architektów krajobrazu, którzy nie tylko zaprojektują ogrodzenie, ale także zaaranżują ogród.

Udostępnij:

Amator domowych gier zręcznościowych – zwłaszcza tych, które wymagają użycia wiertarki.

Nie ma takiej rzeczy, której nie próbowałby naprawić. Dla rodziny jest w stanie zrobić wszystko – nawet zacerować dziurę w hamaku. Strychy i piwnice nie mają przed nim tajemnic.