Wrzosy w ogrodzie – stwórz swoje prywatne wrzosowisko!
Wiele osób marzy o pięknym ogrodzie. Gdy w końcu uda im się taki ogród posiadać tuż za oknem, zaczynają się zastanawiać, jak go urządzić, aby mieć piękny widok przez cały rok. Niektórzy decydują się na cudowne hortensje, jako motyw przewodni ogrodu, inni kochają dużą różnorodność i decydują się na wiele gatunków roślin, jeszcze inni stawiają na minimalizm i zakładają piękny trawnik.
Są jednak też zwolennicy cudownych wrzosów, które mogą cieszyć wzrok niemal przez cały rok. Kwitnące wrzosy tworzą kobierce białych, różowych, bordowych i fioletowych kwiatów, od których po prostu nie można oderwać wzroku. Jeśli i Ty uwielbiasz ten pejzaż, stwórz go we własnym ogrodzie. Wyczarowanie takiego zakątka wcale nie jest trudne, a my podpowiemy, jak to zrobić.
Co lubią wrzosy?
Wrzosy w ogrodzie będą przepięknie rosły, gdy zapewnimy im suche miejsce, w którym nawet w czasie deszczu nie będzie gromadzić się woda. To bardzo istotne, bo wrzosy mają płytki system korzeniowy, który jeśli jest narażony na zbyt dużą ilość wody, po prostu szybko gnije.
Trzeba więc dobrze przemyśleć, w którym miejscu będzie wrzosom najlepiej. Jeśli nie dysponujemy odpowiednim stanowiskiem, to najpierw trzeba zorganizować skuteczny system odprowadzania wody z danej powierzchni, a dopiero później myśleć o posadzeniu tych roślin. W zbyt wilgotnym podłożu nie przetrwają wrzosy, uprawa ich nie ma tu sensu.
Dla prawidłowego wzrostu wrzosy nie potrzebują szczególnie urodzajnej gleby, musi być ona jednak przepuszczalna i kwaśna, a jej pH powinno wahać się między 3,5 a 5. Jeśli będziemy więc próbować uprawiać wrzosy w zwykłej, ogrodowej glebie, to z pewnością nam się to nie uda. Wrzosy najpierw przestaną rosnąć, a potem po prostu zaczną obumierać.
Chcąc uprawiać wrzosy w ogrodzie, musimy przygotować im miejsce. Należy zdjąć około 15-centymetrową warstwę gleby i zastąpić ją kwaśnym torfem, a potem przekopać całą powierzchnię na głębokość łopaty. Jeśli wrzosy mają rosnąć na stosunkowo niewielkiej powierzchni, można zastosować specjalne podłoże dla wrzosów, które kupuje się w sklepach ogrodniczych.
Jak sadzić wrzosy?
Wrzosy najlepiej rosną w większych grupach, ba… w grupach też wyglądają zdecydowanie bardziej zjawiskowo. Jeśli posadzimy je gdzieś pomiędzy innymi roślinami, nie będą się prezentować tak spektakularnie. Wrzosy w doniczce czy w pojemniku możemy przesadzić do ogrodu w zasadzie w dowolnym momencie, ale zdecydowanie najlepiej to robić w okolicach września, gdy najpiękniej kwitną.
Kępki należy sadzić w odległości około 30 cm jedna od drugiej, a po posadzeniu całą powierzchnię wokół nich warto przysypać korą, co zapobiegnie szybkiej utracie wilgoci. Niewielkie korzenie wrzosów są bowiem w stanie pobierać wodę tylko z powierzchniowej warstwy gleby.
Jak pielęgnować wrzosy?
Mimo tego, że nie lubią one nadmiaru wody, wrzosy w ogrodzie trzeba podlewać. Należy to robić dość często, ale przy użyciu niewielkiej ilości wody. Rośliny te warto wspomagać także mineralnymi nawozami wieloskładnikowymi, stosując się do zaleceń podanych na opakowaniu.
Przycinanie wrzosów należy przeprowadzać co roku i najlepiej robić to w okolicach kwietnia. Zaleca się odcinanie pędów poniżej miejsca, w którym były kwiaty. Małe wrzosy można przycinać nawet nożyczkami, ale duże będą już wymagały użycia specjalnych nożyc – nawet takich, którymi przycina się żywopłoty.
Wydawałoby się, że wrzosy są odporne na mróz i śnieg. Tak rzeczywiście jest, ale po pierwszych przymrozkach warto okryć je świerkowymi gałęziami lub włókniną, aby na wiosnę ich nie przesuszyć. Taka kołderka zapewni im dostęp świeżego powietrza i utrzyma wilgoć. Nie należy natomiast przykrywać ich liśćmi, bo te z kolei, nie dopuszczając do gleby wystarczającej ilości powietrza, szybko przyczynią się do gnicia wrzosów.