Przejdź do treści

Cała prawda o mandatach – poznaj najważniejsze fakty

Udostępnij:

Wykroczenia, których mogą dopuścić się uczestnicy ruchu drogowego, przewidziane są w taryfikatorze mandatów. Wysokość kary zależy od rodzaju przewinienia – za jazdę pod wpływem alkoholu otrzymać można 5 tys. zł grzywny, a za przekroczenie prędkości o 10 km/h – 50 zł.

Taryfikator zmienia się co roku i najczęściej ulega zaostrzeniu w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drodze. Zastanawiasz się jaki mandat mogą nałożyć służby mundurowe za konkretne wykroczenie? Sprawdź to już teraz i nie daj się zaskoczyć!

Światła radiowozu policyjnego

Czym jest mandat w świetle prawa?

W świetle polskiego prawa karnego mandat jest karą grzywny nakładaną za wykroczenie. Postępowanie mandatowe prowadzą najczęściej policja lub straż miejska. Maksymalny mandat za jednorazowe wykroczenie wynosi 500 zł, natomiast w przypadku zbiegu wykroczeń – 1000 zł. Funkcjonariusz może nałożyć grzywnę w przypadku, gdy:

 • sprawca został schwytany na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia. Policjant może mieć dowód w postaci odczytu z urządzenia, które zarejestrowało przekroczenie prędkości;
 • popełnienie wykroczenia zostało stwierdzone naocznie, pod nieobecność sprawcy, ale nie ma co do niego wątpliwości. Dowodem jest np. zapis z urządzenia pomiarowego lub fotoradaru.

Niekiedy zamiast wystawienia mandatu funkcjonariusz może wystosować pouczenie. Prawo nie określiło, kiedy policjant powinien odstąpić od nałożenia grzywny i najczęściej jest to wynik jego dobrej woli. Pouczenie może zostać wystawione np. w sytuacji niewielkiego przekroczenia prędkości (do 10 km/h), jazdy bez świateł, postoju na obszarze objętym zakazem zatrzymywania się, nieużycia kierunkowskazów w czasie wykonywania manewrów czy przekroczenia podwójnej ciągłej.

Na korzyść kierowcy działa brak mandatów otrzymanych w przeszłości, młody wiek (status studenta), praca w służbach mundurowych, brak punktów karnych, bezrobocie, posiadanie prawa jazdy od wielu lat.

Prawdopodobieństwo otrzymania mandatu jest wyższe, jeśli kierowca zachowuje się agresywnie w stosunku do policjanta, podważa jego autorytet, wchodzi w dyskusję, popełnił podobne wykroczenie w przeszłości lub posiada na swoim koncie punkty karne.

Mandat zaoczny, nakładany na kierowcę bez jego obecności, należy opłacić w ciągu siedmiu dni od daty jego wystawienia. W przeciwnym wypadku sprawa zostanie skierowana do sądu. Najpowszechniejszym mandatem jest kredytowany, czyli taki, pod którym kierowca musi się podpisać. Można opłacić go przez Internet, w banku lub na poczcie.

Pomiar prędkości

Taryfikator mandatów

Taryfikator mandatów zawiera listę sankcji, które mogą zostać nałożone na kierowcę za wykroczenia przewidziane przez ustawodawcę kary. Jego źródłem jest Internetowy System Aktów Prawnych. Taryfikator mandatów ma 21 kategorii, które obejmują m.in. przepisy dotyczące ruchu pieszych i pojazdów, włączanie się do ruchu, zmianę kierunku jazdy lub pasa ruchu, znaki i sygnały drogowe, zatrzymanie i postój, zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Najpopularniejsze wykroczenia, za które grozi mandat, to:

 • kierowanie pojazdem bez wymaganych dokumentów (prawo jazdy, dowód osobisty) – 50 zł za każdy dokument (nie więcej niż 250 zł);
 • niezapięcie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy – 100 zł;
 • niezatrzymanie pojazdu przed znakiem STOP – 100 zł;
 • zajmowanie więcej niż jednego pasa – 150 zł;
 • korzystanie w trakcie jazdy z telefonu komórkowego, który wymaga trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku – 200 zł;
 • nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – 300 zł;
 • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym – 500 zł.

  Wykroczenia w ruchu drogowym

Mandat grozi także w przypadku nieznacznego lub znacznego przekroczenia prędkości:

 • 10 km/h: do 50 zł;
 • 11–20 km/h: od 50 do 100 zł;
 • 21–30 km/h: od 100 do 200 zł;
 • 31–40 km/h: od 200 do 300 zł;
 • 41–50 km/h: od 300 do 400 zł;
 • 51 km/h i więcej: od 400 do 500 zł

Infografika przekroczenie prędkości

Taryfikator mandatów nie bez przyczyny ulega zaostrzeniu. Wyższy koszt mandatów ma nakłonić kierowców do przestrzegania przepisów ruchu drogowego i zachowania bezpieczeństwa. Więcej na temat zachowania w czasie kontroli drogowej oraz uprawnień przysługujących policjantowi i kierowcy przeczytasz w artykule „Kontrola drogowa – jak należy się zachować? Co może, a czego nie może kierowca?”

Udostępnij:

Miłośnik wszelkiej aktywności. Relaksuje go rower i dobre kino akcji – najchętniej oglądane razem z dzieciakami

Ceni sobie wolny czas, choć ciągle ma go za mało. Uważa, że nie ma takiej pogody, która uniemożliwia jazdę na rowerze. Dzieci są dla niego nieustającą inspiracją.