Przejdź do treści

Kosmetyki naturalne – poznaj ich wady i zalety

Udostępnij:

Kosmetyki naturalne od swoich syntetycznych odpowiedników różnią się przede wszystkim dobroczynnymi składnikami. Są wolne od substancji drażniących, wysuszających oraz komedogennych, czyli zatykających pory. Mimo że naturalne składniki są znacznie lepiej przyswajane przez skórę, nie każdy może je stosować.

Czym są kosmetyki naturalne?

Aby kosmetyk kwalifikował się jako naturalny, musi spełniać kilka podstawowych zasad. Kosmetyki naturalne są wolne od pochodnych ropy naftowej, PEG-ów, parabenów, aluminium i silikonów, czyli substancji chemicznych, które mogą mieć drażniące działanie na skórę.

Ponadto nie zawierają one syntetycznych aromatów, barwników oraz konserwantów. W składzie kosmetyków naturalnych znajdują się surowce pochodzenia roślinnego, morskiego lub mineralnego, a niekiedy także zwierzęcego (mleko, miód, jedwab, lanolina).

Kosmetyk naturalny może być także organiczny lub surowy. Producenci tych pierwszych gwarantują, że wchodzące w ich skład rośliny były uprawiane na farmach ekologicznych, podlegających ścisłej kontroli i spełniających restrykcyjne wymagania, m.in. zakaz używania na nich pestycydów oraz inżynierii genetycznej. Zawarte w nich konserwanty są pochodzenia roślinnego. Kosmetyki surowe są stworzone z naturalnych surowców (olejów, maseł), które nie były poddane obróbce termicznej, przez co nie straciły swoich właściwości.

Większość polskich kosmetyków naturalnych można kupić w drogeriach, aptekach, supermarketach, sklepach ekologicznych oraz na stronach internetowych.

Wady i zalety kosmetyków naturalnych

Kokosowe naturalne kosmetyki

Kosmetyki naturalne są lepiej tolerowane i wchłaniane przez skórę niż ich syntetyczne odpowiedniki. Nie zawierają substancji szkodliwych dla zdrowia, w szczególności GMO, substancji ropopochodnych, wypełniaczy, sztucznych aromatów. Surowce używane do ich produkcji pochodzą z certyfikowanych źródeł.

Stosowanie naturalnych kosmetyków bardzo często idzie w parze z ideologią zero waste (bez śmieci), dlatego wiele firm decyduje się na wprowadzenie szklanych, aluminiowych i papierowych opakowań, które nadają się do recyklingu. Część z nich jest odpowiednia dla wegan, czyli nie zawiera substancji odzwierzęcych, a także nie jest testowana na zwierzętach na żadnym etapie produkcji.

Zaletą jest także łatwa dostępność oraz duży wybór – naturalne składy mają już nie tylko kosmetyki pielęgnacyjne, ale także te przeznaczone do makijażu.

Kosmetyki naturalne przeznaczone są do wielu rodzajów skóry, także problematycznej i wymagającej. Z powodzeniem mogą stosować je osoby borykające się z trądzikiem, cerą wrażliwą i alergiczną, ponieważ zawarte w nich substancje myjące są bardzo delikatne i nie naruszają warstwy lipidowej naskórka. Wiele z nich nadaje się również dla dzieci.

Kosmetyki naturalne ze względu na zawartość składników wysokiej jakości, mogą być znacznie droższe niż ich syntetyczne odpowiedniki. Przykładowo, drogeryjny szampon do włosów suchych to koszt około 12 zł – jego naturalny odpowiednik kosztuje już nawet dwa razy tyle (od około 30 zł).

Rezygnacja z konserwantów oznacza również krótszą datę przydatności – od 3 do 6 miesięcy. Niektóre składniki i olejki eteryczne (np. mięta pieprzowa, eukaliptus, mentol, lawenda, wyciągi z cytrusów) mogą wywołać także reakcję alergiczną.

Nie wszystkie naturalne kosmetyki będą w stanie poradzić sobie z problemami, takimi jak nadmierna potliwość czy ostry trądzik. Osoby z problemami skórnymi, np. atopowym zapaleniem skóry czy mocnym trądzikiem, powinny najpierw zasięgnąć porady dermatologa.

Kosmetyki naturalne robione w domu

Naturalny krem w słoiczku

Łatwa dostępność naturalnych półproduktów, takich jak masła roślinne, oleje, glinki to dobra okazja, by wypróbować robienie kosmetyków samodzielnie. Przepisy nie są skomplikowane ani nie wymagają posiadania specjalistycznego sprzętu.

Przepis na uniwersalny krem do ciała, rąk i twarzy:

  • 200 g nierafinowanego masła shea,
  • 3-4 łyżki wybranego oleju roślinnego, dobranego do wymagań skóry,
  • opcjonalnie kilka kropel naturalnego olejku eterycznego, np. neroli,
  • słoiczek z ciemnego szkła.

Masło shea należy rozpuścić w kąpieli wodnej aż do uzyskania płynnej konsystencji, a następnie dolać wybrany olej roślinny. Gdy składniki połączą się i ostygną do temperatury pokojowej, wystarczy dodać kilka do kilkunastu kropli olejku eterycznego, w zależności od tego, jak intensywny ma być zapach kremu.

Gotową miksturę należy włożyć na 20 minut do zamrażarki, a po tym czasie zmiksować mikserem kuchennym, aż do uzyskania puszystej konsystencji. Gotowy krem wystarczy przełożyć do słoiczka i zużyć w ciągu 3 miesięcy.

Kosmetyki naturalne, pozbawione sztucznych substancji, mogą mieć zbawienny wpływ na skórę. Warto zatem je stosować, zapoznając się dokładnie z listą składników. Jeśli jednak nie masz zaufania do kosmetyków drogeryjnych – naturalne preparaty możesz przygotować samodzielnie. Temat cię zainteresował? Sprawdź zatem poradnik „Najlepsze kosmetyki do domowego SPA".

Udostępnij:

Poszukiwaczka przygód i odkrywczyni nowych szlaków. Współpracuje z wieloma pismami podróżniczymi.

Chętnie testuje nowe miejsca i nowe smaki. Ekspertka w dziedzinie tanich podróży po Azji. Idealny odpoczynek to dla niej podróż w nieznane.