Przejdź do treści

Dobroczynna moc olejków - poznaj ich zastosowanie i właściwości lecznicze!

Udostępnij:

Naturalne oleje roślinne wykorzystywane są w medycynie naturalnej oraz pielęgnacji twarzy i ciała od tysięcy lat. Cenione są przede wszystkim za swoje właściwości nawilżające, odżywcze, wygładzające, oczyszczające, a także lecznicze.

Czym są i w jaki sposób wytwarza się oleje?

Oleje roślinne otrzymuje się z nasion, owoców i innych części roślin oleistych, najczęściej słonecznika, soi, orzechów, oliwki, rzepaku. Najzdrowszymi i najbardziej bogatymi w składniki odżywcze są oleje nierafinowane, czyli tłoczone na zimno. Otrzymuje się je za sprawą mechanicznej obróbki nasion roślin oleistych w prasach, przy temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni Celsjusza.

W odróżnieniu od olejów rafinowanych, nie są one wyjałowione z cennych składników - beta karotenu, steroli, skwalenu, antyoksydantów, witaminy E, chlorofilu oraz licznych minerałów, np. fosforu, wapna, miedzi, żelaza i magnezu.

Podczas tłoczenia na zimno kwasy tłuszczowe nie ulegają przekształceniu w niebezpieczne dla zdrowia tłuszcze trans, jak dzieje się to w przypadku wytwarzania olejów w temperaturach powyżej 200 stopni Celsjusza. Oprócz właściwości zdrowotnych, oleje nierafinowane i tłoczone na zimno mają także wyjątkowy zapach oraz smak.

Olej lniany, z wiesiołka i arganowy – właściwości lecznicze i zastosowanie

Olej lniany

 
Olej lniany pozyskiwany jest z nasion lnu. Do jego właściwości należy wysoka zawartość wielonasyconych kwasów tłuszczowych, które odpowiadają za transport lipidów, obniżają poziom cholesterolu we krwi, a także budują błony komórek organizmu. Ponadto zapobiegają zakrzepom krwi oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego.

Olej lniany jest bogatym źródłem witaminy E, znanej ze swoich silnych właściwości przeciwutleniających, zbawiennego wpływu na skórę oraz odpowiadającej za prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia. Stosuje się go przy wypadaniu włosów oraz chorobach skóry – łuszczycy, egzemie, oparzeniach słonecznych, trądziku różowatym.

Reguluje wydzielanie sebum oraz zapobiega zatykaniu porów, dlatego sprawdzi się u osób z problematyczną cerą. Oleju lnianego nie należy stosować do smażenia, ponieważ nie tylko utraci on swoje właściwości, ale również jego składniki mogą przekształcić się w niebezpieczne, toksyczne związki. 

Olejek do aromaterapii

 
Olej z wiesiołka, podobnie jak lniany, zawiera duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, przede wszystkim kwasu linolowego i gamma-linolenowego, a także witaminy E, selenu, magnezu, wapnia oraz cynku. Łagodzi on atopowe zapalenie skóry, stany zapalne, objawy alergii, a także pomaga w walce z różnymi postaciami trądziku.

Jest szczególnie polecany w leczeniu dolegliwości związanych z menopauzą oraz bóli miesiączkowych. Uważa się także, że może poprawiać płodność przez swój wpływ na ukrwienie szyjki macicy oraz ilość śluzu wydzielanego w czasie owulacji.

Ponadto olej z wiesiołka redukuje stres, poprawia samopoczucie, obniża poziom cholesterolu i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia – miażdżycy, zawału, udaru. Nie powinno stosować się go razem z lekami przeciwzakrzepowymi.

Olej arganowy

Olej arganowy jest wykorzystywany na dużą skalę w kosmetyce i kuchni. Olej spożywczy tłoczy się z prażonych nasion drzewa arganowego, zaś kosmetyczny – z nieprażonych. Zawiera on liczne nienasycone kwasy tłuszczowe oraz antyoksydanty, w tym witaminę E.

Jest przeznaczony m.in. do pielęgnacji skóry dojrzałej, redukuje zmarszczki, blizny lub przebarwienia, zmniejsza stany zapalne skóry, a także wspomaga leczenie łuszczycy, trądziku, cellulitu i egzemy. Sprawdzi się również w pielęgnacji włosów i paznokci.

Olej arganowy zawiera cenne kwasy omega-3, omega-6 i omega-9. Działa przeciwzapalnie, hamuje rozwój miażdżycy, łagodzi bóle stawów, obniża poziom złego cholesterolu, a także wzmacnia układ odpornościowy. Z powodzeniem można go podawać osobom zmagającym się z chorobami Alzheimera i Parkinsona.

Ze względu na wyjątkowe właściwości zaleca się stosowanie naturalnych olejów roślinnych w codziennej pielęgnacji skóry. Warto stosować je regularnie, by cieszyć się odżywioną, nawilżoną i wygładzoną skórą.

Udostępnij:

Miłośniczka wszelkiej aktywności domowej. Żona idealna (przynajmniej tak twierdzi jej mąż).

Kocha nieskomplikowane przepisy i proste smaki. Jak sama mówi, realizuje się wymyślając nowe koktajle owocowo-warzywne. Wyznawczyni zasady, że uśmiech otwiera wszystkich i wszystko (z wyjątkiem puszki fasolki!).