Przejdź do treści

Przedszkolak u dentysty - jak przygotować malucha na taką wizytę?

Udostępnij:

Pierwsza wizyta u dentysty może wiązać się z uczuciem strachu i niepewności. Można jednak sprawić, żeby dziecko bało się o wiele mniej. To właśnie w gestii rodziców leży zaszczepienie w dziecku nawyku dbania o swoje zęby. Powinni postarać się, aby z pierwszą wizytą u dentysty, ich pociechy wiązały same miłe wspomnienia.

Kiedy powinna się odbyć pierwsza wizyta u dentysty?

Pierwsza wizyta u dentysty może się odbyć, kiedy dziecko skończy pół roku. Jest to czas, kiedy pojawiają się pierwsze siekacze, co pozwoli stomatologowi na ocenę, czy proces ząbkowania odbywa się prawidłowo. Na tej wizycie rodzic dowie się, jak dbać o dziąsła i zęby, aby w przyszłości uniknąć problemów, takich jak próchnica.

Kontrolę warto powtarzać mniej więcej co pół roku, aby upewnić się, czy wszystko w porządku. Dentysta może jednak stwierdzić, że wizyty kontrolne powinny odbywać się częściej. Wówczas zalecenie dentysty rodzice powinni wziąć sobie do serca i pojawiać się z dzieckiem zgodnie z wytycznymi.

Bardzo ważna jest również kontrola między 18. a 24. miesiącem życia dziecka. Na podstawie położenia trzonowców i siekaczy lekarz może ocenić, czy malec ma wadę zgryzu. Badanie może być wykonywane laserem diagnostycznym, czyli urządzeniem służącym do wykrywania zmian próchnicowych.

Dlaczego tak ważne są częste kontrole?

Pierwsza wizyta u dentysty


Należy wziąć pod uwagę, że zęby mleczne mają inną strukturę, niż zęby stałe. Cieńsza warstwa szkliwa w przypadku mleczaków powoduje, że są one bardziej narażone na występowanie próchnicy. Trzeba pamiętać, ze próchnica niszczy ząb bardzo dynamicznie, dlatego należy działać szybko.

Bywa również tak, że zęby, które dopiero się wyrzynają już zostały objęte próchnicą. Z tego właśnie względu warto pamiętać o regularnych kontrolach. Niestety, rodzice często nie są świadomi zagrożenia i nie reagują na czas.

Jak przygotować dziecko na pierwszą wizytę?

W gestii rodziców leży odpowiednie nastawienie dziecka do nowych sytuacji, w których będzie się znajdowało. Przed pierwszą wizytą u dentysty najważniejsza jest rozmowa. Należy być empatycznym i cierpliwym, ponieważ dziecko może zadawać wiele pytań i na początku być niechętne. Rodzice powinni wyjaśnić, że leczenie zębów u dzieci oraz dbanie o higienę jamy ustnej pozwala na piękny i zdrowy uśmiech.

Dziecko powinno poznać tajniki wizyty u stomatologa. Przydatne do tego są książeczki, które obrazują, jak wygląda gabinet stomatologiczny i czego można się spodziewać, idąc pierwszy raz do dentysty. Są to nie tylko przewodniki dla dzieci, ale również dla rodziców. Maluch nie może widzieć ani odczuwać, że rodzice również są zestresowani faktem pierwszej wizyty dziecka u dentysty. Trzeba pamiętać, że nastawienie rodziców, często oddziałuje na dziecko.

Jak wybrać dentystę dla dziecka?

Przedszkolak u dentysty


Wybór lekarza jest bardzo ważny. Może być to osoba polecona przez bliskich lub znajomych albo mająca dobre opinie w internecie. Aby zweryfikować, czy dany dentysta lub pedodonta (dentysta dla dzieci) jest odpowiednią osobą, można udać się na krótką rozmowę. Ważna jest przyjemna aparycja, miłe usposobienie i dobry kontakt lekarza z najmłodszymi pacjentami.

Lekarz powinien mieć na uwadze bezpieczeństwo oraz komfort dziecka i pozwolić na usadowienie go na kolanach rodzica lub opiekuna. Pochwała oraz nagroda dla dzielnego pacjenta zadowoli dziecko i zachęci do odwiedzania gabinetu stomatologicznego znacznie częściej.

Na pierwszą wizytę należy wybrać takie miejsce, które będzie się dobrze kojarzyło. W prywatnych gabinetach stomatologicznych na ścianach wiszą kolorowe zdjęcia i obrazki z postaciami z bajek, co pozytywnie nastraja dziecko. Często można tam znaleźć również kącik do zabaw, w którym dziecko może rozładować napięcie i przez chwilę nie myśleć o czekającej go wizycie.

Pierwsza wizyta u dentysty może być traumatyczna i odcisnąć piętno na całe życie. Dlatego ważne jest by oswajać malucha z wizytami w gabinecie stomatologicznym i uświadamiać go jak ważne są zdrowe i mocne zęby!

Udostępnij:

Miłośniczka wszelkiej aktywności domowej. Żona idealna (przynajmniej tak twierdzi jej mąż).

Kocha nieskomplikowane przepisy i proste smaki. Jak sama mówi, realizuje się wymyślając nowe koktajle owocowo-warzywne. Wyznawczyni zasady, że uśmiech otwiera wszystkich i wszystko (z wyjątkiem puszki fasolki!).