Przejdź do treści

Wiosła, bieżnia czy rowerek - co najlepsze na odchudzanie?

Udostępnij:

Stepper czy orbitrek, wioślarz czy rowerek – takie dylematy pojawiają się w głowach wszystkich, którzy chcieliby zrzucić nadmiar kilogramów. Warto zastanowić się, jakie ćwiczenia i sprzęty będą najlepsze.

Z uwagi na ograniczoną przestrzeń w mieszkaniu czy domu, trzeba wybrać odpowiedni sprzęt. 

Bieżnia czy rowerek?

Wiosła, bieżnia czy rowerek  co najlepsze na odchudzanie?

Zarówno bieżnia, jak i rower stacjonarny są polecane każdemu, kto chce zrzucić nadmiar kilogramów. Na obu urządzeniach można wykonywać treningi kardio, czyli zwykłe ćwiczenia aerobowe. Oba sprzęty są bardzo popularne z uwagi na fakt, że można je postawić praktycznie wszędzie, można na nich ćwiczyć przez cały rok i nie potrzeba mieć żadnych, specjalnych umiejętności, aby z nich korzystać. Na dodatek ćwiczenia nie muszą być ciągle jednakowe, bo dziś i rowerki, i bieżnie posiadają wiele programów, które umożliwiają regulację natężenia wysiłku fizycznego. Kolejnym plusem tych urządzeń jest fakt, że niezależnie od kondycji i tego, jak dużą mamy nadwagę, możemy natychmiast rozpocząć treningi.

To, czy w naszym prywatnym kąciku ćwiczeń stanie rowerek czy bieżnia, powinno zależeć od tego, czy bardziej lubimy biegać i chodzić, czy jeździć na rowerze. To bardzo ważne, bo jeśli wybierzemy urządzenie odpowiadające naszym upodobaniom, będziemy ćwiczyć chętniej.

Stepper a orbitrek

Wiosła, bieżnia czy rowerek  co najlepsze na odchudzanie?


Orbitrek to nic innego jak rower eliptyczny. To urządzenie, które łączy w sobie cechy steppera, bieżni i roweru stacjonarnego. Podczas ćwiczeń wykonuje się ruchy, które są podobne do tych wykonywanych na nartach biegowych. Główną zaletą orbitreka jest to, że w tym samym czasie zaangażowane są mięśnie dolnych i górnych partii ciała. To zdecydowanie skraca czas trwania treningu. Ćwiczenia na tym urządzeniu nie obciążają za bardzo kolan, co jest zdecydowanie korzystne dla osób ze sporą nadwagą, które mają zwykle przeciążone stawy kolanowe. W czasie godzinnego treningu na tym sprzęcie można stracić od 250 do 600 kcal, w zależności od stopnia intensywności ćwiczeń.

Stepper natomiast to niewielki sprzęt, a ćwiczenie na nim imituje wchodzenie po schodach. Zajmuje bardzo mało miejsca i jest stosunkowo tani. Dzięki niemu można spalić podobną liczbę kalorii jak na orbitreku, ale angażuje on głównie mięśnie dolnych partii ciała. Jeżeli zależy nam na modelowaniu całej sylwetki, to zdecydowanie orbitrek jest lepszym urządzeniem. Stepper jednak zajmuje niewiele miejsca i można go przechowywać nawet pod łóżkiem.

Wioślarz a odchudzanie

Wioślarz to sprzęt, który zdecydowanie wspomaga skuteczne odchudzanie. Ćwiczenia angażują bardziej mięśnie rąk i ramion niż mięśnie nóg. Cały trening można określić jako trening ogólnorozwojowy. Wioślarz, oprócz wzmacniania mięśni, buduje także ogólną wydolność organizmu. To urządzenie, które możemy umieścić w domu, ale zajmuje ono sporo miejsca i jest stosunkowo drogie.

Trzeba też pamiętać, że przed rozpoczęciem ćwiczeń na wioślarzu konieczna jest rozgrzewka, a szczególnie ćwiczenia rozciągające mięśnie ramion i nóg. Dzięki temu można ćwiczyć bez obaw o kontuzję. 

Udostępnij:

Miłośniczka wszelkiej aktywności domowej. Żona idealna (przynajmniej tak twierdzi jej mąż).

Kocha nieskomplikowane przepisy i proste smaki. Jak sama mówi, realizuje się wymyślając nowe koktajle owocowo-warzywne. Wyznawczyni zasady, że uśmiech otwiera wszystkich i wszystko (z wyjątkiem puszki fasolki!).