Przejdź do treści

Wiedeń – co zwiedzić i jak przygotować się do wyjazdu?

Udostępnij:

Z południa Polski można dotrzeć do Austrii samochodem w zaledwie 4 godziny. Bliskie położenie oraz ogrom atrakcji turystycznych sprawiają, że Polacy coraz chętniej odwiedzają stolicę tego kraju. Wiedeń to miejsce, które można zwiedzać wielokrotnie, za każdym razem odkrywając w nim coś nowego. Jak przygotować się do wyjazdu? Co koniecznie trzeba zobaczyć, będąc w stolicy Austrii?

Czym dojechać do Wiednia?

Do Wiednia można się dostać na kilka sposobów. Najszybsza jest podróż samolotem  lot z Warszawy trwa około 50 minut. Bezpośrednie loty do Wiednia realizowane są z Gdańska, Warszawy i Krakowa. Niestety, bilety są dość drogie, za przelot w obie strony trzeba zapłacić ok. 500-600 zł.

Lotnisko w Wiedniu zlokalizowane jest 18 km od centrum miasta, do którego można dostać się w szybki i prosty sposób. Do wyboru mamy pospieszne pociągi City Airport Train, które za 11 euro dowiozą nas w 15 minut do śródmieścia lub tańsze pociągi podmiejskie, którymi dotrzemy do centrum Wiednia w  pół godziny. Koszt biletu na pociąg podmiejski to 3,5 euro.

Z Polski do Austrii kursują również pociągi. Koleją do Wiednia dojedziemy z Gdyni, Warszawy, Krakowa i Katowic. Ceny biletów rozpoczynają się od 29 euro, jeśli jednak nie zarezerwujemy przejazdu z dużym wyprzedzeniem, za bilet trzeba będzie zapłacić 39 lub 49 euro. Przejazd pociągiem zajmuje ok. 79 godzin.

Do Austrii bez trudu dotrzemy również samochodem, podróż autostradą z południa Polski zajmuje niecałe 4 godziny. Pamiętajmy tylko, że do kosztów paliwa doliczyć trzeba jeszcze cenę winiety – 10-dniowa kosztuje 9 euro. Do Wiednia można także dotrzeć autokarem, a kupując bilety z kilkutygodniowym wyprzedzeniem można dojechać do stolicy Austrii nawet za niecałe 100 zł.

Ceny noclegów i transportu w Wiedniu

Noclegi w Wiedniu są bardzo drogie. Wynika to m.in. z faktu, iż wiele hoteli zlokalizowanych jest w budynkach historycznych. Za noc w hotelu średniej klasy trzeba zapłacić od 800 do 1000 zł. Nieco taniej jest w hostelach i apartamentach, gdzie nocleg kosztuje 200400 zł od osoby. Ważne jest, by znaleźć miejsce noclegowe z dogodną lokalizacją, czyli albo blisko stacji metra, albo w pobliżu ścisłego centrum miasta – ta druga opcja umożliwi bezproblemowe zwiedzanie miasta na piechotę.

Jeśli zamierzamy zwiedzać Wiedeń korzystając z komunikacji miejskiej, dobrym rozwiązaniem jest kupienie karty Vienna City Card, uprawniającej do przejazdu metrem, autobusami i tramwajami oraz gwarantującej zniżki na ponad 200 atrakcji turystycznych różnego typu (muzea, zabytki, restauracje). Karta na 24 godziny kosztuje 17 euro, na 48 godzin – 25 euro, a na 72 godziny – 29 euro od osoby.

Jeśli nie planujemy częstych podróży komunikacją miejską, a podczas pobytu w Wiedniu będziemy chcieli dostać się do jakiejś oddalonej od naszego miejsca zamieszkania atrakcji turystycznej, można nabyć bilet jednorazowy za 2,8 euro, który pozwala na 90 minut podróżowania komunikacją miejską.

Wiedeń – co warto zobaczyć?

Budynek parlamentu w Wiedniu, Austria
Budynek parlamentu w Wiedniu, Austria


Wiedeń jest miastem z wyjątkowo dużą liczbą zabytków. Najwięcej atrakcji turystycznych zlokalizowanych jest w okolicach Ringstrasse. Mapa wiedeńskich zabytków jest tak rozbudowana, że nie da się zobaczyć wszystkiego w jeden czy dwa dni.

Planując zwiedzanie Wiednia, warto skupić się przede wszystkim na najważniejszych zabytkach miasta, wśród których znajdują się: Katedra św. Szczepana, Ratusz Miejski, Kolumna Morowa, Parlament, Pałac Schönbrunn i Pałac Hofburg. Jeśli wystarczy czasu, warto zajrzeć do ogrodów Burggarten z ogromną palmiarnią i motylarnią oraz do Stadtparku ze słynną złotą statuą Johanna Straussa.

Poza zabytkowymi budynkami i malowniczymi ogrodami, warto zajrzeć chociaż do kilku wiedeńskich cukierni. Austria słynie ze słodkich wypieków. W domu cukierniczym Demel spróbować można tradycyjnego strudla jabłkowego, a także tamtejszego tortu fiołkowego. W Cafe Sacher koniecznie trzeba zamówić kultowy tort Sachera.

Ceny deserów i napojów są wszędzie podobne, mimo że liczne cukiernie i kafejki różnią się od siebie standardem. Za kawałek ciasta zapłacimy od 3 do 6 euro, a za filiżankę kawy z mlekiem lub gorącej czekolady ok. 45 euro. Spośród wytrawnych dań kuchni austriackiej z pewnością warto zwrócić uwagę na tradycyjny sznycel po wiedeńsku przygotowany z delikatnej cielęciny, cieniutki, w chrupiącej panierce, podawany z cytryną.

Wiedeń – atrakcje dla dzieci

Diabelski Młyn, Wiedeń, Austria
Diabelski Młyn, Wiedeń, Austria


Planując wycieczkę do Wiednia z dziećmi, warto skupić się przede wszystkim na czterech atrakcjach turystycznych, którymi są: ogród zoologiczny Schönbrunn, będący najstarszym zoo w Europie, AquaTerra Zoo zlokalizowane w wieży obserwacyjnej Haus des Meeres, muzeum dla dzieci ZOOM, w którym można dotknąć eksponatów i wziąć udział w fascynujących warsztatach oraz słynny lunapark Wiener Prater.

Wstęp do tego ostatniego jest darmowy, a na każdą z atrakcji kupuje się oddzielny bilet. Przejażdżka największym Diabelskim Młynem to koszt aż 9 euro od osoby, ale w wesołym miasteczku jest także druga tego typu karuzela, na którą wstęp kosztuje już tylko 3,5 euro.

Udostępnij:

Typ niezwykle towarzyski. Wszystkim, co go cieszy, najchętniej dzieli się z przyjaciółmi.

Poszukiwacz zdrowej równowagi między życiem i pracą. Wielbiciel spontanicznych wypadów za miasto. Cieszą go gadżety, ale tylko wtedy, kiedy są przydatne. Posiadacz kultowego scyzoryka.