Przejdź do treści

Wakacje w dominikańskich tropikach

Udostępnij:

Dalekie podróże to marzenie wielu osób. Dominikana powinna koniecznie znaleźć się na liście krajów, które należy odwiedzić. W czasie jednej ze swoich wypraw Krzysztof Kolumb odkrył wyspę, na której dziś leży właśnie Dominikana i nazwał ją rajem na ziemi. Dziś, każdy kto tam pojedzie, może się przekonać, że Kolumb się nie pomylił.

Dominikana leży na wyspie Haiti, na morzu Karaibskim i zajmuje 2/3 jej powierzchni, pozostawiając jedną trzecią swojemu sąsiadowi – państwu Haiti. Wyspa ta jest drugą co do wielkości w tym rejonie, a większa od niej jest tylko Kuba. Ogromną rolę w gospodarce Dominikany odgrywa turystyka, dlatego też wśród wszystkich państw na Karaibach, to tu jest najlepiej rozwinięta infrastruktura pod kątem turystów. Całe kompleksy i resorty hotelowe należące do wielu międzynarodowych sieci czekają na turystów przez cały rok, a jedne z najpiękniejszych plaż na Karaibach sprawiają, że każdy kto zawita na Haiti raz, będzie tam chętnie wracać.

Dominikana – klimat

Karaibska plaża na wyspie Saona
Karaibska plaża na wyspie Saona 

 

Pogoda na Dominikanie sprzyja turystom. Panuje tam klimat tropikalny, a najcieplej jest w okresie od grudnia i lutego oraz między lipcem i wrześniem. To też okresy największego szczytu turystycznego. W pozostałych miesiącach temperatura jest nieco niższa, a wówczas są idealne warunki do zwiedzania wyspy i rozkoszowania się pięknem tamtejszych plaż i morza. Trzeba też pamiętać, że od czerwca do września trwa pora deszczowa i niestety zdarzają się huragany, dlatego wybierając się na Dominikanę trzeba sprawdzić prognozę pogody, aby nie być nieprzyjemnie zaskoczonym.

Dominikana – wiza i podróż

Polacy, wyjeżdżający na Dominikanę, nie muszą posiadać wizy, natomiast po przylocie na lotnisko należy okazać bilet powrotny oraz udokumentować środki finansowe, które pozwolą na utrzymanie się w czasie całego, deklarowanego pobytu na wyspie. Na lotnisku wykupuje się tak zwaną kartę turystyczną, która uprawnia do pobytu na Dominikanie przez 90 dni. Każdy turysta musi posiadać paszport ważny przez co najmniej 6 miesięcy od momentu przyjazdu na wyspę.

Na tą rajską wyspę trzeba dolecieć samolotem. Podróż niestety jest dość długa i choć na końcu czeka słoneczna Dominikana, czas lotu (ok. 9 godzin) nie nastraja optymistyczne. Wiele osób zastanawia się, czy warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. Przy tak dalekiej wyprawie zawsze warto posiadać dodatkowe zabezpieczenie, bo zdarzają się sytuacje nieprzewidziane, z którymi łatwiej sobie poradzić, mając polisę.

Dominikana – ceny

Wyspa Saona
Wyspa Saona

 

Niestety ceny w kurortach hotelowych potrafią powalić na kolana, gdyż są dopasowane pod bogatych, amerykańskich turystów. Podróżni z przeciętnymi portfelami powinni raczej robić zakupy w centrach handlowych. W resortach hotelowych jeden zwykły batonik typu „mars” może kosztować nawet 5-6 dolarów amerykańskich (około 19 zł). Turyści są witani w centrach handlowych muzyką i tańcami, a w środku znaleźć można zarówno sklepy sieciowe znanych nam marek, jak i hipermarkety oraz sklepy z pamiątkami.

Dominikana – co warto zobaczyć?

Jednym z zakątków Dominikany, które koniecznie trzeba zobaczyć jest Punta Cana. To najbardziej wysunięty na wschód przylądek wyspy, który znany jest z przepięknych plaż pokrytych białym piaskiem. W ich bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się wspaniała rafa koralowa, która oblegana jest przez amatorów nurkowania. Zwolennicy bardziej leniwego wypoczynku nad wodą mogą korzystać z cudownych, płytkich lagun, gdzie bezpiecznie spędzą czas nawet z dziećmi.

Na północy znajduje się jeden z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych kurortów Dominikany – Puerto Plata. To przepiękne miasteczko, o architekturze w stylu wiktoriańskim, jest doskonałym tłem nie tylko dla uroczych spacerów. To tam jest największe skupisko pubów, dyskotek, tawern i restauracji. Zabawa trwa tam do białego rana, można popróbować niezwykłych dań, potańczyć salsę i raczyć się tropikalnymi napojami.

Również w Cabarete można spędzić mnóstwo czasu na szalonej zabawie, ale oprócz tego typu rozrywek, odbywają się tam często regaty i zawody windsurfingowe. Tu też są plaże znane na całym świecie jako  jedne z najlepszych do uprawiania właśnie windsurfingu i kitesurfingu.

Udostępnij:

Podróżnik z pasją i fotograf z zamiłowania. Z branżą turystyczną związany od wielu lat.

Poszukuje miejsc pięknych i nieoczywistych. Ceni sobie bliski kontakt z naturą. Nie boi się niczego – nawet komarów! Podróżuje najchętniej latem i z rodziną.