Przejdź do treści

Wakacje w Albanii - przydatne informacje

Udostępnij:

Albania do niedawna nie cieszyła się zainteresowaniem turystów. Przyjazd do tego kraju jeszcze kilka lat temu wymagał posiadania wizy, a panujący w nim reżim, ograniczał możliwość przekroczenia albańskiej granicy przez obcokrajowców. Mimo że obecna sytuacja polityczna, jak i ekonomiczna Albanii uległa znacznej poprawie, to nadal wielu Europejczyków postrzega ten kraj jako dziki i niebezpieczny. Albania ma turystom wiele do zaoferowania: dostęp do Morza Jońskiego i Adriatyckiego, piaszczyste plaże, górskie tereny, atrakcyjne ceny.

Wczasy w Albanii - samochodem czy samolotem?

Wakacje w Albanii - infografika

Do Albanii możemy dostać się na dwa sposoby: samolotem lub autem. Turyści chętnie wybierają zwłaszcza to drugie rozwiązanie, ponieważ komunikacja w tym kraju nadal pamięta czasy dawnego reżimu, przez co poruszanie się pomiędzy niektórymi miejscowościami będzie utrudnione. Własne auto stanowi gwarancję, że bez większego problemu dostaniemy się do każdego miejsca, które zaznaczymy na mapie naszej podróży.

Trasa liczy ponad 2 tysiące kilometrów. Czas podróży wynosi ok. 21-22 godziny. Najpopularniejsza droga wiedzie przez Czechy, Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię, ale mamy duże możliwości jej modyfikacji. Alternatywą dla samochodu jest autokar, jednak wtedy podróż wydłuży się nawet o 10 godzin (pokonanie autokarem trasy Warszawa-Durres trwa ok. 33 godzin), a ceny są zbliżone do kosztu biletów lotniczych.

Ceny biletów lotniczych stale się zmieniają, dlatego warto śledzić je na bieżąco. Zaczynają się już nawet od 400 zł w obie strony, lecz w niektórych okresach (np. w sezonie wakacyjnym) sięgają nawet 1300 zł, co sprawia, że koszt wczasów w Albanii może znacznie wzrosnąć. Niestety, na próżno szukać z Polski bezpośrednich lotów do Albanii, co oznacza, że czeka nas przynajmniej jedna przesiadka (zazwyczaj w Budapeszcie lub w Wiedniu). Najkrótszy lot do Tirany trwa niecałe 4 godziny.

Urlop w Albanii - z paszportem, wizą czy z dowodem osobistym?

Albania nie jest członkiem Unii Europejskiej i nie należy do strefy Schengen, jednak obywatele polscy mogą wjeżdżać do niej bez wizy, o ile ich pobyt w tym kraju nie przekroczy 90 dni. Podróżować możemy zarówno z paszportem, jak i z dowodem osobistym. Nieco więcej dokumentów powinny mieć przy sobie osoby podróżujące autem. Do niezbędnych dokumentów należą:

  • prawo jazdy osoby kierującej pojazdem,

  • ubezpieczenie OC - Zielona Karta,

  • upoważnienie do poruszania się pożyczonym pojazdem (konieczne w przypadku, gdy nie ma w nim właściciela).

Waluta w Albanii - ile kosztuje lek albański?

Obowiązująca waluta w Albanii to lek albański (ALL) – 100 ALL to ok. 3,13 zł. Dostępność tej waluty w Polsce jest utrudniona, nie posiada jej wiele kantorów. Najlepszym rozwiązaniem będzie zabranie ze sobą euro. Euro wymienimy na miejscu w każdym kantorze, 1 euro to ok. 140 leków.

W Albanii najdrożej jest nad morzem, gdzie ceny są nawet 3-krotnie wyższe niż w pozostałych częściach kraju. Na jakie wydatki musimy się przygotować? Za obiad zapłacimy w Albanii mniej więcej 15-30 zł, koszt noclegu w hostelu zaczyna się od 40 zł za dobę od osoby, a w hotelu od 120 zł. Cena butelki wody w sklepie wynosi ok. 3 zł, podobnie jak piwa. Za wino ze średniej półki cenowej zapłacimy za to od 25 do 35 zł.

Co warto zobaczyć w Albanii? 

Albania2

Stolica Albanii – Tirana, to największe miasto, z 420 tysiącami mieszkańców. Jest to stosunkowo młode miasto, dlatego nie znajdziemy tu wielu zabytków. Na zwiedzanie Tirany wystarczy nam jeden dzień. Najstarszy budynek to meczet Ethem Beja zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku. Na południu od centrum znajdują się reprezentacyjne bulwary, które ciągną się wzdłuż rzeki Lanë. Na uwagę zasługuje również dawne mauzoleum Envera Hodży, przypominające kształtem nietypową piramidę. Zajrzeć możemy też do Muzeum Archeologicznego.

Albania3

Ciekawe miejsca w Albanii to nie tylko Tirana. Warto zobaczyć miasto-muzeum, czyli Gjirokastra. Jego zabudowa przeczy wszystkim regułom urbanistyki, gdyż uliczki są bardzo strome, co sprawia, że dach jednego budynku kończy się tam, gdzie zaczynają się fundamenty drugiego. Z uwagi na konieczność ciągłej wspinaczki Gjirokastra nazywana jest “miastem tysiąca schodów”. Warto wspomnieć, że całe miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z Gjirokastry można pojechać do Libohova, gdzie znajduje się imponujący ogród oraz liczne świątynie, w tym święte miejsca bractwa Bektaszijja. Odwiedzając Albanię, nie sposób pominąć Beratu, czyli miasta tysiąca okien. Jest to jedno z najstarszych miast w tym kraju.

Albania4

Osoby spragnione morskich kąpieli koniecznie powinny wybrać się do miasta Vlora. To tutaj rozdzielają się Morze Adriatyckie i Morze Jońskie.

Wakacje w Albanii - last minute, all inclusive czy samodzielna wycieczka?

W biurach podróży znajdziemy oferty wycieczek do Albanii. Za tygodniowy pobyt w takich miejscowościach jak m.in. Saranda, Shëngjin czy Durrës zapłacimy od 1600 zł w górę. Nieco droższy będzie wypoczynek all inclusive, który w okresie wakacyjnym kosztuje ok. 2300-2500 zł. Mniej zapłacimy w maju, średnia temperatura w tym miesiącu wynosi 20 st. C.

Wyjazd na własną rękę będzie kosztować porównywalnie. Musimy zapłacić za bilety lotnicze (lub benzynę), noclegi, wyżywienie, bilety wstępu do głównych atrakcji itd. Tygodniowy wyjazd dla dwóch osób do Albanii będzie kosztować przynajmniej 4-5 tys. zł. 

Główną przeszkodę w zaplanowaniu urlopu stanowi przeważnie brak gotówki. Ten problem można jednak łatwo rozwiązać, decydując się na pożyczkę ratalną od Wonga. Pożyczkę w wysokości 5000 złotych możesz spłacić w dogodnych ratach. Dla przykładu: spłata rozłożona na 24 miesiące to zaledwie koszt 251,47 zł miesięcznie. Złożenie wniosku trwa zaledwie kilka minut, a zrobić można to z dowolnego miejsca za pomocą urządzenia z dostępem do sieci.

Udostępnij:

Podróżnik z pasją i fotograf z zamiłowania. Z branżą turystyczną związany od wielu lat.

Poszukuje miejsc pięknych i nieoczywistych. Ceni sobie bliski kontakt z naturą. Nie boi się niczego – nawet komarów! Podróżuje najchętniej latem i z rodziną.